reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NASA: Sieć LTE od Nokii na Księżycu?

dodano: 2020-10-19 11:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: NASA/Nokia

moon ksiezyc nokia LTE 360px.jpg Technologia LTE / 5G zrewolucjonizuje komunikację na powierzchni Księżyca. Fiński dostawca sprzętu dla sieci komórkowych Nokia otrzymał od NASA zamówienie na skonfigurowanie sieci LTE na Księżycu.

Pixabay/satkurier.pl
moon ksiezyc nokia LTE760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nokia ogłosiła dalsze szczegóły po tym, jak NASA ogłosiła, że ​​jest partnerem w rozwoju technologii „Tipping Point” dla Księżyca, wdrażając pierwszy system komunikacji LTE / 4G w kosmosie i pomagając utorować drogę do trwałej obecności człowieka na Księżycu powierzchnia.

Pionierskie innowacje Nokia Bell Labs zostaną wykorzystane do zbudowania i wdrożenia pierwszego ultrakompaktowego, energooszczędnego, wzmocnionego przestrzennie, kompleksowego rozwiązania LTE na powierzchni Księżyca pod koniec 2022 r. W tym celu Nokia współpracuje z Intuitive Machines misję integracji tej przełomowej sieci z lądownikiem księżycowym i dostarczenia jej na powierzchnię Księżyca. Sieć skonfiguruje się samoczynnie po wdrożeniu i ustanowi pierwszy system komunikacji LTE na Księżycu.  

Sieć zapewni krytyczne możliwości komunikacyjne dla wielu różnych zastosowań transmisji danych, w tym ważnych funkcji dowodzenia i kontroli, zdalnego sterowania łazikami księżycowymi, nawigacji w czasie rzeczywistym i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości. Wszystkie te aplikacje komunikacyjne są niezbędne do długoterminowej obecności człowieka na powierzchni Księżyca.

Sieć LTE firmy Nokia - prekursora 5G - idealnie nadaje się do zapewniania łączności bezprzewodowej dla wszelkich działań, które muszą wykonywać astronauci, umożliwiając komunikację głosową i wideo, wymianę danych telemetrycznych i biometrycznych oraz wdrażanie i kontrolę ładunków robotów i czujników.

Księżycowa sieć Nokii składa się ze stacji bazowej LTE z wbudowanymi funkcjami Evolved Packet Core (EPC), urządzeń użytkownika LTE, anten RF oraz wysoce niezawodnego oprogramowania O&M (O&M). Rozwiązanie zostało specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać trudne warunki startu i lądowania na Księżycu oraz pracować w ekstremalnych warunkach kosmicznych. W pełni zintegrowana sieć komórkowa spełnia bardzo rygorystyczne ograniczenia dotyczące rozmiaru, wagi i mocy dla ładunków przestrzennych w niezwykle kompaktowej obudowie.

Te same technologie LTE, które zaspokajały światowe zapotrzebowanie na mobilną transmisję danych i głos przez ostatnią dekadę, są dobrze dostosowane do zapewnienia krytycznej i najnowocześniejszej łączności i możliwości komunikacyjnych dla wszelkich przyszłych wypraw kosmicznych. LTE to sprawdzona technologia komercyjna, która ma duży ekosystem dostawców technologii i komponentów oraz jest stosowana na całym świecie. Komercyjne gotowe technologie komunikacyjne, w szczególności oparta na standardach technologia komórkowa czwartej generacji (4G Long Term Evolution (LTE)), są dojrzałe, sprawdzone, niezawodne i solidne, łatwe do wdrożenia i skalowalne. Nokia planuje dostarczać komercyjne produkty LTE i technologię, która pozwoli rozszerzyć komercjalizację LTE, a także zająć się aplikacjami kosmicznymi następcy technologii LTE, 5G.

Za pośrednictwem Tipping Point, Space Technology Mission Directorate NASA poszukuje technologii kosmicznych opracowanych przez przemysł, które mogą wspierać rozwój komercyjnych możliwości kosmicznych i przynosić korzyści w przyszłych misjach NASA. Partnerstwa publiczno-prywatne ustanowione w ramach selekcji Tipping Point łączą zasoby NASA z wkładem przemysłu, kierując rozwojem krytycznych technologii kosmicznych. NASA planuje wykorzystać te innowacje do swojego programu Artemis, który ustanowi zrównoważone operacje na Księżycu do końca dekady w ramach przygotowań do wyprawy na Marsa.


Źródło: nokia.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...