reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowe fakty ws. sporu Kartina TV i Pierwyj

dodano: 2020-06-28 09:48
autor: RO | źródło: obob.tv

Kartina TV i Pierwyj Możliwe, że jedna z najbardziej znanych usług telewizyjnych w Internecie pod nazwą Kartina TV przejdzie, przynajmniej częściowo, na legalną działalność, albo będzie kontynuować nadawanie i regulować spory z właścicielami praw autorskich.

https://russiantvonline.co.uk/wp-content/uploads/2019/06/pervij_canal.jpg
Pierwyj kanal


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po tym, jak serwis zaczął zarabiać dobre pieniądze, emitując rosyjskie kanały dla rosyjskojęzycznej widowni na świecie, właściciel poszedł dalej i odważył się reklamować swoje usługi podczas Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie. Faktem jest, że dwukrotnie starał się podjąć legalną działalność w Rosji, ale nic z tego nie wyszło. Przyczyną były problemy z właścicielami praw autorskich.

Jeżeli wcześniej rosyjscy nadawcy przymykali oczy na fakt, że ich treści bez opłat licencyjnych były retransmitowane użytkownikom za dobre pieniądze (według rosyjskich standardów), to po tym, jak Kartina TV osiągnęła niezwykłą popularność, stało się natychmiast jasne, że usługa będzie musiała przejść na legalną działalność albo przygotować się na roszczenia nadawców w sądzie.

Należy zauważyć, że właściciele słynnej usługi internetowej próbowali legalnie współpracować z kanałem Pierwyj, ale jednostronnie zerwali stosunki, a następnie zaproponowali obniżenie opłat licencyjnych, co dla nadawcy się nie spodobało. W końcu Pierwyj kanał - Wsiemirnaja siet zażądał zaprzestania retransmisji swoich kanałów w serwisie Kartina TV. Następnie za pośrednictwem sądu uzyskał blokadę usług pirackiego dostawcy OTT w Rosji.

Kiedy rezultatem roszczeń publicznego nadawcy w stosunku do Kartina TV była blokada usługi i rekompensata finansowa za piractwo, sytuacja zaczęła się poważnie pogarszać. Przedstawiciel Kartina TV wybrał kontratak i założył sprawę w sądzie. Okazało się, że według Kartina TV, nadawca publiczny nie może pracować poza Federacją Rosyjską z powodu nałożonych amerykańskich sankcji przeciwko firmie Krasnyj Kwadrat, producenta programów dla Pierwyj.

Co się stanie, jeżeli roszczenie właściciela Kartina TV zostanie spełnione? Kanał Pierwyj dostanie zakaz nadawania w Europie i Stanach Zjednoczonych z powodu sankcji. I nie tylko ten jeden nadawca. W rezultacie wielu widzów spoza Rosji może utracić dostęp do oglądania międzynarodowych wersji czołowych, rosyjskich stacji telewizyjnych.

Niewiele jest szans, że właściciel Kartina TV (projekt prowadzony przez Andrieja Reich z Naddniestrza) osiągnie pozytywny wynik w sądzie. Zaskakujący jest jednak cynizm, że w celu ochrony wypłacalności finansowej, firma stara się wyrządzić szkodę dla nadawcy, za pośrednictwem którego zarobiła przyzwoite pieniądze.

Przypomnijmy, że Kartina TV pod koniec września 2019 r. uruchomiła rosyjskojęzyczną platformę DTH na systemie Astra (19,2°E). Pół roku później usługa została zamknięta z powodu małego zainteresowania ofertą.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...
reklama