reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Startuje Polskie Radio Kierowców. Gdzie dostępne?

dodano: 2020-10-15 14:26
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Polskie Radio

Polskie Radio Kierowców 16 października br. po raz pierwszy zabrzmi Polskie Radio Kierowców. Całodobowe, interaktywne, dynamiczne i nowoczesne - to hasła, jakimi Polskie Radio określa swoją nową antenę. W programie informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, porady dla kierowców, muzyka, sport i najnowsze wiadomości dla fanów motoryzacji. Polskie Radio Kierowców dostępne będzie w technologii DAB+, poprzez bezpłatną aplikację oraz w internecie.

Polskie Radio
Polskie Radio Kierowców


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

– Cyfryzacja to przyszłość radia – podkreśla Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych – dlatego szczególnie cieszy, że to właśnie publiczny nadawca, świętujący w tym roku 95-lecie istnienia, wprowadza w życie tak innowa­cyjny projekt. Jestem przekonany, że kie­rowcy szybko docenią funkcjonalność i nowoczesność radia stworzonego specjalnie dla nich.

Polskie Radio Kierowców to pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny pro­gram sprofilowany pod wymagania i po­trzeby użytkowników dróg: kierow­ców samochodów osobowych i ciężaro­wych, rowerzystów, motocykli­stów, użyt­kow­ni­ków hulajnóg, quadów a nawet motorówek – słowem: wszystkich pojazdów służących do prze­miesz­cza­nia się po drogach lądowych i wodnych. Serwisy informacyjne będą nadawane co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a w nich przede wszystkim informacje drogowe i pogodowe.

Wszystkie informacje drogowe podawane na antenie i dostępne w aplikacji pochodzić będą z najbardziej wiarygodnych źródeł: z policji, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz Straży Granicznej.

Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 km od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy.
 

– Wykorzystanie nowoczesnych technologii stwarza innowacyjne możliwości dla mediów, a publiczny nadawca jest jednym z liderów w ich wprowadzaniu w życie – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. – Kierowcy to w Polsce najliczniejsza grupa słuchaczy radia. Teraz mają program tworzony specjalnie dla nich przez profesjonalistów, znanych dziennikarzy i pasjonatów motoryzacji.

Za mikrofonem Polskiego Radia Kierowców mają zasiadać dziennikarze, dla których motoryzacja nie ma tajemnic. Codziennie od godz. 5:00 do godz. 23:00 program prowadzony będzie na żywo (od godz. 23:00 do godz. 5:00 - powtórki rozmów i dużo muzyki).
 

– Dzięki takiemu układowi programu będziemy z naszymi słuchaczami od świtu w „Rozruszniku”, przez „Wysokie Obroty” w ciągu dnia, a wieczorem wrzucimy „Na luz”. A przez cały ten czas będziemy w kontakcie z naszymi słuchaczami – mówi Edyta Poźniak, szefowa projektu Polskie Radio Kierowców.

Dla twórców stacji jednym z priorytetów jest promowanie bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej jazdy oraz wzajemnej życzliwości na drodze. Prowadzący będą przypominać o okresowych badaniach, sprawdzaniu uprawnień, przeglądach, ubezpieczeniach; odniosą się do warunków pogodowych tłumacząc, jak wpływają na technikę i styl jazdy oraz uwrażliwiając na ewentualne zagrożenia i możliwe zachowania innych kierowców; poinformują o nowych przepisach, opowiedzą o nowinkach technologicznych na rzecz bezpieczeństwa i ekologicznej jazdy.

Porozmawiają z najlepszymi w Polsce zawodowymi kierowcami, ekspertami – drogowcami, policjantami, psychologami motoryzacji, lekarzami; podpowiedzą, dlaczego warto podnosić kompetencje drogowe i jak się tego uczyć. Wyszukają i omówią najciekawsze publikacje motoryzacyjne z mediów polskich i zagranicznych, w tym lokalnych portali o drogach, a do kontaktu ze słuchaczami wykorzystają wszelkie dostępne możliwości: media społecznościowe, telefony, aplikację, maile.
 

