reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Znaczny potencjał oferty Starlink, a może zagrożenie?

dodano: 2020-06-12 21:28
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BroadbandNow

High speed starlink satelita 360px.jpg Okazuje się, że znaczna liczba użytkowników Internetu szerokopasmowego w USA rozważyłaby szybkie przejście na satelitarną usługę Starlink Elona Muska. Szacuje się, że około 42 mln Amerykanów (16 mln gospodarstw w USA) nie ma dostępu do szerokopasmowego Internetu. Tak twierdzi BroadbandNow - firma pomagająca konsumentom znaleźć swoje najlepsze opcje dostępu do Internetu. Elon Musk potwierdził, że Starlink zadebiutuje „późnym latem tego roku”, najpierw obsługując Alaskę oraz północne regiony USA i Kanady. Czy to będzie zagrożenie dla klasycznych operatorów Internetu i kablówek?

Starlink
Starlink satelita 550 km 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Musk twierdzi, że potrzebuje jedynie około 400 aktywnych satelitów na orbicie, aby zapewnić podstawową usługę „beta”, a flota 800 satelitów Starlink zapewniłaby „umiarkowany” zasięg dla publicznych użytkowników.

Kolejny start rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink planowany jest na 24 czerwca. 

Plan Muska polega na opasaniu Ziemi dziesiątkami tysięcy satelitów Starlink z szerokopasmowym szybkim Internetem. Już na stronie domowej Starlink można zapisać się na powiadomienie mailowe, kiedy ta usługa będzie dostępna w danym kraju - jest też na liście Polska!

Według Muska Starlink „szybko rozszerzy się na niemal globalny zasięg zaludnionego świata do 2021 roku. Starlink dostarczy szybki Internet szerokopasmowy do miejsc, w których dostęp był zawodny, drogi lub całkowicie niedostępny”.

Z pozoru usługi Starlink nie powinny stanowić zagrożenia dla klasycznych operatorów Internetu, kablówek czy operatorów mobilnych. Jednak co będzie, gdy Starlink faktycznie stanie globalną usługą i to mocno promowaną przez sprawnego w tym względzie właściciela Tesli i SpaceX. Część standardowych operatorów telekomunikacyjnych dosłownie guzdrze się z wprowadzaniem nowych technologii, głównie światłowodów i sieci 5G.

Czy taka usługa jak Starlink przyspieszy ich sposób myślenia i przyspieszenie w budowie stacji bazowych 5G oraz światłowodów nim Starlink będzie miał globalny zasięg? 

Badanie przeprowadzone przez BroadbandNow wykazało, że:
  • potencjalny rynek Starlink jest znaczny
  • 40 proc. Amerykanów prawdopodobnie zapisałoby się na szybszą opcję internetową, gdyby stała się dostępna
  • 1/5 Amerykanów jest bardzo niezadowolona z opóźnień lub szybkości ich dotychczasowej usługi, w tym 1/4 na obszarach wiejskich
  • 16 mln amerykańskich gospodarstw domowych nie ma obecnie dostępnej usługi szerokopasmowej - Starlink może pomóc
  • cena wprowadzająca usługę Starlink będzie miała kluczowe znaczenie dla zainteresowania użytkowników (cena jest wciąż tajemnicą)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama