reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjski satelita wojskowy spłonął nad Antarktydą

dodano: 2021-04-24 13:18 | aktualizacja: 2021-04-26 14:24
autor: Dr. Satelita | źródło: space-track.org

Upadek satelity Meridian rosyjski 360px.jpg Z danych Sił Powietrznych USA wynika, że 23 kwietnia rosyjski satelita wojskowy typu „Meridian”, wystrzelony na orbitę w 2009 r., wszedł w atmosferę ziemską i spalił się nad Antarktydą. Takie dane podała strona space-track.org.

Upadek satelity Meridian rosyjski 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według amerykańskich sił zbrojnych rosyjski satelita „Meridian” był śledzony na orbicie i wszedł w atmosferę ziemską 23 kwietnia około godz. 6:48 czasu polskiego nad Antarktydą - mniej więcej na współrzędnych 59,7 stopnia południowej i 147,1 stopnia długości geograficznej wschodniej. Jednocześnie nie zostało sprecyzowane, czy na powierzchnię Antarktydy doleciały jakieś niespalone fragmenty satelity czy też satelita spłonął w całości.

Satelita Meridian został wystrzelony z kosmodromu Pleseck rakietą nośną Sojuz 2.1a w maju 2009 roku. Ze względu na niespójność misji lotu rakiety i górnego stopnia, urządzenie zostało umieszczone na niewłaściwej orbicie, ale mimo tego było używane zgodnie z przeznaczeniem. Zaplanowany czas pracy satelity Meridian na orbicie wynosił 7 lat.

W latach 2019-2020 na orbitę wyniesiono pierwsze dwa zmodernizowane satelity wojskowej łączności Meridian M , a także zamówiono jeszcze 2 satelity Meridian M.

Satelity „Meridian” są przeznaczone do zapewnienia łączności między okrętami podwodnymi i statkami morskimi oraz samolotami rozpoznania w rejonie Północnej Drogi Morskiej ze stacjami naziemnymi. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...