reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamek w Łańcucie - rezydencja Potockich [wideo]

dodano: 2020-06-07 21:16 | aktualizacja: 2020-12-30 13:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Zamek w Łańcucie Przyszło mi zwiedzać zamek w Łańcucie w czasach pandemii koronawirusa (byłem tam wcześniej w szkole średniej), więc nie udało się zobaczyć wszystkiego, ale za to tylko w 5-osobowym składzie, więc było dość kameralnie i można było poczuć arystokratyczny świat. Niestety nie odwiedziłem 2. piętra, Storczykarni czy Oranżerii, ale najbardziej klimatyczne wnętrza zamku, powozownię i stajnię już tak. Muzeum - zamek w Łańcucie to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych rezydencji rodu arystokratów w Polsce - rodu Potockich.

Zamek w Łańcucie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co zobaczyć?
My mieliśmy podczas zwiedzania do dyspozycji tylko 1. piętro, bo czas był pandemiczny. 2. piętro wyłączono - są tam ciaśniejsze pomieszczenia i sanepid nie pozwolił na ich zwiedzanie, nawet w maskach. I tak było czym się zachwycać na tym jednym piętrze.
 
Korytarze 1. piętra zamku w Łańcucie

Główną atrakcją zamku są pięknie zachowane i odnowione wnętrza. Pokoje dla kobiet i mężczyzn, składające się z ciekawie rozwiązanych salonów, sypialni, garderób i łazienek, służyły jako prywatne mieszkania dla arystokratów, którzy żyli w nich całkiem wygodnie. Niektóre rozwiązania zadziwiają nawet teraz. Te obicia, kolorystyka, lustra i ozdoby są niezwykłe.
 
Apartamenty pałacowe robią ogromne wrażenie

Ogromne wrażenie robią kryształowe żyrandole, które zdobią sufit klasycznej sali balowej, a jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie na zamku, które ma świetną akustykę. Obok jest mały teatr zbudowany w 1911 r., a w sali bankietowej często były organizowane koncerty i bale.

Co za oświetlenie apartamentów...
Sala balowa z słynnymi żyrandolami

Na szczęście większość dzieł sztuki, mebli, broni, zegarów i sreber została dobrze zachowana, bo sam zamek mimo niejednej zawieruchy wojennej przetrwał w całości i bez zniszczeń. Na korytarzach pałacowych, bo tak trzeba by nazywać tę część zamku, jest imponująca kolekcja rzeźb i obrazów artystów polskich i europejskich, a to tylko część kolekcji, która pozostała po wojnie lub została odkupiona później. Są tam też portrety całego pokolenia rodzin Lubomirskich i Potockich. Oprócz kolekcji obrazów i rzeźb zamkowe muzeum ma też zbiory sztuki prawosławnej oraz pamiątek zgromadzonych w dawnej synagodze sąsiadującej z siedzibą Lubomirskich i Potockich.

Teatr Dworski


W zamku w Łańcucie jest m.in. ciekawe biurko z XVIII w. składające się z kilku szuflad, które można zamknąć jednym kluczem. Jest też stół do gry w karty z wysuwanymi popielniczkami. Księgozbiór zamku też jest imponujący, bo składa się z 22 tys. tomów, w tym wielu starych manuskryptów, druków, czasopism, grafik i map.

Korytarz zamkowy z rzeźbami antycznymi
Rzeźba Amora Antonio Canovy - najcenniejsza rzeźba z 1788 r.


Kompleks pałacowy otoczony jest parkiem w stylu angielskim. Po parku można swobodnie się poruszać, ale zabroniona jest jazda na rowerze na co wskazuje regulamin parku przy wejściu. Park jest otwarty w godz. 5-23.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

179 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...
reklama