reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

3 filmy Studia Munka SFP w koprodukcji z Canal+

dodano: 2021-03-01 15:55
autor: Janusz Sulisz | źródło: CANAL+/satkurier.pl

Studio Munka SFP Canal+ filmy produkcja 360px.jpg Przebojowa komedia absurdu, kameralny dramat rodzinny w doborowej obsadzie i pierwszy polski film, którego akcja dzieje się w świecie skateboardingu. W 2021 roku Studio Munka SFP zaprosi widzów do kin na trzy pełnometrażowe fabuły, których autorami są niezwykle utalentowani debiutanci. Produkcje te są wynikiem współpracy koprodukcyjnej z CANAL+ Polska.

Studio Munka SFP
Studio Munka SFP Canal+ filmy produkcja 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Jakoś to będzie” to długo oczekiwany pełnometrażowy debiut Sylwestra Jakimowa, twórcy świetnych filmów krótkometrażowych „Koleżanki”, „Kongola”, reżysera wielu seriali telewizyjnych. Takiej komedii jeszcze w polskim kinie nie było. Bohaterami „Jakoś to będzie” są trzej przyjaciele po trzydziestce - Albert, Marcin i Jacek - koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami. Po kilkunastu latach bezowocnej walki o byt, trzej przyjaciele przygotowują się do wielkiego skoku, który zmieni ich życie. W rolach głównych zobaczymy Dobromira Dymeckiego, Sebastiana Pawlaka i Alberta Osika. Film dystrybuuje Kino Świat.

- „Jakoś to będzie” to współczesna komedia bazująca na absurdalnym, zaskakującym poczuciu humoru, nawiązująca do barejowskiego spojrzenia na Polaków. Siłę filmu stanowią bohaterowie, ukazani realistycznie, a jednocześnie groteskowo. To postaci z krwi i kości, czasami tak prawdziwie nieudolne, że aż śmieszne, a czasami budzące współczucie. Na drugim planie pojawi się szeroka panorama współczesnych zjawisk społecznych, w sytuacjach i miejscach, nieznanych i do tej pory nieobecnych we współczesnej polskiej komedii – mówi reżyser Sylwester Jakimow.


„Wiarołom” Piotra Złotorowicza (filmy krótkometrażowe: „Smolarze”, „Ludzie normalni”, „Matka Ziemia”) to piękna opowieść o miłości, tajemnicy i przemijaniu, w której zagrali wybitni polscy aktorzy: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz. Ta trójka wielkich osobowości aktorskich w debiucie Piotra Złotorowicza wciela się w role ludzi, powiązanych ze sobą tajemnicą trudnej przeszłości. Partneruje im dwoje młodych, niezwykle utalentowanych aktorów: debiutantka Julia Szczepańska i Mateusz Więcławek.

- Poruszając się przez świat wspomnień głównych bohaterów, chcę opowiedzieć o niedoskonałości ludzkiej pamięci, o moralnym koszcie prawdy i zastanowić się, czy zawsze warto go ponosić – mówi Piotr Złotorowicz.


„Braty” Marcina Filipowicza (filmy krótkometrażowe: „Chłopcy z motylkami”, „Trampkarze”, „Mój tata Lazaro”, „Echo”) to film z gatunku „coming of age” - intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej siedemnastoletniego Filipa. Ta historia dzieje się w świecie skateboardingu. Jej bohaterowie jeżdżą na deskorolce, dla zabicia nudy włóczą się po ulicach i słuchają muzyki.

- Chcę opowiedzieć o niezwykle interesującym mnie wewnętrznym świecie nastolatka. To stan totalnego zagubienia i pomieszania pomiędzy wieloma płaszczyznami – w relacji z bratem, ojcem, z młodzieńczą miłością, przede wszystkim z samym sobą. To ten czas, kiedy szuka się swojego miejsca na świecie oraz po omacku buduje się własną tożsamość, wrażliwość i spojrzenie na świat – mówi Marcin Filipowicz.

- Studio Munka założyliśmy w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich w 2008 roku, 3 lata po uruchomieniu Programu „30 Minut”. Pierwszą pełnometrażową fabułą w Munku był „Lęk wysokości” Bartosza Konopki w 2011 roku. Od tego czasu, co roku, wprowadzamy na ekrany kin kolejne pełnometrażowe tytuły – mówi Jacek Bromski, prezes SFP.

- Rok 2021 będzie pod tym względem rekordowy. Widzimy różnorodność form, gatunków, tematów.  Naczelną zasadą Studia Munka SFP jest wolność twórcza.

- Każdy z tych trzech filmów jest zupełnie inny, ukazuje odmienne osobowości debiutantów. Ale każdy z nich ma oryginalną, nowatorską formę i dopracowany, precyzyjny kształt - zwraca uwagę Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP.

- Ważna jest dla nas różnorodność. Rozwijamy trudny gatunek komedii, obserwujemy świat skateboardingu, przyglądamy się historii miłości i odchodzenia. Idea Studia Munka SFP zakłada ryzyko artystyczne. Podejmujemy je i dzięki temu mogą powstać odważne, autorskie debiuty.

- Nasze wspólne plany zaprezentowaliśmy podczas konferencji, która odbyła się w trakcie zeszłorocznej edycji festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Miło zobaczyć, że już kilka miesięcy później projekty znacząco się rozwinęły i wkrótce będzie okazja pokazać publiczności najnowsze efekty naszej współpracy – dodaje Anna Różalska, dyrektor produkcji oryginalnych i koprodukcji CANAL+.


Wszystkie trzy filmy powstały w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w koprodukcji z CANAL+ Polska. Filmy uzyskały wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Wiarołom” i „Braty” powstały w ramach programu „60 Minut”. Producentami debiutów są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński.

Wspólnie z CANAL+ Polska Studio Munka SFP zrealizuje kolejne 3 debiuty, których zdjęcia realizowane będą wiosną i latem 2021 roku:
  • „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej,
  • „Zaprawdę, Hitler umarł” - debiut fabularny słynnego teatralnego duetu Monika Strzępka-Paweł Demirski
  • „Chleb i sól” Damiana Kocura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Triax TMS 9x4P

Markowy (duński) multiswitch Triax TMS 9x4P rozdziela sygnał niezależnie z...

375 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

179 zł Więcej...
reklama