reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Opticum Nytro Box Plus - test odbiornika

dodano: 2020-12-04 11:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Opticum Nytro Box Plus Jeszcze przed wakacjami do sprzedaży na polskim rynku trafiło nowe urządzenie pozwalające na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T/T2) lub kablowej (DVB-C). Opticum Red Nytro Box Plus to nowość w ofercie polskiej firmy AX Technology, która już od lat dostarcza na nasz rynek przystępne cenowo, ale i w pełni funkcjonalne odbiorniki dla telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że Nytro Box Plus wspiera nowoczesne standardy DVB-T2 i H.265/HEVC, które do połowy 2022 roku zastąpią w Polsce dotychczasowy system DVB-T i H.264/MPEG-4 AVC. Jest to zatem odbiornik przyszłościowy.

satkurier.pl
Opticum Nytro Box Plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Użytkowanie

Odbiornik działa stabilnie, nie zawiesza się. Interfejs użytkownika jest prosty w obsłudze i intuicyjny, choć zdarzają się pewnie potknięcia w tłumaczeniach na język polski poszczególnych elementów menu. Nie zastosowano zbędnych udziwnień i obciążających procesor animacji, które mogłyby wpłynąć negatywnie na ogólną szybkość działania odbiornika.

Po kliknięciu na pilocie OK, na ekranie pokazuje się okienko z listą kanałów. Pozwala ona na przejście za pomocą strzałek do poszukiwanej stacji (góra/dół o jedną pozycję, lewo/prawo o cały ekran). Wybierając na pilocie czerwony przycisk można zmienić typ listy: Wszystko, FTA (tylko niekodowane), CAS (tylko kodowane) lub HD. Zielony przycisk aktywuje okienko z klawiaturą, która umożliwia wpisanie nazwy poszukiwanego kanału. Żółty przycisk pokazuje menu Sortuj: Nazwa (A-Z), Nazwa (Z-A), Kodowane/Niekodowane, Zablokuj, Domyślne, Tp up, Tp down (te dwie ostatnie sortują według częstotliwości, czyli de facto multipleksów). Niebieskim przyciskiem można aktywować funkcję, która pozwoli na wyświetlanie kanałów na określoną literę alfabetu. FAV wyświetla listy ulubionych (o ile są ustawione).
 
Lista kanałów wyświetlana po naciśnięciu OK na pilocie

Banner informacyjny wywołujemy klawiszem Info (żółty). Widoczny jest tu numer kanału na liście, nazwa aktualnej i następnej pozycji w programie, bieżąca data i godzina, paski siły i jakości sygnału, nazwa listy, do której przypisany jest kanał, i jego parametry. Są też różne ikonki wskazujące inne informacje o kanale, np. czy posiada napisy i teletekst, czy jest kodowany i w jakiej rozdzielczości jest nadawany. Drugie naciśnięcie klawisza Info pokazuje okienko z opisem aktualnej audycji. Należy przy okazji dodać, że odbiornik dobrze wyświetla wszystkie polskie znaki, a także w przejrzysty sposób rozdziela opis od dodatkowych informacji (reżyser, rok produkcji, itp.) w okienku z informacjami o audycji. W innych odbiornikach czasami stanowi to problem i opis jest wówczas niezbyt czytelny.
 
Banner informacyjny

Czerwony przycisk Audio wybrany podczas oglądania kanału pozwala na zmianę ścieżki dźwiękowej, niebieski Sub na pokazanie napisów ekranowych DVB, zielony TXT – teletekstu, żółty Info – omówionego wcześniej bannera informacyjnego. Display wyświetla rozdzielczość, a jego ponowne kliknięcie umożliwia zmianę na inną rozdzielczość. Find wyświetla prostą wyszukiwarkę kanału, Recall umożliwia powrót do ostatnio oglądanej stacji.
 
Zmiana ścieżki audio
Menu napisów
Teletekst

EPG to miejsce, gdzie można nie tylko sprawdzić program na 7 dni naprzód i wyświetlić opisy audycji, lecz także z którego można zaplanować nagranie (zielony klawisz – Timer). Oczywiście konieczne jest podłączenie pamięci USB.
 
EPG - przewodnik po programach

Nagrywanie i timeshift

Odbiornik Nytro Box Plus obsługuje funkcje nagrywania i timeshiftu po podłączeniu pamięci USB. Może być ona sformatowana w FAT/FAT32 lub NTFS.

Aby rozpocząć nagrywanie, należy kliknąć na pilocie przycisk REC, aby je zatrzymać – STOP/USB. Ponowne naciśnięcie podczas nagrywania REC pozwoli na wskazanie zamierzonej długości materiału wideo. Nagrania są zapisywane w formacie TS (strumienia transportowego) – w formie bezstratnej i niezaszyfrowanej, który można bez problemu odtworzyć nie tylko na dekoderze (więcej na ten temat w sekcji „Multimedia i sieć”), lecz również na komputerze przy pomocy popularnych aplikacji multimedialnych. Nagrania zapisywane są w katalogu o nazwie PVRS.

Podczas nagrywania programu możliwe jest przełączenie i oglądanie kanałów tylko w ramach tego samego multipleksu.

Timeshift pozwala na zatrzymanie aktualnie oglądanego programu, np. w celu udania się na chwilę do kuchni, i następne wznowienie go – bez utraty choćby sekundy audycji. Służy temu przycisk znajdujący się bezpośrednio nad czerwonym klawiszem na pilocie. Aby przerwać
timeshift, tzn. wrócić do oglądania w czasie rzeczywistym, należy nacisnąć STOP/USB i potwierdzić akcję. Podczas timeshiftu możliwe jest dowolne przewijanie materiału w przód i tył. Oczywiście po przerwaniu timeshiftu zapisany materiał jest usuwany z pamięci USB. Uwaga! Timeshift nie odbywa się w sposób automatyczny – tzn. nie można cofać audycji w dowolnym momencie, dopiero po aktywacji funkcji timeshift. Możliwe jest też całkowite wyłączenie funkcji timeshift w menu dekodera (Media Center > DVR konfiguracja) – wówczas po naciśnięciu pauzy na pilocie następuje zatrzymanie klatki obrazu na ekranie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...