reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KE krytykuje wsparcie piractwa w Arabii Saudyjskiej

dodano: 2020-01-27 13:45 | aktualizacja: 2020-01-28 13:19
autor: HP | źródło: EC/Advanced TV

BeoutQ_logo_FB_360px.jpg Komisja Europejska opublikowała raport, w którym negatywnie wyróżnia Arabię ​​Saudyjską za „wyrządzenie znacznej szkody przedsiębiorstwom w UE” po dwuletniej kradzieży europejskich programów sportowych przez saudyjskie firmy beoutQ i Arabsat.

Al Jazeera News
Al jazeera beoutQ bein media 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Raport KE określa kraje priorytetowe - tylko 13 na całym świecie - na których „Unia Europejska skoncentruje swoje działania” w zakresie ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej w krajach trzecich, w tym w Arabii Saudyjskiej.

W szczególności Arabia Saudyjska została wybrana na podstawie oświadczeń posiadaczy praw i nadawców z całego europejskiego sportu - w tym UEFA, Premier League, LaLiga oraz (jako głównego celu piractwa Arabii Saudyjskiej) beIN MEDIA GROUP - dotyczących szerzącego się piractwa praw autorskich; wraz z wnioskami z innych branż, które ucierpiały z powodu wadliwych systemów patentowych i ochrony danych.

Arabia Saudyjska, obok Nigerii, jest jednym z dwóch krajów dodanych do dwuletniej „listy priorytetowej” Komisji Europejskiej.

Podkreślając „poważne niedociągnięcia” w ochronie i egzekwowaniu własności intelektualnej Arabii Saudyjskiej, raport stwierdza:

Arabia Saudyjska została wybrana z powodu jej globalnej roli jako regionalnego kraju tranzytowego dla podrobionych i pirackich towarów przeznaczonych dla UE, a także dlatego, że zainteresowane strony zgłaszają piractwo satelitarne i internetowe na dużą skalę oraz nieskuteczne środki egzekwowania w celu ich zwalczania.

BeoutQ udostępnia - bez zezwolenia - treści należące do organizatorów wydarzeń sportowych w UE oraz posiadaczy praw w UE (autorów i powiązanych posiadaczy praw) na terytorium Arabii Saudyjskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a także w UE” wcześniej dodając, że zgodnie z oświadczeniami Arabia Saudyjska „nie podjęła wystarczających kroków w celu powstrzymania naruszenia, mimo że usługi satelitarne BeoutQ są [do niedawna] nadawane przez satelitę (Badr-4 / Arabsat-4b) z Arabsata będąca częściowo własnością państwa. ”

Chociaż kanały beoutQ nie były dystrybuowane przez satelitę od sierpnia ubiegłego roku, dekodery beoutQ są nadal szeroko rozpowszechnione w Arabii Saudyjskiej i innych krajach, i nadal zapewniają nielegalny dostęp do aplikacji pirackich IPTV innych firm, obejmujących wszystkie główne kanały sportowe i rozrywkowe na świecie, powodując straty miliardów dolarów.

Ponadto, jako przypomnienie o bezprecedensowej sytuacji w 2019 r., w której 8 wiodących światowych organizacji piłkarskich publicznie oświadczyło, że nie jest w stanie wszcząć postępowania w sprawie naruszenia praw autorskich w Arabii Saudyjskiej, w raporcie podkreślono, w jaki sposób rząd saudyjski działa jako własny sędzia i ława przysięgłych, zatwierdzając lub wetując wszelkich działania prawne przeciwko niemu:

„Jeśli chodzi o egzekwowanie prawa karnego, zainteresowane strony zgłaszają, że Ministerstwo Kultury i Informacji [Arabii Saudyjskiej] ma prawo do upoważnienia lub odmowy dostępu do Komitetu ds. Praw Autorskich, który jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za naruszenia praw autorskich w Arabii Saudyjskiej, a także do zatwierdzania lub odrzucania decyzji Komitetu ds. Praw Autorskich, co wydaje się niezgodne z Porozumieniem TRIPS [Światowej Organizacji Handlu]. Zasady te uzależniają dostępność karnych procedur sądowych i sankcji od względów politycznych lub subiektywnych.”


Wreszcie, ponieważ postępowanie przeciwko Arabii Saudyjskiej trwa w Światowej Organizacji Handlu („WTO”), a inne rządy (szczególnie rząd USA i rząd Wielkiej Brytanii) nadal potępiają beout Q i Arabsat, Komisja Europejska podkreśla, w jaki sposób Arabia Saudyjska po prostu ignoruje żądania, przepisy i podstawowa zasada prawa, odnosząc się do démarche pierwotnie zażądanej przez BBC i Sky w odniesieniu do beoutQ:

„W sierpniu 2018 r. UE oficjalnie wezwała Arabię ​​Saudyjską do podjęcia odpowiednich działań przeciwko piractwu satelitarnemu i internetowemu programów telewizyjnych należących również do posiadaczy praw UE. Wobec braku jakiejkolwiek reakcji lub działania UE złożyła pisemne oświadczenie strony trzeciej w [sporze WTO] ze względu na swój interes  w prawidłowej i spójnej interpretacji i stosowaniu porozumienia TRIPS i konwencji berneńskiej, a także swoje obawy dotyczące wpływu na interesariuszy z UE.”


W rzeczywistości ostatni raz Arabia Saudyjska publicznie skomentowała tę kwestię za pośrednictwem Ministerstwa Mediów, które twierdziło latem 2019 r., że komunikat prasowy Wimbledonu „bezpodstawnie twierdzi”, że „Arabia Saudyjska jest w jakiś sposób współwinna transmisji beoutQ”, które „oba obraża Arabię ​​Saudyjską i jest złośliwym kłamstwem ”.

„Najnowszy raport Komisji Europejskiej stanowi uzupełnienie istniejących zaproszeń (w tym na najwyższych szczeblach rządów USA i Wielkiej Brytanii) wzywających Arabię ​​Saudyjską do przestrzegania praworządności”

- zauważył Yousef Al-Obaidly, CEO beIN MEDIA GROUP.

„Jako największy nabywca praw medialnych w światowym sporcie nie ma to nic wspólnego z polityką - to kradzież komercyjna i prosta. Nie występujemy przeciwko Arabii Saudyjskiej, ale przeciwko każdemu narodowi, firmie lub osobie, która kradnie treści sportowe. Nawet dzisiaj, po ponad dwóch latach, jedynym sposobem na oglądanie większości międzynarodowych sportów premium w Arabii Saudyjskiej są nielegalne sposoby. Jedyną wiadomością, którą wysyła to do międzynarodowych nadawców i posiadaczy praw na całym świecie, jest to, że nie możesz zarabiać ani chronić swojego adresu IP w Arabii Saudyjskiej. ”

Ochrona własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego UE i naszej zdolności do zachęcania do innowacji i pozostania konkurencyjnym na całym świecie”

- powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. Handlu.

Aż 82% całego eksportu UE pochodzi z sektorów zależnych od własności intelektualnej. Naruszenia własności intelektualnej, w tym piractwo, zagrażają setkom tysięcy miejsc pracy w UE każdego roku. Informacje zebrane w raporcie umożliwią nam jeszcze skuteczniejszą ochronę firm i pracowników w UE przed naruszeniami własności intelektualnej, takimi jak podrabianie lub piractwo praw autorskich. ”


 

Źródło: advanced-television.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...