reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 5°W?

dodano: 2020-12-25 12:35 | aktualizacja: 2020-12-28 10:56
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Eutelsat 5 West B Kluczowa infrastruktura satelitarna z pozycji orbitalnej 5°W obsługuje głównie rynki nadawcze we Francji, Włoszech i Algierii. Są na niej obecne dwa satelity telekomunikacyjne: Eutelsat 5 West A i Eutelsat 5 West B. Pierwszy jest coraz mniej eksploatowany - za jakiś czas zakończy misję i uda się na „satelitarny cmentarz".

Eutelsat
Eutelsat 5 West B


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pozycja 5°W to najważniejsze miejsce odbioru kanałów w trybie wielostrumieniowym MIS - w szczególności oferty naziemnej telewizji cyfrowej TNT z Francji.

Eutelsat 5 West A (dawniej Atlantic Bird 3, Stellat 5) został wyniesiony 5 lipca 2002 roku przy pomocy rakiety Ariane 5 z Kourou w Gujanie Francuskiej. Miał masę startową 4050 kg. Powstał na platformie Spacebus 3000 3B. Został wyposażony w 35 transponderów pasma Ku o zasięgu Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz 10 transponderów pasma C z pokryciem Europy, rynku panafrykańskiego i obszaru Karaibów. Czas pracy jest wyliczony na 17 lat, więc jest już u schyłku swojej misji.

Stellat 5 został skonstruowany przez Alcatel Space Industries na zlecenie Stellat, spółki joint-venture między France Telecom (70%) i EuropeStar. Będący ofiarą trudności finansowych France Telecom wycofał się z operacji kosmicznych, sprzedając swój produkt firmie Eutelsat w lipcu 2002 roku. Eutelsat sfinalizował przejęcie w listopadzie za kwotę 184 mln euro i zmienił nazwę satelity na Atlantic Bird 3, który swoją pracę rozpoczął jeszcze w tym samym miesiącu. Na pozycji 5°W zastąpił wysłużonego Telecom 2C. Nazwa Eutelsat 5 West A obowiązuje od 1 marca 2012 roku w ramach operacji ujednolicenia nazewnictwa wszystkich satelitów francuskiego operatora Eutelsat Communications. Przed tą zmianą satelita nazywał się Atlantic Bird 3, a około 18 lat temu działał jako Stellat 5 i należał do France Telecom i EuropeStar.

Eutelsat 5 West B jest zbudowany przez Airbus Defence and Space i Northrop Grumman Innovation Systems. Pierwsza firma zapewniła ładunek satelity, a druga wyprodukowała platformę. Do wyniesienia na orbitę doszło 9 października 2019 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, na pokładzie rakiety Proton M. Satelita posiada 35 transponderów w paśmie Ku. Krótko po wyniesieniu ujawniła się usterka na jednym z dwóch paneli słonecznych. Satelita pozostaje na orbicie, ale ze zmniejszoną wydajnością.
 
Eutelsat 5 West B - wiązka Transalpine, pasmo Ku
 
Eutelsat 5 West B - wiązka Algeria, pasmo Ku


 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny w Polsce [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Eutelsat 5 West A

UWAGA! Satelita będzie wycofany z użycia
5°W C Global 39 od 130 - Pasmo C wymaga użycia konwertera C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,4 – 4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R i odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm
Ku Wide 47 od 80-90 - -
Super 53 60 - -
Steerable 42-40
(południowy-zachód)

poniżej 40
(północny-wschód)
od 130 Sygnał słabnie na północny-wschód -
Eutelsat 5 West B 5°W Ku Transalpine poniżej 47 od 100 (zachód)
od 130 (południe)
Sygnał słabnie na północny-wschód Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl

Dla DVB-S2X urządzenie powinno posiadać wsparcie tego systemu
Algeria poza zasięgiem - - -
 
 


Incydent z satelitą Eutelsat 5 West B
24 października 2019 roku Eutelsat wszczął dochodzenie w sprawie awarii jednego z dwóch paneli słonecznych. W swojej ekspertyzie potwierdził utratę południowego panelu. Wynikająca utrata części mocy przełożyła się na obsługę około 45% pojemności. Oznacza to około 16 transponderów o ekwiwalencie 36 MHz spośród wszystkich 35 transponderów. Pierwotnie satelita miał oferować trzy wiązki pokrycia – europejską, transalpejską i algierską. Wiązka europejska nie będzie dostępna. Operator uważa osiągnięcie zaplanowanego okresu eksploatacji na orbicie, który wynosi co najmniej 15 lat. Przeczytaj o stanie technicznym Eutelsat 5 West B.

Platforma satelitarna Fransat
Fransat to platforma stworzona w 2009 roku, aby wypełniać misję interesu ogólnego: umożliwić odbiór bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej TNT wszystkim mieszkańcom francuskiej metropolii w technologii satelitarnej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Atrakcyjna oferta złożona z najpopularniejszych kanałów francuskich oraz stosowane proste rozwiązanie w instalacji i obsłudze (antena, odbiornik lub moduł CAM CI+, karta dostępu w systemie Viaccess) przyczyniło się do zwiększonego zainteresowania w Polsce. Jednak po przełączeniu transponderów Fransat do wiązki transalpejskiej satelity Eutelsat 5 West B, odbiór utrudniono i zamiast mniejszych anten 60-80 cm w całej Polsce, należy stosować większe (średnio od 90-100 cm na zachodzie kraju).

Fransat składa się z 26 francuskich kanałów HD i 24 kanałów regionalnych France 3 HD. Karta dostępu nie jest jedynie wymagana do odbioru francuskich stacji radiowych i kilku kanałów telewizyjnych w FTA. O ile oferta radiowa jest wyjątkowo bogata (około 200 stacji w grudniu 2020), to telewizyjna wygląda bardzo krucho – w zasadzie jest tylko informacyjny RT France HD, katolicki KTO TV, regionalne Via Vosges z departamentu Wogezy, D!CI TV z Alp Południowych oraz afrykański kanał ogólny Label TV z państwa Gabon.
 
Przekaz kanału RT France
 
Przekaz kanału KTO TV

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...