Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według naukowców istniejące
neuroprocesory mają na celu przyspieszenie obliczeń sprzętowych w sztucznych sieciach neuronowych na prostych neuronach oraz zapewnienie słabej sztucznej inteligencji (AI) wizji komputerowej, uczenia maszynowego i innych systemów.
Przetwarzanie informacji i podejmowanie decyzji w takich procesorach odbywa się poprzez wybranie najbardziej prawdopodobnej decyzji na podstawie wcześniej ustanowionych powiązań.
Kto stanie się sztuczną inteligencją dla ludzkości?
Według twórców neuroprocesor opracowany w Tsogu jest w stanie generować nowe skojarzenia (czyli nową wiedzę) przy użyciu biologicznie podobnego mechanizmu. To sugeruje możliwe przejście ze słabej do silnej sztucznej inteligencji.
Silna sztuczna inteligencja oznacza zdolność do zrozumienia nowej wiedzy.
Według naukowców biomorficzny neuroprocesor implementuje pulsacyjną sprzętową sieć neuronową opartą na opracowanym elektrycznym i oryginalnym oprogramowaniu (Neural Computing and Applications ) tzw. biomorficzne modele neuronu.
Autorzy twierdzą, że ich procesor jest w stanie, oprócz rozwiązywania tradycyjnych zadań przetwarzania informacji, odtworzyć pracę kory mózgowej człowieka.
Zdaniem naukowców neuroprocesor jest zasadniczo podstawą unikalnego systemu nowej generacji, który jest nośnikiem sztucznej inteligencji.
Na opracowanym specjalistycznym sprzęcie można rozwiązać problemy techniczne - zwiększając szybkość i wydajność energetyczną obliczeń w porównaniu z istniejącymi środkami obliczeniowymi (komputery osobiste, serwery i superkomputery).
Efekt ten osiąga się poprzez zastosowanie mieszanych obliczeń analogowo-cyfrowych, w tym za pomocą tzw. bipolarnych memrystorów zintegrowanych w połączonych poprzeczkach memrystor-dioda.
Obecnie rosyjski zespół badawczy kontynuuje testy sprzętowe nowego systemu.
Według naukowców uruchomienie unikalnego neuroprocesora w produkcji na małą skalę będzie możliwe do 2025 r.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.