reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jaki odbiornik DVB-T2/HEVC kupić?

dodano: 2020-08-17 12:52 | aktualizacja: 2020-10-23 16:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5-6/2020

DVB-T2 HEVC logo H265 360px.jpg Do Polski z poważnym opóźnieniem w porównaniu z wieloma innymi europejskimi krajami wchodzi nowy standard DVB-T2 dla naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Co istotne wymagany będzie też nowy standard kompresji H.265 (HEVC), który zastąpi obecny u nas H.264 (MPEG-4). Wszystko to pozwoli na lepszą kompresję i umieszczenie – o ile będzie taka chęć ze strony nadawców czy operatorów multipleksów – kanałów HD zamiast SD w NTC.

DVB T2 HEVC odbiornik


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niestety konieczna będzie wymiana odbiorników DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC.
Oczywiście każdy odbiornik DVB-T2/HEVC bez problemu odbierze kanały w DVB-T/MPEG-2 czy DVB-T/MPEG-4 (pełna kompatybilność wstecz). Dlatego warto się przyjrzeć, jakie odbiorniki DVB-T2/HEVC są dostępne na rynku – wybraliśmy 20 najbardziej znanych.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odbiornika DVB-T2?
  • Najważniejsze: Czy obsługuje H.265/HEVC? Jeśli nie, to za maksymalnie 2 lata, kiedy nowy standard wejdzie do Polski, taki odbiornik będzie raczej mało użyteczny. Chyba że za te 2 lata planujemy zakup kolejnego urządzenia lub wymianę telewizora, to wtedy taki tuner DVB-T/MPEG-4 lub DVB-T2/MPEG-4 można nabyć, licząc się z tym, że będzie spełniał swoje funkcje tylko tymczasowo.
  • Prawie nieważne: Czy ma złącze SCART? Jeśli to jest konieczne dla starszych telewizorów, np. w kuchni. W innym przypadku wystarczy HDMI.
  • Ważne w mieście: Czy ma DVB-C? Głowica DVB-C pozwala na odbiór niekodowanych kanałów z kablówki – może to być dodatkowym atutem takiego urządzenia. Warto też sprawdzić, czy odbiornik posiada czytnik kart lub gniazdo na moduł, gdyby kablówka była kodowana.
  • Czy posiada tryb hotelowy? Przydatne, gdy trzeba zastosować odbiornik w hotelu lub pensjonacie.
  • Mniej istotne: Jakie ma dodatki? LAN, samouczący pilot czy opcja nagrywania na dysk i TimeShift, itp. – co komu potrzebne: do rozważenia.
  • Istotne dla audiofilów: Jakie złącze audio digital? Do wyboru są koaksjalne albo optyczne – zdarzają się takie, które nie mają takiego złącza! Poza tym ważne są też obsługiwane formaty audio i wsparcie dla dźwięku przestrzennego.
  • Kompletnie nieważne: Jaka jest maksymalna liczba kanałów w pamięci? 1000 czy 2000 kanałów – to nieistotne, bo i tak z multipleksów NTC nigdy więcej jak jeden tysiąc ich nie będzie.
  • Czy obsługuje rozdzielczość UHD 4K? W zasadzie nie spotyka się odbiorników DVB-T2 z 4K, chyba że to odbiornik combo (DVB-S2/T2/C) na Linuksie, choć wyjątkiem jest tu wersja kablowo-naziemna (DVB-C/T2) odbiornika Vu+ Zero 4K, którego w zestawieniu specjalnie nie umieściliśmy.

20 popularnych odbiorników DVB-T2/HEVC:

Opticum Red Nytro Box      109 zł

Nytro Box marki Opticum Red dysponuje szybkim procesorem Ali 3822P (RAM 64 MB). Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach pamięci (funkcja PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Co istotne na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4 oraz wyjście cyfrowej fonii (coaxial) – brak optycznego. Na panelu przednim oprócz wyświetlacza jest USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS – dysk max. 500 GB). Z ciekawostek odbiornik ten dysponuje samouczącym pilotem. Zasilacz 12 V.
 
