reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jakie mogą być źródła zakłóceń telewizyjnych?

dodano: 2020-03-09 16:10 | aktualizacja: 2020-03-10 15:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2020

antena naziemna NTC 25 cm odległość Naziemnej telewizji cyfrowej w DVB-T nierzadko towarzyszą problemy z odbiorem, a w przyszłości ten temat nie ominie też DVB-T2 w HEVC, gdyż przy większej kompresji może być jeszcze gorzej. Jak sobie poradzić z tymi problemami? Jakie są zakłócenia i jak je rozpoznać? Wskazujemy najbardziej nieprawdopodobne przypadki ewentualnych zakłóceń w odbiorze DVB-T, które mogą się nakładać i powodować brak odbioru.

zakłócenia problemy odbiór TV telewizja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czasami w regularnych odstępach czasu kanały naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) nie mogą być prawidłowo odbierane. Obraz staje się rozpikselowany, a nawet całkiem zanika i oczom ukazuje się czarny ekran. Co ciekawe wpływ na odbiór telewizji naziemnej mogą mieć nawet samochody przejeżdżające ulicą, generujące zakłócenia elektromagnetyczne. Wszystkie te problemy można z pewnością rozwiązać, ale najpierw należy je trafnie zidentyfikować.

Nawet najbardziej doświadczeni instalatorzy tv-sat czasami nie są w stanie znaleźć źródła zakłóceń, które powodują pikselizację, przerwy w odbiorze sygnału NTC lub nawet całkowity brak odbioru. W tym artykule wymieniamy najbardziej zaskakujące przyczyny problemów z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej.

PROBLEMY POCHODZĄCE Z OKOLICY
Zakłócenia ze źródeł zewnętrznych.

1. Samochody i motocykle.
Zakłócenia spowodowane przez przejeżdżające w okolicy samochody mogą się zdarzyć, gdy świece zapłonowe pojazdów są słabo izolowane, a w instalacji antenowej używa się wzmacniaczy szerokopasmowych. Tam, gdzie to możliwe, rozwiązaniem jest zastosowanie wzmacniaczy jednokanałowych lub przynajmniej kabla koncentrycznego z lepszym ekranowaniem.

2. Obiekty w budowie.
Nowa budowa w bliskiej okolicy może powodować, że anteny będą odbierać sygnał z odbiciami, które nie były obecne w momencie instalacji anteny. Rozwiązaniem jest sprawdzenie anteny przy użyciu dobrego analizatora widma TV.

3. Anteny Yagi.
Anteny NTC używane do odbioru emitują również jakiś sygnał. Dzięki analizie pola można znaleźć antenę, która jest przyczyną ewentualnych zakłóceń dla innych anten zbyt blisko położonych. Musi być zachowana odległość minimum 0,5 m między antenami naziemnymi na jednym maszcie.
 

4. Zakłócenia z sąsiedniego kanału.
Dzieje się tak, gdy kanał NTC częściowo pokrywa się z kanałem sąsiednim. Jest to bardzo trudne do rozwiązania od strony odbiornika, poza ustawieniem anteny na inny nadajnik (zmiana kierunku) lub odbiorem telewizji z innego źródła: satelita lub kabel.


WRÓG JEST W DOMU!
Domowe urządzenia, które powodują zakłócenia.

1. Oświetlenie LED.
Lampy LED wyposażone w zasilacze złej jakości mogą powodować zakłócenia w sieci elektrycznej, co może mieć wpływ na zasilanie odbiornika DVB-T/T2. Rdzeń ferrytowy wokół przewodów lampy LED może rozwiązać problem.

2. Routery Wi-Fi.
Niestety złą praktyką jest umieszczanie routerów Wi-Fi w pobliżu telewizorów czy dekoderów DVB-T. Zmiana lokalizacji routera często rozwiązuje problem.

3. Silniki elektryczne.
Lodówki, wentylatory, odkurzacze, pralki, wiertarki… Niestety silnik elektryczny może spowodować problemy z odbiorem NTC, jeśli okablowanie połączeń będzie w złym stanie lub nie zostanie prawidłowo zainstalowane.

4. Termostaty w kotłach lub podgrzewaczach wody.
Gdy ich układ elektroniczny ulegnie uszkodzeniu, mogą powodować zakłócenia przez kilka sekund podczas włączania. To wystarczający czas na utratę sygnału telewizyjnego.

5. Panele słoneczne.
Fotowoltaiczne panele, a konkretnie falowniki stosowane w instalacjach fotowoltaicznych mogą wytwarzać indukcję elektryczną, jeśli mają słabą izolację i filtrowanie. Teraz falowniki są coraz lepszej jakości, to teoretycznie nie powinno być tego typu problemów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...