reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 2: Lubań

dodano: 2020-05-02 19:09
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Lubań - widok z Kluszkowiec na Tatry Niniejszy tekst stanowi kontynuację cyklu artykułów relacjonujących wędrówki, których celem były cztery wieże widokowe wzniesione w 2015 roku na terenie gminy Ochotnica Dolna. Po pierwszej części, omawiającej wyprawę na Gorc, przyszedł czas na Lubań. Natomiast dwa pozostałe teksty poświęcone będą wyprawom odpowiednio na Magurki i Koziarz. Z wszystkich tych wież rozciągają się piękne widoki na majestatyczne szczyty Tatr.

Anita K.
Lubań - wieża widokowa na Lubaniu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Lubań z Kluszkowiec

Dobrym punktem wypadowym na Lubań od strony południowej jest parking przy kościele św. Rafała Kalinowskiego (Klasztorze Karmelitów Bosych) w Kluszkowcach. Jest to stosunkowo nowy kościół - budowano go w latach 1989-2000. Spod kościoła, przy sprzyjającej pogodzie, rozciągają się przepiękne widoki na Tatry, którymi można by napawać się całymi godzinami.
 
Widok spod kościoła w Kluszkowcach na Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Hawrań i Gerlach w Tatrach
Widok na Kluszkowce, Jezioro Czorsztyńskie i Tatry z łąki poniżej rezerwatu Modrzewie

Na Lubań z Kluszkowiec prowadzi żółty szlak, biegnący w początkowym odcinku przez rezerwat przyrody Modrzewie. Po przejściu około 4,7 km tego szlaku, wchodzimy na szlaki czerwony i zielony w miejscu zwanym Jaworzyny Ochotnickie (1065 m n.p.m.). Można stamtąd obserwować Beskid Wyspowy na północy.
 
Jaworzyny Ochotnickie

Odcinek między Jaworzynami Ochotnickimi a wieżą widokową mierzy 1,7 km. Na Skrzyżowaniu pod Lubaniem do pozostałych szklaków dołącza szlak niebieski. Reszta podejścia jest już taka sama jak przy opisanej powyżej trasie z Ochotnicy Dolnej.

Powrót z Lubania do Kluszkowiec można odbyć niebieskim szlakiem wiodącym do przełęczy Snozka, który w końcowym fragmencie biegnie przy górze Wdżar. Przy rozejściu ze szlakiem zielonym, na obrzeżu polany Wyrobki stała kiedyś bacówka, po której pozostały już tylko fundamenty. Działała zaledwie trzy lata, od 1975 do 1978 roku, gdyż doszczętnie strawił ją pożar.
 
Bacówka na polanie Wyrobki pod szczytem Lubania, jeszcze przed otwarciem, kwiecień 1974, źródło: commons.wikimedia.org

Osobliwa, zwłaszcza pod względem geologicznym, jest góra Wdżar, gdyż występuje tam rzadka magmowa skała wulkaniczna - andezyt pieniński. Na stokach Wdżaru znajdują się trzy nieczynne kamieniołomy: Snozka, Tylka i Lisi Łom. Andezyt wykorzystywano m.in. jako kamień budowlany. Andezytowymi płytami oblicowane są elewacje budynku Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Z andezytu wykonane są także krawężniki przy części ulic w Krakowie.
 
Góra Wdżar na tle Tatr

Wdżar jest silnie zagospodarowany turystycznie. Są tutaj m.in.: ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski z hotelem i restauracjami, a latem działają dodatkowo: wyciąg krzesełkowy, tor saneczkowy i bike park. Na przełęczy Drzyślawa pomiędzy górą Wdżar a masywem Lubania stoi karczma Koliba.
 
Karczma Koliba na przełęczy Drzyślawa, widok na górę Wdżar

Na przełęczy Snozka (653 m n.p.m.) znajduje się odsłonięty w 1966 roku pomnik „Organy” autorstwa Władysława Hasiora. Inskrypcja na granitowej płycie, umieszczonej obok tej 13 m instalacji, była następująca: „Wiernym synom Ojczyzny poległym na Podhalu w walce o utrwalenie władzy ludowej - Społeczeństwo ziemi krakowskiej w 1000-lecie państwa polskiego”. W 2010 roku tablica z napisem została usunięta, a pomnik - pomimo protestów - odnowiony. Po remoncie, w górnej części instalacji zamontowano pasterskie dzwonki. Jednym z elementów pomnika jest rzeźba przedstawiająca poległych, z atrapami karabinów.
 
Pomnik „Organy” Władysława Hasiora na przełęczy Snozka


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...
reklama