reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Producenci TV potrzebują więcej czasu na wdrożenie HbbTV 2.0.1

dodano: 2020-05-28 10:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: ZIPSEE Cyfrowa Polska/satkurier.pl

HbbTV Związek Cyfrowa Polska, który zrzesza m.in. polskie oddziały takich gigantów, jak LG, Panasonic, Samsung i Sony, postuluje do Ministerstwa Cyfryzacji o opracowanie i uruchomienie kampanii społecznej wyjaśniającej i promującej wśród konsumentów telewizję hybrydową HbbTV. Uważa też, że do obligatoryjnego wprowadzenia tego standardu producenci telewizorów potrzebują więcej czasu - zamiast 1 stycznia 2021 roku chcą, aby był to 1 czerwca 2021 roku.

HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z najnowszym projektem (z dnia 21 maja) nowelizacji rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, standard HbbTV w wersji 2.0.1 stanie się obligatoryjny od 1 stycznia 2021 roku.
 

– Dziś wiedza Polaków na temat HbbTV jest niska. Konieczne jest, aby wraz z rozwojem usług dostępnych za pomocą telewizji hybrydowej przeprowadzić kampanię edukacyjną oraz promocyjną – twierdzi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

W jego opinii kampania powinna być wspólną inicjatywą nadawców, instytucji publicznych oraz producentów. Dodatkowo - zdaniem prezesa Cyfrowej Polski - niezbędne są procedury testujące i certyfikujące aplikacje, które zostaną dopuszczone do polskiego HbbTV. System certyfikacji miałby być wypracowany i zbudowany wspólnie z nadawcami telewizyjnymi, KRRiT oraz Instytutem Łączności przy współpracy z producentami odbiorników.
 

– Musimy zadbać o jakość udostępnianych usług za pomocą HbbTV. Jeżeli nadawcy zaczną wykorzystywać telewizję hybrydową w najprostszej formie, czyli reklam, to konsumenci zrażą się do nowej usługi. Co więcej będą próbowali ją wyłączyć, mając przy tym pretensję do producenta odbiornika, że nie jest to możliwe – zauważa Michał Kanownik.

Jak dodaje, certyfikacja aplikacji zapewni również bezpieczeństwo użytkowników, a także zagwarantuje, że udostępniane usługi za pomocą HbbTV będą kompatybilne z odbiornikami, których widzowie używają.
 

– Nauczeni doświadczeniem krajów zachodniej Europy, gdzie wprowadzono już telewizję hybrydową, wiemy, jakie mogą być problemy z wdrażaniem różnych aplikacji. Certyfikacja pozwoli nam uniknąć tych samych błędów – dodaje Michał Kanownik.

Związek Cyfrowa Polska uważa, że m.in. z tego powodu proces wprowadzania HbbTV należy poprzedzić 12-miesięcznym okresem przejściowym. Ale to nie jedyny powód. – Propozycja ta podyktowana jest koniecznością dostosowanie fabryk do nowych wymagań, zmian na liniach produkcyjnych i wygaszaniem produkcji wybranych modeli odbiorników TV – napisał Związek Cyfrowa Polska do ministra cyfryzacji.

Resort cyfryzacji w projekcie rozporządzenia dał producentom czas na wprowadzenie HbbTV do 1 stycznia 2021 roku. Propozycja przedstawicieli producentów oznaczałaby przesunięcie tego terminu do 1 czerwca 2021 roku.

Zgodnie z ministerialnym projektem, w Polsce producenci telewizorów, wyposażonych w możliwość obsługi HbbTV, będą zobowiązani do stosowania oprogramowania w wersji 2.0.1. W pierwotnej wersji projektu Ministerstwo Cyfryzacji proponowało, by odbiorniki były wyposażone w najnowszą wersję 2.0.2. Jednak po opiniach, m.in. Związku Cyfrowa Polska, który przeprowadził konsultacje z inżynierami w fabrykach i analizy rynków krajów Europy Zachodniej, resort wycofał się z tego pomysłu. Związek argumentuje, że w obecnej chwili nie ma technicznych możliwości wdrożenia w szybkim czasie najnowszej wersji oprogramowania HbbTV.

Cyfrowa Polska w opinii przesłanej do resortu cyfryzacji wnosi również o to, aby nowe regulacje dotyczyły odbiorników telewizyjnych wprowadzanych na rynek po wejściu w życie rozporządzenia. – Przepisy te nie powinny odnosić się do produktów będących jeszcze w sprzedaży, np. na półkach sklepowych – podkreślili przedstawiciele producentów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Multiswitch Triax TMS 9x4P

Markowy (duński) multiswitch Triax TMS 9x4P rozdziela sygnał niezależnie z...

375 zł Więcej...
reklama