reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 51,5°E?

dodano: 2020-02-26 15:35
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Belintersat Krajowy system łączności satelitarnej i nadawania na Białorusi oparty jest na własnym satelicie telekomunikacyjnym. Belintersat 1 zapewnia szeroki zakres usług telekomunikacyjnych, w tym przekaz telewizji i radia, dostęp do Internetu, transmisje telewizyjne na żywo, budowanie sieci korporacyjnych czy tworzenie kopii zapasowych kanałów danych. Belintersat przedstawia własne rozwiązania i zajmuje wybraną niszę na międzynarodowym rynku usług komunikacyjnych i nadawczych.

Belintersat 1 uplink


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Operator Belintersat 1 proponuje możliwość dzierżawy pojemności satelitarnej okazjonalnie lub na dłuższy okres (od 1 miesiąca lub więcej). Wynajęcie kanału komunikacyjnego o szerokości 1 MHz (z możliwością wykorzystania do 36 MHz) kosztuje około 600 dolarów za jedną dobę. Ostateczna cena jest sprawą umowną między stronami.

Komercyjna działalność Belintersat 1 od 12 kwietnia 2016 roku
Belintersat 1 to pierwszy satelita telekomunikacyjny Białorusi, wyniesiony na orbitę 15 stycznia 2016 roku z chińskiego kosmodromu Xichang przy pomocy rakiety nośnej Long March 3B. Satelita pracuje na nowej pozycji orbitalnej 51,5°E. Belintersat 1 został wyposażony w 20 transponderów w paśmie C i 18 transponderów w paśmie Ku o szerokości 36 MHz oraz dodatkowo w 4 transpondery pasma Ku o szerokości 54 MHz. Przewidywany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat.

Polska w środku silnej wiązki europejskiej pasma Ku
Transpondery pasma C satelity Belintersat 1 mogą pracować pod kontrolą jednej z trzech wiązek sygnału - afrykańskiej, globalnej lub wschodnioeuropejskiej. Pojemności w paśmie Ku mogą być obsługiwane przez wiązki afrykańską lub europejską, przy czym dla Europy zarezerwowano tylko sześć transponderów tego pasma - dwa o szerokości 36 MHz i wszystkie cztery o szerokości 54 MHz. W Polsce dostępne są dwie wiązki tego satelity – europejska w paśmie Ku o mocy 55 dBW i globalna w paśmie C (4 GHz, pasmo częstotliwości w zakresie od 3,7 do 4,2 GHz) z mocą 36 dBW.
 
Mapka pokrycia Belintersat 1 - na zielono wiązka europejska w paśmie Ku
Mapka pokrycia Belintersat 1 - wiązka globalna w paśmie C

Wysokie SR multipleksów z wiązki europejskiej
Siła sygnału wiązki europejskiej w Polsce jest bardzo duża, ale specyfiką jest nadawanie multipleksów DVB-S2 o dużej wartości Symbol Rate (SR 45000) z modulacją 8PSK. Taka emisja może sprawiać niektórym odbiornikom satelitarnym problemy, dlatego warto wiedzieć o tym aspekcie, jeżeli odbioru nie uzyskamy. Warto też zajrzeć do podawanych przez producenta odbiornika danych technicznych. Szczególnie dotyczy to starszego sprzętu.
 

Belintersat 1 (51,5°E) i TürkmenÄlem (52°E): sąsiedztwo kłopotliwe
Na Belintersat 1 w wiązce europejskiej w latach 2017-2018 mogliśmy odbierać pakiet dystrybucyjny słowackiego operatora Pantelio dla lokalnych operatorów kablowych i IPTV. Oferta składała się z ponad 100 najpopularniejszych kanałów z Czech, Słowacji i Węgier. Z niezaszyfrowanych (FTA) było kilka stacji regionalnych oraz sportowy 213 TV w jakości Ultra HD (4K). Pantelio opuścił wszystkie pojemności i zawarł umowę z hiszpańskim Hispasat, świadczącym usługi z pozycji 30°W. Przyczyną tej migracji były nieoczekiwane problemy wynikające z sąsiedztwa satelity TürkmenÄlem (52°E). Kłopotliwy okazał się fakt, że obydwa obiekty na orbicie, stacjonując w niewielkiej odległości od siebie (zaledwie 0,5°), korzystają z tych samych częstotliwości transmisji uplink (ziemia->satelita). Operatorzy z Białorusi i Turkmenistanu musieliby ustalić zasady korzystania z pasma, podział zakresu częstotliwości i polaryzacji lub wprowadzić całkowicie nowe ukształtowanie wiązek. Aczkolwiek każde rozwiązanie wprowadza ograniczenie zdolności wykorzystania posiadanej pojemności.

Ciekawsze projekty telewizyjne z wiązki europejskiej Belintersat 1
Po względem programowym Belintersat 1 niewiele ma do zaoferowania, choć w każdej chwili może się to zmienić. Z Białorusi regularne transmisje utrzymuje komercyjny kanał telewizyjny VTV, który szyfruje przekaz w przestarzałym systemie BISS. Dla posiadaczy małych anten pozostają kanały promocyjne Belintersat Promo w języku angielskim, francuskim, rosyjskim i białoruskim, które z kolei są nadawane bez szyfrowania (FTA). W przeszłości na Belintersat 1 realizowano krótkie testy białoruskich nadawców Belarus 24 HD i Europa Plus TV Belarus (najlepszej telewizji muzycznej na Białorusi).
 

Niszowe projekty muzyczne
Niezwykłości dla Belintersat 1 dodają okazjonalne testy techniczne ściśle sprofilowanych telewizji muzycznych. Obserwowaliśmy przekaz kanału Euroindiemusic, skoncentrowanego na muzyce Indie. Wyjątkowość to prezentowanie europejskiej muzyki niezależnej, emitowanej w ponad 60 krajach i setkach stacji radiowych na całym świecie. Partnerami projektu są wytwórnie muzyczne i firmy promocyjne oraz albański operator platformy satelitarnej DigitAlb.

TZiK to jeszcze inny niezależny kanał muzyczny, dedykowany francuskojęzycznym odbiorcom. Na białoruskim satelicie pojawił się w lutym 2020 r. Dotychczas ten projekt był obecny w usługach wideo Roku, Apple TV, Fire TV i YouTube.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 -V1 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...