Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zastosowanie olejku goździkowego:
1. Ból zęba
Eugenol z olejku goździkowego jest stosowany w stomatologii
do odkażania kanałów korzeniowych oraz ubytków w zębach. Wchodzi on również w skład preparatów do zatrucia miazgi zębowej.
2. Ból gardła
Olejek goździkowy dzięki wysokiej aktywności przeciwbakteryjnej i przeciwwirusowej goździki sprawdzają się przy pierwszych objawach przeziębienia. Olejek można stosować do inhalacji przy stanach zapalnych gardła, katarze czy problemach z oddychaniem.
Prosty, domowy sposób wykorzystania goździków na ból gardła to ssanie ich (żucie goździków uważa się za jeden ze sposobów na odświeżenie oddechu) w przypadku wystąpienia pierwszych objawów – zawarty w nich olejek rozprawić się z drobnoustrojami powodującymi dolegliwości.
3. Ból głowy
Olejek goździkowy, zmieszany z solą i
nakładany na czoło, wywołuje efekt chłodzący i przynosi ulgę w bólach głowy. Zawiera on wiele flawonoidów, które są środkami przeciwzapalnymi. Aplikowany na skronie lub szyję, redukuje zapalenia oraz napięcie, związane z bólem głowy. Z tych samych przyczyn olejek goździkowy jest stosowany do łagodzenia bólu w innych rejonach ciała, jak stawy czy przeciążone mięśnie. Pomaga zwalczać przynoszące ból zapalenia oraz obrzęki.
4. Trądzik
Naturalny
olejek goździkowy jest
polecany do pielęgnacji skóry, szczególnie osobom cierpiącym na trądzik. Najlepsze efekty osiąga się przy stosowaniu go w formie płynnej, rozprowadzanej za pomocą suchej, czystej szmatki. Jest również powszechnie spotykany w składzie produktów przeciwzmarszczkowych oraz kosmetyków pod oczy, gdyż ma on właściwości odmładzające i stymulujące. Pobudza krążenie krwi, czyniąc cerę zdrowszą i młodszą.
5. Grzybica
Olejek goździkowy to
niezastąpiony środek w walce z grzybicą. Służy do bezpośredniego zastosowania na grzybice skóry, takie jak dermatofitoza czy grzybica stóp. Co ciekawe, olejek z goździków można stosować nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie. Pij regularnie herbatkę z goździków, a pomożesz swojemu organizmowi rozpocząć zwalczanie mikrobów.
6. Na pleśń w domu
Ze względu na silne działanie przeciwgrzybiczne
olejek goździkowy jest skutecznym środkiem na pleśń. Zabija grzybnię i neutralizuje ryzyko ponownego powstawania nalotu. Pokrytą pleśnią ścianę należy przemyć mieszanką z kilku kropel olejku, wody i mydła. Dobrze sprawdzi się również dodanie odrobiny olejku eterycznego do środka czyszczącego.
7. Odstrasza owady
Olejek goździkowy jest
powszechnie stosowany jako składnik świeczek odstraszających owady. Jego opary silnie działają na zmysł powonienia wielu insektów. Wystarczy skropić pościel na noc kilkoma kroplami olejku, aby mieć ochronę przed komarami innymi owadami.
Olejek goździkowy - jak stosować?
W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia i grypy zaleca się
inhalacje z wykorzystaniem olejku goździkowego. Takie inhalacje mogą pomóc w stanach zapalnych jamy ustnej. Kąpiele i masaże z użyciem olejku goździkowego są zalecane w stanach napięcia nerwowego, bólach reumatycznych i mięśniowych.
Masaż olejkiem goździkowym wykazuje także działanie antycellulitowe.
Należy jednak pamiętać, żeby
przed masażem rozcieńczyć olejek, najlepiej w oliwie z oliwek lub olejku do masażu. Masaż nierozcieńczonym olejkiem może podrażnić skórę lub wywołać reakcję alergiczną.
Jak stosować olejek goździkowy na ból zęba?
Koniecznie w formie rozcieńczonej. W olejku goździkowym rozcieńczonym w oliwie z oliwek można nasączyć wacik, a następnie przyłożyć go do bolącego zęba. Owrzodzenia w jamie ustnej, afty i pleśniawki można pędzlować olejkiem rozcieńczonym w glicerynie.
Jednym z najlepszych olejków goździkowych na rynku jest
Clove z firmy Young Living. Goździk jest ważnym składnikiem
słynnego olejku złodziei - mieszanki
Thieves ze względu na swoje potężne właściwości bakteriobójcze.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.