reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

YouTube nie musi ujawniać danych piratów internetowych

dodano: 2020-07-13 14:00
autor: Jan Borejko | źródło: CJEU/broadbandtvnews

YouTube Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (CJEU) orzekł, że platformy internetowe nie muszą ujawniać danych osobowych - adresów e-mail, numerów telefonów lub adresów IP - użytkowników, którzy nielegalnie przesyłają filmy i materiały chronione prawem autorskim. W związku z tym m.in. YouTube nie musi ujawniać danych piratów internetowych.

YouTube


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W związku z nielegalnym zamieszczeniem filmu na platformie online, takiej jak YouTube, podmiot praw autorskich może na podstawie dyrektywy w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej domagać się od prowadzącego platformę podania jedynie adresu pocztowego danego użytkownika, ale nie jego adresu poczty elektronicznej, IP lub numeru telefonu.

W wyroku Constantin Film Verleih (C-264/19), ogłoszonym w dniu 9 lipca 2020 r., Trybunał CJEU orzekł, że w kontekście zamieszczenia filmu na platformie wideo online bez zgody podmiotu prawa autorskiego dyrektywa 2004/481 nie zobowiązuje organów sądowych do nakazania prowadzącemu platformę wideo udostępnienia adresu poczty elektronicznej, adresu IP lub numeru telefonu użytkownika, który zamieścił sporny film. Dyrektywa, która przewiduje przedstawienie „adresów” osób, które naruszyły prawo własności intelektualnej, dotyczy wyłącznie adresu pocztowego.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości było odpowiedzią na wniosek niemieckiego dystrybutora filmów Constantin Film Verleih, aby YouTube będący własnością Google przekazał szczegółowe informacje, w tym e-maile, numery telefonów i adresy IP związane z przesłaniem tytułów filmowych Parker i Scary Movie 5 w 2013 r. i 2014.

Constantin Film podjął kroki prawne po tym, gdy trzech użytkowników YouTube przesłało oba filmy w pełnej długości w 2013 i 2014 roku. Obejrzano je kilka tysięcy razy, zanim zostały zablokowane.

Trzeba dodać, że Trybunał CJEU uściślił jednak, że państwom członkowskim przysługuje uprawnienie do przyznania podmiotom praw własności intelektualnej prawa do otrzymania pełniejszej informacji, z zastrzeżeniem jednakże zapewnienia właściwej równowagi między poszczególnymi wchodzącymi w grę prawami podstawowymi oraz poszanowania innych zasad ogólnych prawa Unii, takich jak zasada proporcjonalności.

Źródło: broadbandtvnews.com  europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...