Iga Świątek w finale turnieju w Adelajdzie

dodano: 2021-02-26 11:14 | aktualizacja: 2021-02-26 16:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: CANAL+/satkurier.pl

Iga Świątek CANAL+ Sport adelajda 2021 360px.jpg 61. rakieta świata, Jil Teichmann, była rywalką Igi Świątek w półfinale turnieju WTA 500 w Adelajdzie. Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką 6:3, 6:2 i bez straty seta awansowała do finału turnieju WTA 500 w Adelajdzie. Zagra w nim z kolejna Szwajcarką - Belindą Bencic, która w drugim półfinale męczyła się w 3 setach z Cori Gauff.

CANAL+
Iga Świątek CANAL+ Sport

Leworęczna Szwajcarka do top 100 rankingu WTA weszła w 2019 roku po zdobyciu tytułu w Pradze, gdzie w finale pokonała Karolinę Muchovą. Na swoim koncie ma dwa tytuły WTA, w tym samym roku wygrała jeszcze turniej w Palermo. Ma 24 lata, najwyżej sklasyfikowana była na 52. miejscu w sierpniu 2020 roku. Sama określa swoją grę mianem nieobliczalnej i rzeczywiście to słowo najbardziej pasuje do opisania stylu Szwajcarki.

Wrócił pierwszy serwis
W Adelajdzie Teichmann rozegrała dwa bardzo długie, trzysetowe spotkania. W 1/8 finału pokonała Chinkę Wang 3:6, 6:3, 6:3, a w ćwierćfinale stoczyła trzy godzinny bój z Łotyszką, Anastasiją Sevastovą. W meczu z Polką widać było, że dyspozycja fizyczna Szwajcarki nie jest na najwyższym poziomie. Pierwsze trzy gemy rozstrzygnęły się na korzyść serwujących. W czwartym Świątek przełamała swoją rywalkę, a za chwilę wygrała swoje podanie i wyszła na prowadzenie 4:1. To był dobry początek w wykonaniu mistrzyni French Open 2020. Przeważała w wymianach, prowadziła grę na swoich warunkach, nieźle funkcjonował również jej serwis. Po siedmiu gemach było 5:2 dla Polki. Właśnie w ósmym gemie Świątek miała pierwszą piłkę setową, którą Szwajcarka obroniła znakomitym ściętym serwisem, a później zagrała dwa wygrywające uderzenia z głębi kortu i wygrała swojego trzeciego gema w pierwszej partii. Nie wpłynęło to na poziom gry naszej reprezentantki, która za chwilę wygrała swój serwis i seta 6:3.

Świątek za szybka dla Szwajcarki
Pierwsza break pointowa szansa, rozstawionej z numerem 5 Polki, pojawiła się w trzecim gemie drugiej partii. Teichmann zdołała jednak odeprzeć atak Świątek, wygrać swoje podanie i wyjść na prowadzenie 2:1. W następnym gemie po raz pierwszy w meczu Szwajcarka stanęła przed szansą na przełamanie serwisu swojej rywalki. Polka wyszła z tej sytuacji w mistrzowski sposób  - dwoma wygrywającymi backhandami. Piąty gem stał na znakomitym poziomie, obie Panie grały swój najlepszy tenis. Po serii szybkich, agresywnych uderzeń z głębi kortu nasza reprezentantka po raz drugi przełamała serwis Teichmann. Za chwilę Polka udokumentowała przewagę wygraniem gema na 4:2 i była już naprawdę blisko awansu do finału. Teichmann nie potrafiła poradzić sobie z prędkością uderzeń Świątek. Polka nie miała dziś na korcie żadnych słabych punktów. Ostatecznie Świątek wygrała ze Szwajcarką 6:3, 6:2 i bez straty seta awansowała do finału turnieju WTA 500 w Adelajdzie.

Polka po raz drugi zagra w finale turnieju WTA. Oczywiście nie licząc zwycięstwa w finale Roland Garros 2020. W 2019 roku Świątek grała o tytuł w szwajcarskim Lugano. Był to turniej z cyklu WTA 250. Uległa wówczas w trzech setach Polonie Hercog. Teraz w finale nasza reprezentantka zagra z Belindą Bencic. Niezależnie od wyniku finału Świątek awansuje na najwyższe miejsce w karierze w rankingu WTA. Jeśli zdobędzie tytuł zajmie miejsce nr 15, jeśli przegra - miejsce 16.

Plan transmisji - finał WTA 500 w Adelajdzie:

27 lutego (sobota)

8:00 Studio przed finałem WTA 500 w Adelajdzie, CANAL+ Sport
Prowadzący: Bartosz Ignacik; ekspert: Joanna Sakowicz-Kostecka

8:30 Iga Świątek - Belinda Bencic, CANAL+ Sport,  Event Channel 1 (CANAL+ online)