Chiny udanie wyniosły moduł Tianhe swojej stacji kosmicznej. Wyniesienie na orbitę głównego modułu przyszłej chińskiej stacji kosmicznej zakończyło się sukcesem. Moduł Tianhe będzie pełnił rolę centrum zarządzania i kontroli stacji kosmicznej Tiangong, co oznacza Niebiański Pałac, z węzłem, do którego można zadokować do 3 statków transportowych naraz na krótkie lub dłuższe pobyty.
CGTN
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rakieta nośna Long March 5B (Changzheng-5B Y2) z modułem Tianhe została wystrzelona z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie Hainan w czwartek 29 kwietnia o godz. 11:23 czasu pekińskiego.
Główny moduł stacji, zwany Tianhe, o długości 16,6 m i maksymalnej średnicy 4,2 m, jest obecnie największym statkiem kosmicznym zbudowanym w Chinach - masa startowa to 22,5 t. Znajdzie się w nim centrum sterowania i zarządzania oraz główna przestrzeń mieszkalna dla załogi (około 50 m3). To w tym module będą prowadzone eksperymenty naukowo-techniczne.
Chińska stacja ważąca około 66 t będzie miała kształt litery T. Główna komora będzie zlokalizowana pośrodku, przedziały eksperymentalne Wentian i Mengtian, ważące po ponad 20 t każdy, będą zadokowane po obu stronach. Ich wyniesienie na orbitę zaplanowano w 2022 r. Na stacji będzie mogło przebywać 3tajkonautów (chińska nazwa kosmonautów) lub 6 osób podczas zmiany załogi przez 10 dni.
Stacja Tiangong ma zostać ukończona do 2022 roku, dzięki 12 misjom chińskich rakiet. Stacja będzie działać na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości od 340 km do 450 km. Przewidywany okres eksploatacji stacji to 15 lat, jej misja powinna zakończyć się w 2038 roku. Oficjalne uruchomienie stacji Tiangong planowane jest na 2023 rok.