reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Naukowcy wiedzą która witamina hamuje komórki raka płuc

dodano: 2020-08-26 00:35
autor: Marta Sochacka | źródło: Uniwersytet Łomonosowa w Moskwie

Witaminia_B1_mini Naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu Łomonosowa odkryli, że kokarboksylaza - aktywna postać witaminy B1 (tiaminy) - w dużych dawkach może mieć negatywny wpływ na komórki raka płuc, nie wpływając na zdrowe komórki.

satkurier.pl
Tiamina witamina B1 rak pluc 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego odkryli, że kokarboksylaza w dużych dawkach może mieć negatywny wpływ na komórki raka płuc, nie wpływając na zdrowe komórki. Kokarboksylaza to farmakologiczna postać witaminy B1, która jest szeroko stosowana w medycynie przy cukrzycy, niewydolności nerek, wątroby i serca oraz wielu innych chorobach. 


Określono, że badanie przeprowadzono na komórkach w laboratorium. 

- Nowe dane o działaniu przeciwnowotworowym wysokich dawek kokarboksylazy i ich bezpieczeństwie dla normalnych komórek mogą mieć zastosowanie medyczne w leczeniu raka płuca, zwłaszcza w połączeniu z innymi środkami. Konieczne są teraz badania kliniczne takiego działania kokarboksylazy - powiedziała kierownik projektu, Wiktoria Bunik, doktor chemii, główny pracownik naukowy Wydziału Biokinetyki Instytutu Badawczego Chemii Fizycznej Uniwersytetu Moskiewskiego.


Kokarboksylaza (DPT - cocarboxylasum) jest stosowana w medycynie jako element kompleksowej terapii różnych chorób - cukrzycy (w tym śpiączki cukrzycowej), niewydolności nerek i wątroby, arytmii serca i wielu innych. Ten związek powstaje z witaminy B1 (tiaminy). Wiążąc się z białkami enzymatycznymi kokarboksylaza wpływa bezpośrednio na metabolizm węglowodanów oraz pośrednio na syntezę kwasów nukleinowych, białek i lipidów.

Aby przetestować swój pomysł, autorzy przeprowadzili eksperyment in vitro na ludzkich komórkach raka płuca i prawidłowych komórkach nabłonka małpy (choroba też ich dotyka). Okazało się, że kokarboksylaza działa podobnie jak najczęściej stosowany w leczeniu raka płuca lek cisplatyna.

Rak płuc jest jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów i ma najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród pacjentów.

Wśród wielu produktów zawierających tiaminę należy wyróżnić wieprzowinę.
W 100 g wieprzowiny znajduje się 0,5 - 1 mg witaminy B1. Sporo jest jej również w pistacjach (0,8 mg/100g), orzeszkach arachidowych (0,7 mg). a poniżej 0,1 mg w większości warzyw (głównie strączkowych) i owoców. Bogatym źródłem witaminy są też nasiona słonecznika, drożdże lub otręby pszenne.

Źródło: phmd.pl  cefarm24.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...