reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zlikwidowano tzw. „Grupę Sparks" - sieć pirackich serwerów

dodano: 2020-08-28 14:41 | aktualizacja: 2020-09-01 00:51
autor: HP | źródło: Eurojust

Europol Eurojust akcja 2020 360px.jpg 25 sierpnia br. Eurojust i Europol zlikwidowały domniemaną sieć hakerów tzw. „Grupę Sparks" naruszających prawa autorskie, odpowiedzialną głównie za piractwo filmów i hosting nielegalnych treści cyfrowych na całym świecie. Likwidacja odbyła się w ramach skoordynowanej akcji między władzami USA i ich odpowiednikami w 18 krajach na całym świecie - w Polsce też, przy wsparciu Eurojustu i Europolu. Zablokowano ponad 60 serwerów związanych z piractwem w Ameryce Północnej, Europie i Azji, a kilku głównych podejrzanych zostało aresztowanych.

Europol
Europol-Eurojust-cyberprzestepczosc-logo-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Piracka działalność powodowała straty rzędu dziesiątek milionów dolarów rocznie, głównie w amerykańskim filmie, telewizji i przemyśle wokół tych branż.

Z zarzutów zawartych w aktach sądowych wynika, że ​​rozbita zorganizowana grupa przestępcza (ZGP) nazywana „Grupą Sparks” była jedną z największych na świecie odpowiedzialnych za piractwo internetowe. Oszukując legalnych dystrybutorów tym sposobem, uzyskali legalne kopie dysków DVD i Blu-Ray z hitami filmowymi, programami telewizyjnymi i innymi treściami przed datą ich premiery, naruszyli ich ochronę praw autorskich, a następnie przesłali i rozpowszechniali nielegalne kopie za pośrednictwem serwerów obsługiwanych przez „Grupę Sparks".
Najnowsze filmy były udostępniane przed datą premiery w sprzedaży detalicznej i dalej rozpowszechniana za pośrednictwem witryn streamingowych, sieci peer-to-peer, sieci torrent i innych publicznie dostępnych serwerów, powodując tym samym poważne straty w branży produkcji filmowej.

Serwery były zlokalizowane w kilku krajach na całym świecie, w tym w Korei Południowej, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, na Łotwie, Rumunii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Większość została wyłączona podczas tej akcji oraz w dniach poprzedzających ją, przy pomocy policji z poszczególnych krajów - całość koordynował Eurojust.

Kolejne środki podjęto również we Włoszech, Rumunii i Kanadzie. Jeden z członków domniemanej siatki przestępczej został zatrzymany w weekend na Cyprze, a inny podejrzany został aresztowany w USA.

Ta udana operacja była możliwa dzięki szerokiej współpracy międzynarodowej, którą Eurojust ułatwił między organami sądowymi i organami ścigania z 19 zaangażowanych krajów, w tym Polski.

Sprawa ta została przekazana do Eurojust przez prokuratora łącznikowego Stanów Zjednoczonych na początku tego roku, biorąc pod uwagę jej zasięg światowy i potrzebę ścisłej koordynacji ze wszystkimi zaangażowanymi krajami i Europolem.

Eurojust wykorzystał centrum koordynacyjne, co zapewniło dobrą koordynację w czasie rzeczywistym wspólnych działań policji w 18 krajach.  Eurojust pomógł również w przesłaniu i ułatwieniu wykonania ponad 30 wniosków o wzajemną pomoc prawną i listów wniosków niezbędnych do wyłączenia serwerów i przeprowadzenia wyszukiwania, a także zapewnił krytyczne wsparcie w celu zaplanowania i przeprowadzenia skoordynowanej operacji.

Europol zapewnił za to wsparcie analityczne podczas dochodzenia i wspierał wymianę informacji między zaangażowanymi organami policji za pośrednictwem bezpiecznego systemu komunikacji SIENA.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...