reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

74% abonentów zrezygnuje z pay-tv w ciągu 5 lat

dodano: 2020-03-04 12:11 | aktualizacja: 2020-03-05 14:18
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Grabyo

Grabyo report wideo pay tv 2020 360px.jpg Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Grabyo, prawie 3/4 globalnych klientów wideo planuje nie płacić za usługi płatnej telewizji w ciągu najbliższych 5 lat. To bardzo niepokojące zjawisko, a przyczyn jest wiele. Przede wszystkim widzowie chcą wydawać mniejsze kwoty na wiele usług, ale ściśle dostosowanych do ich zainteresowań, a nie na zasadzie "wciskania" pakietów niechcianych kanałów. Operatorzy platform będą musieli przemyśleć swoje strategie biznesowe.

Grabyo
Grabyo report wideo pay tv 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Raport Grabyo 2020 (Value of Video Report 2020: The Consumer Strikes Back) to raport dotyczący konsumentów, który wykorzystuje dane 13 tys. konsumentów z 11 terytoriów, w tym Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, USA, Brazylii, Argentyny, Tajlandii, Japonii i Australii. W raporcie zapytano konsumentów o ich zwyczaje związane z wydatkami na usługi telewizyjne i wideo, w jaki sposób cenią sobie abonament i jakie są przyszłe plany płacenia za usługi wideo.

Rywalizacja na polu streamingu wideo zaczyna nabierać w 2020 roku kształtu. Wskaźnik penetracji globalnej transmisji online wynosi już 55 proc. widzów, czyli więcej niż zasięg płatnej telewizji.

Spośród globalnych konsumentów, którzy planują zaprzestać płacić za telewizję płatną lub już całkiem odcięli się od pay-tv, 26 proc. podało, że główną przyczyną była zawyżona cena usług. Streaming jest zdecydowanie tańszy i do tego bardziej atrakcyjny, twierdzą.

Raport wykazał też, że 66 proc. brytyjskich konsumentów wydaje do 20 funtów/mies. na usługi wideo. Około 30 proc. klientów w Wielkiej Brytanii podało, że wszystkie wydatki na wideo przeznaczane są wyłącznie na usługi transmisji strumieniowej online.

Rosnąca popularność transmisji strumieniowej jest podkreślona w subskrypcji wielu usług. Okazuje się, aż 28 proc. brytyjskich klientów subskrybuje dwie lub więcej internetowych usług wideo. To i tak mniej niż w porównaniu z 35 proc. klientów w USA i 32 proc. w całej Europie z wieloma abonamentami streamingu online.

Ile widzowie są skłonni zapłacić za usługi wideo online?
W Wielkiej Brytanii 40 proc. widzów twierdzi, że jest w stanie zapłacić do 35 funtów/mies. za usługi wideo online, a w USA to już 47 proc., którzy są skłonni płacić do 35 dol./mies. [przyp. red.: te badania Polski nie objęły, ale widzowie bariera opłaty za pay-tv może wynosić 35-50 zł]

Istotne są elastyczne opcje subskrypcji i niska cena.
Widzowie chcą wydawać mniejsze kwoty na wiele usług dostosowanych do ich zainteresowań. Ten pułap miesięcznych wydatków na wideo wskazuje, że konsumenci mogą chcieć subskrybować 4-5 usług wideo online, jeśli cena jest odpowiednia.

Rynek szykuje się na rywalizację online.
Wraz z wejściem głównych graczy, takich jak Disney, Apple, NBCUniversal i WarnerMedia (HBO) rynek ulegnie zmianie. Będzie ogromny wpływ nowych usług, co znajdzie odzwierciedlenie w raporcie zwrotnym od widzów.

W Wielkiej Brytanii 13 proc. klientów zadeklarowało subskrypcję nowej usługi Disney+, kiedy zostanie uruchomiona w marcu. W USA 24 proc. widzów już zarejestrowało się w usłudze, co daje ponad 28 mln klientów.

Netflix dominującym graczem na świecie.
Netflix mocno wcisnął się na rynek w wielu krajach angielskojęzycznych. Usługa ta osiągnęła 71 proc. penetracji rynku brytyjskiego, 66 proc. w USA i 53 proc. na pozostałych rynkach „wielkiej piątki” w Europie. Amazon Prime Video osiągnął 44 proc. rynku brytyjskiego, 42 proc. w USA i 40 proc. w pozostałej części "wielkiej piątki" w Europie.

Co ciekawe, według najnowszego raportu Grabyo, w Wielkiej Brytanii i Europie podkreśla się szybki wzrost subskrypcji online w starszych grupach wiekowych. Od 2019 r. liczba subskrypcji wideo online wzrosła o 63 proc. w grupie wiekowej 65+.

Według prezesa Grabyo:

- 2020 będzie rokiem, w którym zobaczymy prawdziwy wpływ wojen strumieniowych usług na nawyki oglądania i co to oznacza dla szerszego przemysłu wideo. Nadawcy, posiadacze praw i wydawcy muszą zaspokoić potrzeby odbiorców odchodzących od tradycyjnej telewizji. Elastyczność, dostęp i cena są ważne dla konsumentów.


Źródło: grabyo.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Moduł Conax Smit + karta nc+ TNK 1m

Karta startowa TNK Mix na 1 miesiąc + do kompletu...

199 zł Więcej...
reklama