Niemiecki kosmodrom
Jeśli chodzi o ewentualny niemiecki kosmodrom, to wiadomo, że na razie prowadzone są rozmowy. Wstępnie przedstawiono koncepcję mobilnej platformy startowej na Morzu Północnym, z której w kosmos mają być wystrzeliwane tzw. rakiety mikroukładowe.
Rakiety miałyby być produkowane w zakładach Rocket Factory Augsburg w Augsburgu (RFA), która jest częścią Grupy OHB. Omawia się możliwe punkty startów takiej rakiety, które są odpowiednie do osiągnięcia orbit polarnych i synchronicznych ze słońcem na orbicie okołoziemskiej. Opcja 1. znajduje się na północ od wyspy Borkum. Według 2. opcji kosmodrom mógłby być na skraju wyłącznej strefy ekonomicznej (WSE), w której Niemcy mają pewne suwerenne prawa. Wariant 1. ma tę wadę, że rakieta musiałaby lecieć na orbitę polarną nad Norwegią, co może być groźne w przypadku upadku.
Na razie firma Rocket Factory Augsburg (RFA) z Augsburga podpisała kontrakt z Norweskim Centrum Kosmicznym Andøya i tym samym zapewniła sobie tymczasowe miejsce do startów rakiet w Europie, do czasu ewentualnego powstania mobilnego kosmodromu w Niemczech.
Kosmodrom Andøya Space otrzymał pozwolenie na działanie na tym obszarze we wrześniu 2020 r. Ma pozwolenie na 30 startów rocznie z nowego portu kosmicznego znajdującego się 35 km na południe od istniejącego miejsca startu. Lokalizacja kosmodromu, 69 stopni na północ i powyżej koła podbiegunowego na wybrzeżu Andøya w hrabstwie Nordland, zapewnia tor lotu, który nie znajduje się nad zaludnionymi obszarami.