reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 52,5°E?

dodano: 2020-04-26 11:14 | aktualizacja: 2020-04-27 20:07
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Yahsat (Al Yah 1) Al Yah 1 (Yahsat Y1A) jest pierwszym satelitą telekomunikacyjnym grupy Yahsat przeznaczonym do transmisji usług odbiorcom na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji Południowo-Zachodniej i zachodniej części Europy z pozycji orbitalnej 52,5°E. Projekt stanowi część nakładów w wysokości 4,4 mln dirhamów ZEA (ok. 3,26 mld zł) od Mubadala Development, inwestycyjnego ramienia rządu Abu Zabi. W przestrzeni kosmicznej znalazł się dzięki Arianespace w dniu 22 kwietnia 2011 roku.

https://www.facebook.com/yahsatofficial/photos/a.286059808143254/1125422537540306/?type=3&theater
Yahsat (Al Yah 1)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Al Yah 1 jest szczególnie polecany dla posiadaczy dużych anten satelitarnych w Polsce, DX-erów lubiących ciągłe zmiany na orbicie i eksperymenty perskich nadawców, zarówno tych oficjalnych, jak również mniej znanych.

Al Yah 1 to satelita zbudowany na bazie platformy Eurostar E3000 przez Astrium i Thales Alenia Space na potrzeby Al Yah Satellite Communications Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na orbitę został wyniesiony rakietą nośną Ariane 5 wraz z innym satelitą Intelsat New Dawn. Yahsat 1A wyposażono w 25 transponderów (po 33 MHz) pracujących w paśmie Ku i kolejne 14 (8x36 MHz + 6x54 MHz) w paśmie C. Dodatkowa ładowność 21 transponderów (o szerokości 54 MHz) działa w paśmie Ka dla rozwiązań rządowych. Yahsat Y1A ma spędzić na orbicie nie mniej niż 15 lat.
 
Mapka pokrycia Al Yah 1 - wiązka globalna w paśmie C
 
Mapka pokrycia Al Yah 1 - wiązka Europe w paśmie Ku
 
Mapka pokrycia Al Yah 1 - wiązka MENA w paśmie Ku
 
Mapka pokrycia Al Yah 1 - wiązka East w paśmie Ku


Oficjalne świadczenie usług w lipcu 2011 r.
Regularne transmisje przez Al Yah 1 rozpoczęto w lipcu 2011 roku po dwóch miesiącach okresu testowego, podczas którego nadawano sygnały próbne z różnych transponderów. Pojawiły się pierwsze kanały – arabskie wersje FOX i FOX Movies. Oferta stopniowo rosła w kolejnych miesiącach.

Al Yah 1 transmituje darmowe kanały telewizyjne (tzw. free-to-air) do zróżnicowanej kulturowo widowni. Dla odbiorców są dostępne przeważnie kanały arabskie i perskie, pojedynczo również w urdu, paszto, dari, kurdyjskim czy angielskim (według stanu na kwiecień 2020 r.).

Główni operatorzy
Yahlive, z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, został założony w 2011 roku jako joint venture między wiodącym na świecie operatorem satelitarnym SES, a Yahsat, pionierskim operatorem satelitarnym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Firma nadaje ponad setkę kanałów (wg stanu na kwiecień 2020 r.) na szybko rozwijających się i dynamicznych rynkach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Azji Południowo-Zachodniej i zachodniej części Europy. Yahlive ma największy pakiet perskich kanałów w regionie i zapewnia najbardziej poszukiwane treści dla różnych społeczności, w tym arabskiej, kurdyjskiej i afgańskiej.

NorthTelecom z Dubaju, specjalizujący się w dostarczaniu usług i rozwiązań komunikacji satelitarnej. Ma swoje ślady na całym świecie wraz z biurami i teleportami w Niemczech, Malezji, Włoszech i Singapurze. Firmę założono w 2007 roku.
 
Satelita Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny w Polsce [cm]
Yahsat 1A
(Al Yah 1)
C C-Band 36-37 od 200
Ku Europe 49 od 80
MENA poza zasięgiem od 150-200
East poza zasięgiem od 200
Ka Ka-Band - brak danych


Giganci medialni
GEM Online jest największym dostawcą treści cyfrowych w języku perskim. Zgodnie ze stanem na 04.2020 r., gigant mediowy dostarcza ponad 40 kanałów GEM Group TV na satelitach na całym świecie -  wiele z nich z Al Yah 1. Założyciel sieci Saeed Karimian urodził się w Iranie w 1969 roku. Mieszkał tam do 2000 roku, kiedy przeprowadził się do Londynu. Kontynuując swoje liczne przedsięwzięcia biznesowe, postanowił uruchomić sieć telewizyjną, aby promować te projekty. W styczniu 2007 r. założył nadający z Londynu GEM Network, a później przeniesiony do Dubaju i Malezji. Jego sieć szybko rozrosła się do kilkunastu stacji w języku perskim, emitujących zachodnie filmy i programy rozrywkowe, takie jak „America’s Got Talent” i „The X Factor”. Sieć zaczęła być oceniana jako "najbardziej niszczycielskie medium antykulturowe" ze względu na swój zachodni styl, a Karimian został zaocznie osądzony przez sąd w Teheranie i skazany na 6 lat więzienia za szerzenie propagandy przeciwko Iranowi. 30 kwietnia 2017 r. Karimian i jego partner biznesowy z Kuwejtu zostali zastrzeleni w zamachu terrorystycznym podczas przejazdu przez dzielnicę Maslak w Stambule w Turcji.
 
Kanał GEM TV
 
Kanał GEM Onyx
 
Kanał GEM Series


Rotana Media Group jest największą firmą rozrywkową w świecie arabskim z oddziałami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Libanie i Egipcie. Jest własnością saudyjskiego księcia Al-Waleeda bin Talala. Duży pan-arabski konglomerat medialny obejmuje firmę produkującą filmy Rotana Studios, bezpłatne stacje telewizyjne Rotana TV, stacje radiowe Rotana Radio, wydawnictwo muzyczne Rotana Records i inne biznesy.
 
Kanał Rotana Cinema
 
Kanał Rotana Drama
 
Kanał Rotana Classic
 
Kanał LBC


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...