reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 52°E?

dodano: 2020-06-16 12:18 | aktualizacja: 2020-06-16 12:53
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

Teleport Turkmen Hemrasy TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E) jest pierwszym satelitą telekomunikacyjnym Turkmenistanu, państwa położonego w Azji Środkowej. Projekt jest oceniany jako krok przełomowy w dziedzinie łączności satelitarnej kraju w celu zapewnienia i zwiększenia zasięgu komunikacji publicznej. 28 kwietnia 2015 roku na zawsze będzie upamiętniony w historii Turkmenistanu – jest datą wyniesienia satelity na orbitę.

Teleport Turkmen Hemrasy
Teleport Turkmen Hemrasy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kontrakt na zaprojektowanie, budowę i dostarczenie obiektu został podpisany 18 listopada 2011 roku przez Ministerstwo Łączności Turkmenistanu z francuską firmą Thales Alenia Space. W pełni gotowy TürkmenÄlem/MonacoSat poleciał w przestrzeń kosmiczną w nocy 28 kwietnia 2015 roku rakietą nośną Falcon 9 z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Na orbicie geostacjonarnej transferowej znalazł się po około 32 minutach od startu. Planowany czas pracy jest wyliczony na 15 lat. Usługi świadczy na pozycji orbitalnej 52°E.

TürkmenÄlem/MonacoSat waży 4700 kg. Do dyspozycji ma 38 transponderów pasma Ku na transmisje telewizyjne, radiowe, Internet i przesył danych. Klientom zapewnia też usługi sieci komputerowej, kształcenie na odległość i zdalne transmisje medyczne. Pracuje pod kontrolą trzech wiązek: zachodniej, wschodniej i MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna). Turkmenistan używa 26 transponderów, a Monako pozostałe 12 w ramach zawartej umowy przez firmę SSI-Monaco z rządem Monako w 2009 roku na rzecz rozwoju i używania pozycji 52°E dla realizacji projektu MonacoSat. W 2011 roku SSI podpisało kontrakt z Ministerstwem Komunikacji Turkmenistanu. SSI-Monaco współpracuje kompleksowo z SES, który posiada prawa do komercjalizacji całej pojemności MonacoSat.

Türkmen Hemrasy wynajmuje pojemności satelitarne
Dzierżawą pojemności i świadczeniem usług łączności satelitarnej zajmuje się narodowy kompleks satelitarny Turkmen Hemrasy, powstały w 2015 roku z udziałem agencji Turkmenaragatnashyk, spółki telekomunikacyjnej Turkmentelecom oraz zamkniętej spółki akcyjnej Altyn Asyr. Możliwy jest wynajem pojemności od jednego miesiąca lub dłużej.

Teleport Turkmen Hemrasy został uruchomiony 1 czerwca 2018 roku. Położony jest 20 km na północ od Aszchabadu. Został zaprojektowany w celu zapewnienia użytkownikom różnych usług telekomunikacyjnych za pomocą narodowego satelity TürkmenÄlem.
 
Teleport Turkmen Hemrasy
Teleport Turkmen Hemrasy

Wiązki East i West
Analizując Wschód i Zachód na podstawie projektu obu wiązek, dochodzimy do pewnego paradoksu. East tak zaprojektowano, że Francja, Niemcy i Wielka Brytania leżą bardziej na wschodzie niż... Polska. W naszym kraju sygnał bardzo szybko słabnie w kierunku północno-wschodnim. Wiązka East rozciąga się w wąskim pasie od krajów Azji Środkowej, przez Turcję, Grecję i Włochy, do wspomnianych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
Wiązka West jest znacznie szersza w kierunkach północnym i południowym. Jej ukształtowanie pozwala na doskonały odbiór w całej Europie (ale już z pominięciem Hiszpanii i Portugalii), Azji Środkowej i znacznej części Federacji Rosyjskiej.
 
TürkmenÄlem/MonacoSat - zasięg wiązki West
TürkmenÄlem/MonacoSat - zasięg wiązki East
TürkmenÄlem/MonacoSat - zasięg wiązki MENA

Główni operatorzy
Za pośrednictwem satelity TürkmenÄlem dla odbiorców w Europie, krajach WNP i Bliskiego Wschodu nadawane jest ponad 50 kanałów telewizyjnych i radiowych w językach turkmeńskim, angielskim, francuskim, perskim, paszto i urdu. Głównymi partnerami w zakresie dzierżawy pojemności są operatorzy Yokary Tilsimat Merkezi i Wide Network Solutions.
 

Darmowa platforma Wide Network Solutions
Wide Network Solutions (WNS) jest dostawcą usług satelitarnych, wynajmującym pojemności na kilku pozycjach orbitalnych dla różnych części świata. Swoje usługi świadczy m.in. z 53°E, 13°E, 7°E, 7°W czy 97°W. Jego oferta DTH na TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E) zawiera w większości kanały perskich grup medialnych i nadawców niszowych, rejestrujących swoje siedziby we Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Dubaju. Oferta jest skierowana do perskojęzycznych odbiorców w Europie i na Bliskim Wschodzie (m.in. w Iranie i Afganistanie). Główny nacisk jest kładziony na promowanie perskiej kultury, programów rozrywkowych i sportu, dalekich od jakiejkolwiek orientacji politycznej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...
reklama