Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego powszechnie kojarzy się z zatłoczonymi plażami. Wystarczy jednak wybrać się tam poza sezonem, aby odkryć prawdziwe piękno tego regionu. Nad Bałtykiem jest wiele miejsc, w których osoby ceniące sobie spokój znajdą odrobinę wytchnienia. Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest Woliński Park Narodowy, nie tylko obfitujący w ciekawe krajobrazy, ale też mający bogatą historię. Przed i po południu zwiedzanie baterii artyleryjskich i zdobywanie nadmorskich wzniesień z niesamowitymi widokami, a wieczorem spacer plażą o zachodzie słońca - czyż nie wspaniały scenariusz na spędzenie dnia nad morzem?
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Największymi atrakcjami Wolińskiego Parku Narodowego są: wybrzeża klifowe, punkty widokowe: Kawcza Góra z okolicznymi Bateriami Artylerii Stałej, wzgórze Gosań, wzgórze Zielonka oraz Piaskowa Góra nad Jeziorem Turkusowym, a także Jezioro Czajcze i latarnia morska Kikut. Warto też odwiedzić pobliskie Grodzisko w Lubinie z widokiem na wsteczną deltę Świny. Natomiast osobom spragnionym wiedzy można polecić zwiedzenie Muzeum Przyrodniczego WPN w Międzyzdrojach czy bunkra broni V-3, a całym rodzinom z dziećmi zajrzenie do zagrody pokazowej żubrów oraz zobaczenie z bliska dębu Wolinian i dębu Prastarego.
Woliński Park Narodowy obejmuje ochroną część Wolina - największej polskiej wyspy. Został utworzony w 1960 roku, początkowo zajmując powierzchnię 4691 ha, a od 1996 roku 10937 ha, kiedy to włączono w jego granice obszar jednej mili morskiej wód przybrzeżnych Bałtyku oraz archipelag wysp we wstecznej delcie Świny wraz z otaczającymi je wodami Zalewu Szczecińskiego. Tym samym Woliński Park Narodowy stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim.
Przez teren WPN przebiegają trzy główne szlaki turystyczne: czerwony, zielony i niebieski.
Szlak czerwony, mierzący w granicach Parku około 13 km, zwany jest także szlakiem brzegiem Bałtyku. Rozpoczyna się w centrum Międzyzdrojów przy budynku dyrekcji WPN, następnie wiedzie w dużej mierze plażą, m.in. obok punktu widokowego Kawcza Góra, na który można wejść drewnianymi schodami, i poniżej wzgórza Gosań (dojście tam od plaży jest niemożliwe - jedynie od strony szosy), aż do latarni morskiej Kikut w miejscowości Wisełka.
Kawcza Góra
Z Kawczej Góry (61 m n.p.m.) rozpościera się panorama Zatoki Pomorskiej wraz z widocznymi zabudowaniami portowymi Świnoujścia i niemieckimi kurortami Alhbeck, Heringsdorf i Bansin. Można tam dotrzeć nie tylko z plaży schodami (otwartymi w lipcu 2013 roku, następnie zamkniętymi na przełomie 2018 i 2019 w wyniku sztormu i ponownie otwartymi w sierpniu 2020 roku), lecz także czarnym szlakiem stanowiącym przedłużenie Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach (odcinek o długości około 600 m biegnący grzbietem klifu). Do 1949 roku Kawcza Góra nosiła niemiecką nazwę Kaffeeberg.
Poniższy filmik przedstawia sztorm szalejący 2 stycznia 2019 roku, w wyniku którego podmyciu uległ klif i na ponad 1,5 roku zamknięto schody na Kawczą Górę.