reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Będzie niemiecki kosmodrom na Morzu Północnym?

dodano: 2021-04-30 22:48 | aktualizacja: 2021-05-03 22:38
autor: Jerzy Kruczek | źródło: DLR

rakieta niemiecka RFA Andoya kosmodrom 360px.jpg Niemcy w przyszłości chcą zaangażować się na przyszłym rynku kosmicznym - głównie chodzi o rakiety nośne dla małych satelitów. Niemieckie start-upy będą mogły skorzystać na globalnym rozwoju - przygotowano konkurs tzw. Microlauncher wspiera takie firmy. W Niemczech przedstawiono koncepcję mobilnej platformy startowej na Morzu Północnym, z której w kosmos mają być wystrzeliwane niemieckie rakiety nośne z małymi ładunkami.

RFA
Kosmodrom niemiecki 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bawarski start-up wygrał konkurs Niemieckiej Agencji Kosmicznej.
Isar Aerospace Technologies GmbH z Ottobrunn koło Monachium otrzyma 11 mln euro z programu Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA na 2 loty demonstracyjne swojego przewoźnika „Spectrum” w latach 2022-2023, jak podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

Konkurs tzw. Microlauncher wspiera firmy, które chcą komercyjnie rozwijać małe i nowoczesne rakiety nośne o ładowności kilkuset kilogramów i oferować usługi startowe o łącznej wartości 25 mln euro. Do głównej rundy konkursu zakwalifikowały się 3 firmy: HyImpulse, Isar Aerospace Technologies i Rocket Factory Augsburg.

Rynek rakiet nośnych jest postrzegany jako rynek przyszłości o dużym potencjale, bo starty w kosmos będą zyskiwać na znaczeniu w ciągu najbliższych kilku lat. Niemcy chcą być w czołówce międzynarodowej konkurencji dla małych rakiet nośnych, bo chodzi o wschodzący rynek komercyjny.

Rynek małych rakiet nośnych rozwija się w USA, Chinach, Nowej Zelandii. Powstają nowe kosmodromy - ich liczba będzie rosła w szybkich tempie - Niemcy również chcą skorzystać na tym globalnym rozwoju.

Niemiecki kosmodrom
Jeśli chodzi o ewentualny niemiecki kosmodrom, to wiadomo, że na razie prowadzone są rozmowy. Wstępnie przedstawiono koncepcję mobilnej platformy startowej na Morzu Północnym, z której w kosmos mają być wystrzeliwane tzw. rakiety mikroukładowe. 

Rakiety miałyby być produkowane w zakładach
Rocket Factory Augsburg w Augsburgu (RFA), która jest częścią Grupy OHB. Omawia się możliwe punkty startów takiej rakiety, które są odpowiednie do osiągnięcia orbit polarnych i synchronicznych ze słońcem na orbicie okołoziemskiej. Opcja 1. znajduje się na północ od wyspy Borkum. Według 2. opcji kosmodrom mógłby być na skraju wyłącznej strefy ekonomicznej (WSE), w której Niemcy mają pewne suwerenne prawa. Wariant 1. ma tę wadę, że rakieta musiałaby lecieć na orbitę polarną nad Norwegią, co może być groźne w przypadku upadku.

Na razie firma  
Rocket Factory Augsburg (RFA) z Augsburga podpisała kontrakt z Norweskim Centrum Kosmicznym Andøya i tym samym zapewniła sobie tymczasowe miejsce do startów rakiet w Europie, do czasu ewentualnego powstania mobilnego kosmodromu w Niemczech.

Kosmodrom Andøya Space otrzymał pozwolenie na działanie na tym obszarze we wrześniu 2020 r. Ma pozwolenie na 30 startów rocznie z nowego portu kosmicznego znajdującego się 35 km na południe od istniejącego miejsca startu. Lokalizacja kosmodromu, 69 stopni na północ i powyżej koła podbiegunowego na wybrzeżu Andøya w hrabstwie Nordland, zapewnia tor lotu, który nie znajduje się nad zaludnionymi obszarami.

 


Źródło: frankenpost.de  idowa.de  wiwo.de

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

679 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...