reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Jak wybrać kamerkę internetową?

dodano: 2021-01-27 23:06
autor: Jan Borejko | źródło: HAMA

Kamerka internetowa hama poradnik 360px.jpg Nauka i praca zdalna oraz spotkania towarzyskie online weszły już do naszej codzienności i zostaną z nami na długo. W epoce powszechnej akcji „Zostań w domu” nie sposób funkcjonować bez wygodnej kamery do obsługi różnych komunikatorów internetowych. To poradnik jak ją wybrać, by cieszyć się pełnią możliwości takiego sprzętu. Oto 6 najważniejszych cech na które trzeba zwrócić uwagę przy kupnie kamerki internetowej.

Hama
Kamerka internetowa hama poradnik 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jeszcze niedawno konieczność posiadania takich urządzeń charakteryzowała jedynie hobbystycznych lub zawodowych streamerów online. Teraz towarzyszą nam one na każdym kroku, a bez spotkań poprzez takie aplikacje jak Zoom, Microsoft Teams czy Skype trudno ogarnąć służbowe obowiązki. Przydają się też do utrzymywania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi bez narażania się na zdrowotne ryzyko w epoce pandemii. Co prawda wiele modeli laptopów ma wbudowaną kamerę, ale często jakość połączenia online pozostawia tutaj wiele do życzenia. A w dodatku siłą rzeczy brak im sporo kluczowych funkcji.

Czym się kierować w wyborze kamerki internetowej: 

1. Ostrość obrazu 
To oczywiście kwestia najważniejsza. Najlepiej zdecydować się na oferowaną rozdzielczość na poziomie co najmniej HD (1280 × 720). Wtedy będziemy widzieli naszych rozmówców wyraźnie, co znajdzie wyraz w realizmie wrażeń ze spotkania. Jeszcze lepszym rozwiązaniem na pewno okaże się wybór sprzętu, obsługującego rozdzielczość Full HD (1920 × 1080). Nie bez znaczenia są też format obrazu (najwygodniejszy to 16:9) i liczba klatek na sekundę – im wyższa, tym lepsza, co przełoży się na płynność wyświetlanych treści. Warto również zwrócić uwagę na opcję autofokus, która gwarantuje uzyskanie ostrej wizji, nawet podczas ruchu. Tak samo jak na możliwość obracania kamerki, najlepiej w zakresie 360 stopni. 

2. Jakość połączenia audio
Pamiętajmy o tym, żeby kamerka dysponowała zintegrowanym mikrofonem – najlepiej w wersji stereo, tak jak np. model Hama C-600 Pro. Wpłynie to zbawiennie na jakość dźwięku, a transmisja mowy powinna być w pełni zrozumiała. Szczególnie w pracy dobrze jest uniknąć jakichkolwiek niedomówień przez problemy techniczne.

3. Regulacja oświetlenia
Tutaj filozofia jest prosta. Dzięki podświetleniu lampkami LED kamerka dostosuje się do warunków oświetleniowych otoczenia. W efekcie możesz wziąć udział w wideokonferencji nawet po ciemku.  Taka możliwość szczególnie przydaje się, gdy w tle dominuje radosny domowy rozgardiasz, którego to widoku litościwie lepiej oszczędzić uczestnikom spotkania.  

4. Ochrona przed atakiem szpiegowskim
Zawsze istnieje ryzyko, że jakiś haker włamie się do wyłączonej kamerki i zacznie nas podglądać. Istnieje banalny sposób na poradzenie sobie z tym potencjalnym problemem, znacznie lepszy niż często spotykane nieco łopatologiczne zaklejanie oka urządzenia np. taśmą. W modelu Hama HD Spy Protect sprawę rozwiązano za pomocą osłony. Soczewkę kamery można zasłonić klapką jednym szybkim ruchem i w ten sposób odciąć nieproszonemu podglądaczowi wstęp do naszej prywatności. 

5. Rodzaj połączenia z komputerem
Najczęściej spotykane kamerki podłącza się do komputera przy użycia złącza USB. Trzeba w tym przypadku zwrócić uwagę, by kabel okazał się odpowiednio długi, np. 1,5 m. Ale spotykane są także wersje, które komunikują się z laptopem lub komputerem przez HDMI, a także bezprzewodowe, bo mają moduł Bluetooth lub Wi-Fi. 

6. Montaż
Ostatnim istotnym zagadnieniem jest sposób mocowania sprzętu do pokrywy laptopa lub obudowy monitora w komputerze stacjonarnym. Celem jest oczywiście jak największa stabilność. Jedną z najpowszechniejszych metod jest wykorzystanie wbudowanej podstawki i położenie kamerki na płaskiej powierzchni. Drugi popularny sposób to zainstalowanie jej na monitorze za pomocą specjalnego klipsa. Ciekawym rozwiązaniem jest również obecność gwintu 1/4“, co umożliwia zamontowanie kamery na wszystkich standardowych statywach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

339 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...