Opticum Red Nytro Box

Opticum Red Nytro Box Plus     119 zł

Nowość – następca poprzedniej wersji Nytro Boxa. Hybrydowy odbiornik DVB-T/T2 i DVB-C. W tym przypadku jest inny procesor – MT2230-M2 (RAM 128 MB). Na panelu tylnym zostały złącza SCART i HDMI 1.4 oraz coaxial dla cyfrowej fonii. Złącze USB 2.0 (FAT16/32 i NTFS) jest z boku, a nie na panelu przednim czy tylnym. Można nagrywać jak w poprzedniku. Odbiornik ma samouczący się pilot. Jako ciekawostkę można zauważyć gniazdo RJ45 (LAN). Zasilacz 5 V, a nie 12 V jak w poprzedniku.
 
Opticum Red Nytro Box Plus

Opticum Red Lion 5-M     99 zł

Odbiornik Lion 5-M marki Opticum Red dysponuje procesorem Ali 3822P (RAM 64 MB). Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach pamięci (funkcja PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4 oraz wyjście cyfrowej fonii (coaxial). Na panelu tylnym zmieszczono USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Zasilacz 5 V.
 
Opticum Red Lion 5-M

Opticum Red Lion 5-M hybrid     119 zł

Hybrydowa wersja Lion 5-M (z DVB-C) z innym procesorem MT2230-M2 (RAM 128 MB). Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach (PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4 oraz wyjście cyfrowej fonii (coaxial). Jest RJ45 (LAN). Z boku zmieszczono USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Zasilacz 5 V.
 
Opticum Red Lion 5-M hybrid

Opticum Red AX Lion 5 Air    129 zł

Mała, zgrabna wersja odbiornika Lion 5-M marki Opticum Red z procesorem Ali 3822P (RAM 64 MB). Bez DVB-C. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach (PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Są złącza SCART i HDMI 1.4 oraz wyjście cyfrowej fonii (coaxial). Jest przelotka wejścia antenowego i USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Samouczący się pilot oraz zewnętrzny wyświetlacz z sensorem IR. Zasilacz 12 V.
 
Opticum Red AX Lion 5 Air

Opticum Red Terra HD 265 plus     119 zł

Odbiornik Terra HD 265 Plus marki Opticum Red z procesorem Ali 3822P (RAM 64 MB). Bez DVB-C. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach (PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4, RJ45 (LAN), wyjście cyfrowej fonii (coaxial) i przelotka ANT OUT. Na panelu przednim jest USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Zasilanie 230 V.
 
Opticum Red Terra HD 265 plus

Comsat TE 2050 HD     139 zł

Odbiornik marki Comsat z procesorem Ali 3822P (RAM 64 MB). Bez DVB-C. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach pamięci (funkcja PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4, wyjście cyfrowej fonii (coaxial) – brak optycznego oraz przelotka ANT OUT. Na panelu przednim oprócz wyświetlacza jest USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Zasilacz 12 V.
 
Comsat TE 2050 HD

AB TereBox 2T     125 zł

Nowy odbiornik DVB-T/T2 z słowackiej firmy AB-COM. Jest DVB-C. To, co go wyróżnia, to jeden uniwersalny czytnik kart. Dzięki temu można odbierać zakodowane kanały (obsługuje m.in. karty Conax węgierskiej MinDIG i Irdeto słowackiej Plustelka). Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4. Ma certyfikat CRA „DVB-T2 ověřeno” [z czeskiego: „zweryfikowano DVB-T2”]. Wszystkie kanały można nagrywać na zewnętrznym dysku lub pamięci. 
 
AB TereBox 2T

DI-Way DI-Box V3     125 zł

Odbiornik z czeskiej firmy Sapro to następca DI-WAY T2 One plus. Bez DVB-C. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach (PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4, wyjście cyfrowej fonii (coaxial) – brak optycznego oraz przelotka ANT OUT. Na panelu przednim oprócz wyświetlacza jest USB 2.0 (pliki FAT16/32/NTFS). Zasilacz 12 V. Ciekawostką jest tryb hotelowy.
 
DI-Way DI-Box V3

Ferguson Ariva T265     109 zł

Odbiornik DVB-T/T2 marki Ferguson (bez DVB-C) z chipsetem GX3201H. Zapewnia nagrywanie na zewnętrznych nośnikach (PVR Ready) i TimeShift oraz odtwarzanie multimediów w różnych formatach. Na panelu tylnym są złącza SCART i HDMI 1.4, USB 2.0, wyjście cyfrowej fonii (optycznel!), przelotka ANT OUT i analog OUT (jack). Z boku drugi USB 2.0. Przyciski sterowania od góry obudowy. Zasilacz 5 V.
 
Ferguson Ariva T265

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...