reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Producenci TV potrzebują więcej czasu na wdrożenie HbbTV 2.0.1

dodano: 2020-05-28 10:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: ZIPSEE Cyfrowa Polska/satkurier.pl

HbbTV Związek Cyfrowa Polska, który zrzesza m.in. polskie oddziały takich gigantów, jak LG, Panasonic, Samsung i Sony, postuluje do Ministerstwa Cyfryzacji o opracowanie i uruchomienie kampanii społecznej wyjaśniającej i promującej wśród konsumentów telewizję hybrydową HbbTV. Uważa też, że do obligatoryjnego wprowadzenia tego standardu producenci telewizorów potrzebują więcej czasu - zamiast 1 stycznia 2021 roku chcą, aby był to 1 czerwca 2021 roku.

HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z najnowszym projektem (z dnia 21 maja) nowelizacji rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, standard HbbTV w wersji 2.0.1 stanie się obligatoryjny od 1 stycznia 2021 roku.
 

– Dziś wiedza Polaków na temat HbbTV jest niska. Konieczne jest, aby wraz z rozwojem usług dostępnych za pomocą telewizji hybrydowej przeprowadzić kampanię edukacyjną oraz promocyjną – twierdzi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

W jego opinii kampania powinna być wspólną inicjatywą nadawców, instytucji publicznych oraz producentów. Dodatkowo - zdaniem prezesa Cyfrowej Polski - niezbędne są procedury testujące i certyfikujące aplikacje, które zostaną dopuszczone do polskiego HbbTV. System certyfikacji miałby być wypracowany i zbudowany wspólnie z nadawcami telewizyjnymi, KRRiT oraz Instytutem Łączności przy współpracy z producentami odbiorników.
 

– Musimy zadbać o jakość udostępnianych usług za pomocą HbbTV. Jeżeli nadawcy zaczną wykorzystywać telewizję hybrydową w najprostszej formie, czyli reklam, to konsumenci zrażą się do nowej usługi. Co więcej będą próbowali ją wyłączyć, mając przy tym pretensję do producenta odbiornika, że nie jest to możliwe – zauważa Michał Kanownik.

Jak dodaje, certyfikacja aplikacji zapewni również bezpieczeństwo użytkowników, a także zagwarantuje, że udostępniane usługi za pomocą HbbTV będą kompatybilne z odbiornikami, których widzowie używają.
 

– Nauczeni doświadczeniem krajów zachodniej Europy, gdzie wprowadzono już telewizję hybrydową, wiemy, jakie mogą być problemy z wdrażaniem różnych aplikacji. Certyfikacja pozwoli nam uniknąć tych samych błędów – dodaje Michał Kanownik.

Związek Cyfrowa Polska uważa, że m.in. z tego powodu proces wprowadzania HbbTV należy poprzedzić 12-miesięcznym okresem przejściowym. Ale to nie jedyny powód. – Propozycja ta podyktowana jest koniecznością dostosowanie fabryk do nowych wymagań, zmian na liniach produkcyjnych i wygaszaniem produkcji wybranych modeli odbiorników TV – napisał Związek Cyfrowa Polska do ministra cyfryzacji.

Resort cyfryzacji w projekcie rozporządzenia dał producentom czas na wprowadzenie HbbTV do 1 stycznia 2021 roku. Propozycja przedstawicieli producentów oznaczałaby przesunięcie tego terminu do 1 czerwca 2021 roku.

Zgodnie z ministerialnym projektem, w Polsce producenci telewizorów, wyposażonych w możliwość obsługi HbbTV, będą zobowiązani do stosowania oprogramowania w wersji 2.0.1. W pierwotnej wersji projektu Ministerstwo Cyfryzacji proponowało, by odbiorniki były wyposażone w najnowszą wersję 2.0.2. Jednak po opiniach, m.in. Związku Cyfrowa Polska, który przeprowadził konsultacje z inżynierami w fabrykach i analizy rynków krajów Europy Zachodniej, resort wycofał się z tego pomysłu. Związek argumentuje, że w obecnej chwili nie ma technicznych możliwości wdrożenia w szybkim czasie najnowszej wersji oprogramowania HbbTV.

Cyfrowa Polska w opinii przesłanej do resortu cyfryzacji wnosi również o to, aby nowe regulacje dotyczyły odbiorników telewizyjnych wprowadzanych na rynek po wejściu w życie rozporządzenia. – Przepisy te nie powinny odnosić się do produktów będących jeszcze w sprzedaży, np. na półkach sklepowych – podkreślili przedstawiciele producentów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...