reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Waszyngton: wojna i pokój” w History

dodano: 2020-06-25 23:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks

History „Waszyngton: wojna i pokój” Produkcja fabularno-dokumentalna poświęcona pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki pod tytułem „Waszyngton: wojna i pokój” („Washington”) zostanie wyemitowana w weekend od 3-5 lipca br., codziennie o godz. 20:00 w telewizji History. Jak zapowiada nadawca, program ukazuje historię ambitnego żołnierza, niegdyś poddanego Imperium Brytyjskiego, który dotarł na sam szczyt, dając podwaliny dla jednej z najbardziej wpływowych demokracji świata. Ta seria to nie laurka - to obraz bohatera z krwi i kości, bez niedomówień i zbędnego koloryzowania.

History „Waszyngton: wojna i pokój”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W programie występują m.in. amerykańscy politycy - były prezydent Bill Clinton, były sekretarz stanu Colin Powell, czy odpowiedzialna za produkcję serii historyczka, specjalistka od biografii przywódców i zdobywczyni nagrody Pulitzera - Doris Kearns Goodwin.

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, generał i polityk, urodził się w zamożnej rodzinie plantatorów w Wirginii. W wieku 11 lat stracił ojca, a opiekę nad nim przejął przyrodni brat. George Waszyngton, mimo że był samoukiem i nie miał formalnego wykształcenia, został uhonorowany pięcioma doktoratami z zakresu nauk prawnych amerykańskich uczelni - m.in. Uniwersytetu Harvarda czy Yale. Jako dwudziestoletni oficer odznaczał się zdolnościami przywódczymi. Po zakończeniu konfliktu brytyjsko-francuskiego, ożenił się i pragnął wieść spokojne życie posiadacza ziemskiego, wierząc, że spełnił swoją powinność wobec narodu. Jednak wraz z nadejściem 1775 roku rozpoczął się konflikt między metropolią angielską a amerykańskimi koloniami. Wtedy to wybrano Waszyngtona na dowódcę, który doprowadził Stany Zjednoczone Ameryki do niepodległości.

W 1787 roku George Waszyngton stanął na czele obradującej w Filadelfii Konwencji Konstytucyjnej, która uchwaliła Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. USA zostały przekształcone z konfederacyjnego związku niezależnych stanów w państwo federacyjne. W kwietniu 1789 roku Jerzy Waszyngton został jednomyślnie wybrany przez zgromadzenie elektorów na pierwszego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, a w 1792 roku wybrano go ponownie.

Jak zapowiada nadawca, seria History „Waszyngton: wojna i pokój” przedstawia nie tylko wyjątkowego lidera, ale też młodego żołnierza, który podejmuje złe decyzje, jest wściekły i rozgoryczony. Jerzy Waszyngton staje się namacalnym człowiekiem, ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Liczni eksperci wypowiadający się w programie wprost wskazują na niedociągnięcia Waszyngtona jako dowódcy, jednocześnie podkreślając, że jak prawdziwy lider - potrafił ponieść konsekwencje swoich decyzji i przekuć je w wartościową naukę.

- Waszyngton jest zbyt pewny siebie, biorąc pod uwagę siły naprzeciw których ma stanąć, nie widzi widma porażki i tego, że może skazywać się na samobójstwo. Uważa, że: coś wymyślimy, rozpracujemy to.

- mówi Alan Taylor, historyk, zdobywca nagrody Pulitzera.


Jak zapowiada nadawca, dzięki serii pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki przestaje być wyłącznie historycznym postumentem z kamienną twarzą. Twórcom zależało na ukazaniu go jako pełnowymiarowej postaci.

- Znałam fakty na temat Jerzego Waszyngtona, ale nigdy nie przywołałam go w myślach żywego. Myślę, że częściowo ma to związek z obrazami, które widzimy. Jest na nich stary, jest sztywny... Teraz mogę wyobrazić sobie Waszyngtona jako młodego mężczyznę. Młodego, który popełnia błędy i je naprawia.

- mówi Doris Kearns Goodwin, producentka programu i historyczka.


Jak zapowiada nadawca ,seria History pod tytułem „Waszyngton: wojna i pokój” kształtuje obraz Waszyngtona jako silnego i mądrego przywódcy, którego wojskowe doświadczenie przekłada się na roztropne budowanie zupełnie nowego ładu społecznego w Ameryce. Na te aspekty szczególną uwagę zwraca były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki - Bill Clinton.

- Armia Waszyngtona mogła zostać rozbita stosunkowo wcześnie (...). Wiedział, że zawsze musi mieć plan awaryjny. Myślę, że nauczyły go tego wcześniejsze straty, poniesione w wojnie francusko-brytyjskiej

- mówi Bill Clinton.


Jak zapowiada nadawca, w dobie globalnego kryzysu przywództwa twórcy serii zadają pytania o bycie liderem - kim powinien być ten, który stoi na czele narodu, czyje interesy powinien reprezentować, jak należy dbać o przestrzeganie prawa i zasad społecznego współżycia, jakie wartości powinien wyznawać i w końcu - czy gotów jest poświęcić się w imię wyższego, wspólnego dobra. Ta uniwersalna refleksja sprawia, że historia opowiedziana w programie „Waszyngton: wojna i pokój” skrojona jest także na miarę naszych czasów i wychodzi daleko poza klasyczny biograficzny dokument.

Seria składa się z trzech dwugodzinnych odcinków wyprodukowanych w 2020 roku przez telewizję History. Zdjęcia do serii powstawały w Rumunii. Jest to pierwsza część z cyklu nowych produkcji poświęconych amerykańskim prezydentom zapisanym na kartach światowej historii. Produkcja History „Waszyngton: wojna i pokój” zostanie zaprezentowana polskim widzom w weekend, na który przypada 4 lipca - Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki (więcej tutaj).
 
Nicholas Rowe w programie „Waszyngton: wojna i pokój”, foto: A+E Networks
Nicholas Rowe w programie „Waszyngton: wojna i pokój”, foto: A+E Networks


„Waszyngton: wojna i pokój” - emisja codziennie (od 3 lipca 2020 roku) o 20:00 w History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6934 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem SNR,...

299 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2021

10 zł Więcej...
reklama