– Przepisem na dobre radio są ludzie z autentyczną pasją do radia i pasją do tego, o czym mówią. Takich właśnie zaprosiliśmy do współpracy – zapewnia Mariusz Dąbrowski, wydawca nowej anteny, od lat związany z „Radiem Kierowców” w Programie 1 Polskiego Radia, jednej z najbardziej rozpoznawalnych, cenionych i lubianych audycji Jedynki.

– Decyzja o powołaniu nowej stacji jest odpowiedzią na zaintereso­wa­nie serwisami „Radia Kierowców”, które od niemal pół wieku przygotowywane są w radiowej Jedynce – dodaje prezes Agnieszka Kamińska. – Wierzymy, że Polskie Radio Kierowców szybko podbije serca słuchaczy, stając się najlepszym przewodnikiem i przyjacielem w drodze.

Ramówka Polskiego Radia Kierowców podzielona została na kilkugodzinne pasma.

Codziennie od godz. 5:00 do godz. 11:00 – ROZRUSZNIK, czyli aktualizowane co kilka minut informacje drogowe i pogodowe, najważniejsze przypomnienia na dany dzień, newsy istotne dla ruszających w drogę, a przede wszystkim ogromna dawka dobrej energii.

Od godz. 11:00 do godz. 17:00 – WYSOKIE OBROTY, czyli ciekawi goście, aktualności, aktualna sytuacja na drogach, pogoda i zalecenia co do bezpiecznej jazdy oraz felieton motoryzacyjny. Prowadzący będą poruszać ważne dla kierowców tematy, np. dlaczego na drodze zawsze wygrywa fizyka.

NA LUZIE, czyli bezpieczny powrót do domu z Polskim Radiem Kierowców. W paśmie od godz. 17:00 do godz. 23:00 najświeższe informacje, ewentualne ostrzeżenia pogodowe, wszystko, co trzeba wie­dzieć, aby bezpiecznie i w dobrym nastroju wrócić do domu. Ciekawostki motoryzacyjne, najważniejsze przepisy Kodeksu Drogowego, relacje reporterskie z kraju i zagranicy, rozmowy ze słuchaczami.

Od godz. 23.00 do świtu włącza się AUTOMAT – pasmo z powtórkami najciekawszych wywiadów, poruszających materiałów reporterskich i błyskotliwych felietonów oraz muzyką.

W Polskim Radiu Kierowców w ciągu dnia przez 40 minut w każdej godzinie nadawana ma być muzyka specjalnie dobrana pod potrzeby kierowców, tzw. muzyka drogi. Pozostały czas zostanie wykorzystany na treści najważniejsze dla użytkowników dróg w danym momencie dnia, wejścia reporterskie, rozmowy z gośćmi, edukację z dziedziny bezpieczeństwa i zasad poruszania się na drodze. W pasmach porannym i nocnym słów na antenie będzie jeszcze mniej: 10 minut w godzinie, czyli dokładnie tyle, ile o tej porze potrzeba, by usłyszeć o tym, co najważniejsze, i w dobrym nastroju bezpiecznie dojechać do celu, informuje nadawca.

Według Polskiego Radia, sygnał DAB+ jest dostępny na ok. 45 proc. powierzchni Polski, w tym wzdłuż głównych dróg i autostrad, a dostęp do radiofonii cyfrowej DAB+ uzyskało ok. 67 proc. mieszkańców. Do 2022 roku Polskie Radio planuje pokrycie sygnałem co najmniej 62 proc. powierzchni kraju i zapewnienie dostępu do cyfrowego radia dla co najmniej 30 mln słuchaczy.

Strona internetowa: radiokierowcow.pl (od 16 października)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Multiswitch Triax TMS 9x4P

Markowy (duński) multiswitch Triax TMS 9x4P rozdziela sygnał niezależnie z...

375 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD Sloth Combo Plus Mini

Odbiornik cyfrowy HD Combo (DVB-S2 + DVB-T/T2/C) PVR Ready marki...

239 zł Więcej...
reklama