reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Portugalia wstrzymuje migrację NTC. Co z refarmingiem w Polsce? [akt.]

dodano: 2020-03-17 02:10 | aktualizacja: 2020-03-17 21:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: ANACOM/satkurier.pl

Portugalia flaga Proces refarmingu naziemnej telewizji cyfrowej w Portugalii został zawieszony z powodu ograniczeń związanych z Covid-19. Decyzja ta najpierw została poprzedzona konsultacjami regulatora ANACOM z operatorem infrastruktury naziemnej, firmą MEO, a następnie zielonym światłem ze strony rządu.

NTC DVB-T naziemna telewizja cyfrowa MUX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W wyniku tej decyzji nie przeprowadzono 16 marca kolejnego etapu zmian częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej w Portugalii. Proces zostanie wznowiony, gdy tylko warunki związane pandemią ulegną zmianie.

Jednak ponieważ 13 marca, jeszcze przed wydaniem decyzji, doszło do aktualizacji częstotliwości nadajników Couço (Alto Alentejo), Trindade i Estrela (Lizbona), ANACOM zachęca do skorzystania z bezpłatnej infolinii i pomocy specjalistów te osoby, które utraciły możliwość odbioru telewizji.

Decyzja wstrzymania procesu refarmingu, czyli w tym przypadku przenoszenia emisji telewizyjnych na częstotliwości niższe niż 700 MHz, jest uzasadniona szeregiem trudności przedstawionych przez MEO, wynikających z wpływu przyjętych i planowanych środków ochrony ludności i zdrowia publicznego, w świetle zaleceń Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia odnośnie Covid-19.

Skutkuje to przesunięciem terminu uwolnienia w Portugalii pasma 700 MHz, zaplanowanego na 30 czerwca 2020 roku, jak ustalono w krajowym harmonogramie zatwierdzonym przez ANACOM dnia 27 czerwca 2018 roku, za zgodą rządu.

Do podobnej sytuacji może dojść na polskim rynku, gdzie proces refarmingu miałby rozpocząć się pod koniec marca. Portal satkurier.pl skierował już w tej sprawie pytania do odpowiednich podmiotów.

Dodajmy, że Czesi podjęli już decyzję o zawieszeniu procesu migracji z DVB-T na DVB-T2.

Aktualizacja:
Do pytania, czy w związku z zagrożeniem koronawirusem dojdzie do opóźnień w procesie refarmingu, Emitel odniósł się w następujący sposób:
 

Na obecnym etapie za wcześnie jest na jednoznaczną odpowiedź. Analizujemy sytuację, jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi dostawcami. Wiele zależy od rozwoju wydarzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym

- poinformowała satkurier.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitel.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...