reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 30°W?

dodano: 2020-12-14 10:54
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Hispasat 30W-6 HISPASAT jest hiszpańskim operatorem łączności satelitarnej, liderem w dystrybucji treści w językach hiszpańskim i portugalskim. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu grupa Hispasat jest obecna na Półwyspie Iberyjskim oraz w Ameryce Łacińskiej, gdzie jest czwartym operatorem satelitarnym. Silne wiązki europejskie stacjonujących satelitów Hispasat 30W-5 i Hispasat 30W-6 pozwalają na stabilny odbiór w Polsce bez potrzeby stosowania wielkich anten. Pozycja 30°W to transmisje DTH, DTT, kanałów FTA, PLS/Multistream i ciekawe przekazy satelitarne.

Hispasat
Hispasat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Operator posiada solidną renomę na szybko rozwijających się rynkach i stabilną bazę klientów strategicznych. Dystrybuuje ponad 1250 kanałów telewizyjnych i radiowych za pośrednictwem swojej potężnej floty satelitarnej na kilku pozycjach orbitalnych. Pozycja 30°W jest jedną z nich.

Hispasat 30W-5 (pierwotnie nazwany Hispasat 1E) został wyniesiony za pomocą rakiety nośnej Ariane 5 w dniu 29 grudnia 2010 roku o godzinie 22:26 z Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelitę zbudowała firma Space Systems/Loral na platformie LS 1300. Hispasat 1E o masie startowej 5270 kg posiada 53 aktywne transpondery w paśmie Ku i pojemność w paśmie Ka. Ten potężny satelita zapewnia Hispasatowi dodatkową pojemność, która pozwala zaoferować szerszy zakres usług wideo i transmisji z europejskim i amerykańskim zasięgiem, a także usługi szerokopasmowe w środowiskach mobilnych, naziemnych oraz morskich. Umieszczony na orbicie geostacjonarnej 30°W ma pracować przez 15 lat.

Hispasat 30W-5 przejął obowiązki wysłużonego Hispasata 1C, jednocześnie zwiększając liczbę dostępnych transponderów. Informowano, że następca będzie w stanie przekazać nawet do 600 kanałów w wysokiej rozdzielczości (HDTV).

W Polsce jest możliwy odbiór wiązki europejskiej Hispasat 30W-5. Zgodnie z mapkami zasięgu, wystarczają anteny o minimalnej średnicy 80-90 cm. Lepsze warunki występują na zachodzie kraju. Ponadto satelita posiada wiązkę kierowaną na Amerykę.
 
Hispasat-30W-5 - wiązka Europe
Hispasat-30W-5 - wiązka America

Hispasat 30W-6 (dawny Hispasat 1F) poleciał na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9, którą wystrzelono z kompleksu startowego 40 kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie 6 marca 2018 roku o godz. 6:34 (CET). Satelitę wyprodukowała firma Space Systems/Loral na platformie SSL 1300. Jest wyposażony w pojemność w pasmach C (10 transponderów) i Ku (40 transponderów), a także Ka (7 wiązek), co umożliwia świadczenie usług dostępu do szerokopasmowego Internetu. W związku z tym Hispasat 30W-6 pozwolił zmniejszyć przepaść cyfrową w Ameryce Łacińskiej, na Półwyspie Iberyjskim i w Afryce Północnej. Zapewnia także łączność w pociągach i na statkach. Umieszczony na pozycji 30°W, ma pracować nie mniej jak 15 lat.

Hispasat 30W-6 na swojej orbicie przejął obowiązki Hispasata 30W-4 (Hispasat 1D). Ta zamiana zwiększyła pojemność w paśmie Ku w regionie Andów i Brazylii oraz zapewniła dalszy rozwój transatlantyckiego dostawcy pojemności satelitarnej dla połączeń Europa – Ameryka i Ameryka – Europa. Pojemność pasma C zapewnia pokrycie w Ameryce. Pojemność pasma Ka w Europie przeznaczona jest dla dalszego rozwoju usług szerokopasmowych.
 
Hispasat-30W-6 - wiązka Europe
Hispasat-30W-6 - wiązka America pasmo C i Ku

40 tradycyjnych transponderów pasma Ku satelity Hispasat 30W-6 obsługuje dwa obszary pokrycia. Pierwszy obszar obejmuje Europę i Afrykę Północną z pokryciem Półwyspu Iberyjskiego, Balearów, Wysp Kanaryjskich, Azorów, Madery, Wysp Zielonego Przylądka, Mauritiusa, Maroko, krajów basenu Morza Śródziemnego i dużą część kontynentu europejskiego. Drugi Amerykę i zapewnia zasięg od Kanady do Patagonii, ale z wyłączeniem Brazylii.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...
reklama