reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Słowacka TA3 wychodzi z DVB-T

dodano: 2020-10-28 18:11
autor: RO | źródło: satelitnatv.sk/živé.sk

TA3 HD slovakia studio 360px.jpg Słowacka telewizja informacyjna TA3 nie nadaje FTA przez satelitę Astra 3B (23,5°E) od prawie roku. Nadawca zakończył transmisję nieszyfrowanego sygnału dla niemal całej Europy w grudniu 2019 roku. Teraz kolej na DVB-T na Słowacji.

TA3


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według informacji portalu živé.sk, telewizja zdecydowała się zakończyć bezpłatną dystrybucję drogą naziemną. Powodem są finanse. Informację o wyłączeniu TA3 z drugiego multipleksu DVB-T na Słowacji potwierdził również operator Towerom, który obsługuje wszystkie multipleksy oraz platformę Plustelka. – Po 31 października 2020 roku, telewizja nie będzie dostępna za pośrednictwem anteny, powiedziała portalowi SatelitnáTV.sk Miroslava Letková, dyrektor marketingu w Towercom.

Zakończenie bezpłatnej emisji TA3 było tylko kwestią czasu. Nadawca ponosi znaczne koszty za bezpłatną dystrybucję naziemną. Jednak przyczyną może być również to, że TA3 jest już telewizją płatną i oczekuje od operatorów opłaty za każdego abonenta. TA3 wcale nie musi zniknąć z nadawania naziemnego, bo może pojawić się w płatnym pakiecie Plustelka. Wszystko będzie zależało od umowy między Towercom a samym nadawcą. Podobnie było w przypadku komercyjnych stacji telewizyjnych TV Markíza.

TA3 to pierwsza telewizja informacyjna na słowackim rynku, działająca od września 2001 roku. Była dostępna bezpłatnie z pozycji orbitalnej 23,5°E w latach 2005-2019 oraz w DVB-T od 2013 do 2020.

Kończenie darmowej transmisji w DVB-T/T2 nie jest wyjątkiem nawet za granicą, zwłaszcza, jeśli chodzi o kanały w wersji HD. Nadawcy stopniowo przechodzą na model płatny, który pozwala pobierać opłaty od operatorów i nie muszą wydawać na dystrybucję z własnych środków. Podobnie jest np. w Austrii, gdzie prawie żadne kanały nie są nadawane bezpłatnie w DVB-T/T2. W sąsiednich Czechach sytuacja jest korzystniejsza, ale w październiku ruszyła tam nowa platforma naziemna Anténa+, która oferuje płatne wersje HD najczęściej oglądanych kanałów Nova TV i Prima TV. W związku z tym, pojawia się pytanie, jak długo czescy nadawcy będą bezpłatnie nadawać swoje programy w DVB-T2.

Źródło: satelitnatv.sk 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...
reklama