reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Marsylia

dodano: 2020-05-12 17:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

Marsylia Calanques - mewa romańska Marsylia to pełne uroku francuskie miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przyciąga wyjątkowym klimatem i mnóstwem niespotykanych nigdzie indziej atrakcji. Jedną z nich są nadmorskie dolinki calanques, inną pamiętające wojnę wyspy archipelagu Frioul. Marsylia to także rodzinne miasto Edmunda Dantesa – tytułowego bohatera powieści „Hrabia Monte Christo”, który więziony był w słynnej twierdzy If. Nie sposób nie wspomnieć o Starym Porcie – sercu Marsylii, górującej nad miastem bazylice Notre Dame de la Garde z olbrzymią, pozłacaną statuą Dobrej Matki na szczycie dzwonnicy, a także zabytkowym, modernistycznym bloku z roku 1952. Nie brakuje też pięknych, piaszczystych plaż – Prado, Catalans, Pointe-Rouge i Prophète, restauracji ze świetnym jedzeniem i innych miejsc umożliwiających miłe spędzanie wolnego czasu. Imponujący jest też stadion Orange Vélodrome. W końcowej części artykułu kilka słów na temat telewizji we Francji.

Anita K.
Marsylia - widok z masywu Calanques


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na północ od stadionu znajduje się siedziba France 3 Provence-Alpes, z charakterystyczną wieżą telewizyjną o wysokości 65 m, zbudowaną w 1954 roku. To jedna z regionalnych stacji France Télévisions. Wieża jest niedostępna do zwiedzania przez turystów.
 
Wieża France 3 Provence-Alpes

Oprócz siedziby i wieży France 3, w pobliżu stadionu znajdują się także: centrum handlowe Prado, bulwar Michelet, stadion Pierre-Delort, centrum targowo-wystawiennicze Parc Chanot oraz arena sportowa Palais des Sports de Marseille, a także hotele, budynki mieszkalne. Natomiast około 700 m na południe znajduje się wspomniana wcześniej Unité d’Habitation.

Pałac Longchamp

Pałac Longchamp stanowi świetny przykład architektury neoklasycznej. Budowa tej oryginalnej wieży ciśnień (château d’eau), zaopatrywanej w wodę z Kanału Marsylskiego, została ukończona w 1869 roku. Dziś w lewym skrzydle pałacu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, a w prawym Muzeum Historii Naturalnej. Najważniejszą, centralną część tego obiektu stanowi potężna fontanna otoczona ogrodem. Za pałacem znajduje się park z obserwatorium astronomicznym i ogrodem botanicznym. Kiedyś było tutaj także zoo.
 
Pałac Longchamp z olbrzymią, rzeźbioną fontanną

Masyw Calanques

Jeden z dni pobytu w Marsylii warto przeznaczyć na odwiedzenie słynnych calanques (czyt. kaląk). Calanque to szczególna forma ukształtowania terenu w postaci wąskiej i głębokiej doliny o stromych brzegach, częściowo zanurzonej w morzu. Calanques występują na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Francji. Doliny te są wcięte w wapienne skały, tworząc przepiękne krajobrazy. Z wyglądu nieco przypominają skandynawskie fiordy lub wybrzeża riasowe.
Więcej w artykule pt. „Calanques w Marsylii - urokliwe nadmorskie dolinki”.
 
Masyw Calanques w Marsylii

Telewizja we Francji

Na koniec kilka słów na temat rynku telewizyjnego. Nadawcą publicznym we Francji jest France Télévisions, która została założona w 1992 roku. Przed nią, od 1945 roku działały kolejno: RDF, RTF i ORTF. Natomiast w 1984 roku pojawili się we Francji pierwsi nadawcy komercyjni. Dziś działają tam takie grupy telewizyjne, jak: TF1, CANAL+, M6, NRJ, Mediawan Thematics, NextRadioTV, Altice France, France Médias Monde i inne. Oczywiście, francuscy widzowie mogą odbierać także setki kanałów od nadawców zagranicznych, mających tutaj swoje zlokalizowane wersje.
 
Anteny i francuska flaga

Naziemna telewizja cyfrowa jest określana we Francji mianem Télévision Numérique Terrestre (TNT). Sygnał jest nadawany w standardzie DVB-T z kodekiem MPEG-4. Oferta obejmuje 32 kanały o zasięgu ogólnokrajowym oraz wiele kanałów lokalnych. Francja ma dopiero w planach przejście na DVB-T2/HEVC. Mieszkańcy Marsylii mogą odbierać TNT z nadajnika na wyspie Pomègues.

Jeśli chodzi o rynek platform satelitarnych (DTH), we Francji działa pięć takich ofert. TNT SAT to pakiet podstawowych kanałów telewizyjnych dystrybuowanych poprzez satelity Astra (19,2°E). Operatorem tej platformy jest Grupa CANAL+. Konkurencyjną wobec TNT SAT usługą jest Fransat operatora Eutelsat z satelitów Eutelsat 5 West A/B (5°W). Nieco bardziej rozbudowane są oferty TV d’Orange z 19,2°E oraz Bis Télévisions z 13°E, 19,2°E i 5°W. Natomiast najbardziej zaawansowaną ofertą satelitarną jest platforma CANAL+ z 19,2°E.

Poza tym we Francji działa wielu operatorów telewizji kablowej i IPTV, m.in. Free, Orange, Numericable i Bouygues Telecom.
 
Antena na kamienicy przy Rue de Rome
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

Konwerter Single Fuba DEK 106 LTE

Markowy pojedynczy konwerter Fuba DEK 106 o wsp. szumów 0,1dB...

65 zł Więcej...
reklama