reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: jaka odległość anteny od anteny?

dodano: 2019-11-25 00:32 | aktualizacja: 2019-12-03 17:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

antena naziemna NTC 25 cm odległość Z pozoru wydaje się, że to mało istotne, jaka jest odległość między antenami naziemnymi na maszcie w budynku wielorodzinnym czy bloku. Warto jednak to sprawdzić, gdyż może to mieć wpływ na odbiór. Podobnie sytuacja wygląda przy montażu anteny satelitarnej i anteny naziemnej na jednym maszcie. To co widać na blokach, budynkach wielorodzinnych woła czasami o pomstę do nieba - sąsiedzi szkodzą sobie nawzajem instalując anteny jedna na drugiej.

antena naziemna NTC 25 cm odległość


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Większość zainstalowanych anten naziemnej telewizji to anteny kierunkowe. Dokładna orientacja anteny naziemnej TV na źródło sygnału, czyli odpowiedni nadajnik DVB-T/T2 dla wybranego pasma UHF, VHF lub innych wpływa na poziom odbieranego sygnału. Nie należy zapominać, że każda antena telewizyjna to swoisty „system”.

Każdy element anteny odgrywa ważną rolę w tym, jaki będzie końcowy efekt, włącznie z kablem i złączkami. To akurat dotyczy zarówno anten naziemnych, jak i satelitarnych. Wniesienie w ten system antenowy elementów niepożądanych, bezpośrednio lub pośrednio, spowoduje powstanie w nim zakłóceń, a w rezultacie zanik lub utratę sygnału.

Udowodniono, że przy odległościach mniejszych niż połowa długości fali efekt ten szczególnie zauważalny.

Jaka więc powinna być właściwa odległość między antenami na jednym maszcie?

Jeśli mamy do czynienia z antenami telewizyjnymi tzw. decymetrowymi (a takie są stosowane dla DVB-T i DVB-T2), to w oparciu wartość długości fali 500 mm, odległość powinna wynosić co najmniej 250 mm (połowę długości fali). Powinna więc wystarczyć odległość min. 25 cm od anteny sąsiedniej na tym samym maszcie. Podobnie powinno się instalować na jednym maszcie antenę satelitarną i antenę naziemną, a nawet antenę dla bezprzewodowego Internetu, która też często może zakłócać anteny naziemne.

Antena VHF i UHF na jednym maszcie

Kolejny problem, na który należy zwracać uwagę, to przypadek instalacji anteny na pasmo UHF i VHF, szczególnie jeśli antena VHF miałaby działać w innej polaryzacji. Wtedy warto je przesunąć o kolejne 25 cm.

Trzeba dodatkowo brać pod uwagę, że źródłami szumu w przypadku anten VHF mogą być motocykle, samochody i ciężarówki oraz systemy ogrzewania indukcyjnego, a także stacje bazowe telefonii komórkowej, szczególnie LTE (problem wzrośnie przy 5G). Dla pasma VHF im wyżej zostanie zainstalowana antena, tym lepiej. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że sygnał w paśmie VHF łatwiej przechodzi przez drzewa, więc przypadki podczas instalacji na jednym maszcie należy rozwiązywać indywidualnie.

Problem większego szumu w VHF niż UHF, który jest generowany głównie przez samochody, wymaga rozwiązania w postaci dobrej izolacji instalacji antenowej (ekranowanie puszek, kabla oraz elementów dystrybucji klasy A). Co ciekawe przyglądając się antenom na jednym maszcie, jakie zauważyłem w Krakowie, zwykle jeśli montowane są anteny UHF i VHF, czasami jeszcze radiowa, to antena VHF jest niżej od anteny UHF, a wydaje się, że własnie ze względu na zakłócenia ta antena powinna być jak najwyżej, a antena dookólna radiowa jak najniżej.

Jasne jest też, że jeśli szczególnie zależy nam na odbiorze w Krakowie z odległego nadajnika, np. z Katowic czy Czech, to musi być zastosowania bardzo długa antena UHF tzw. Long Ray w trybie aktywnym, np. AX107 lub Televes DAT HD BOSS TForce LR - do odbioru na odległość do 100 km. Należy starać się zainstalować ją jak najwyżej, czyli zawsze nad innymi antenami, by zyskać na każdym metrze.

Jest jeszcze problem anten siatkowych, szczególnie tych aktywnych ze wzmacniaczami, często wątpliwej jakości. Anteny tego typu odbierają wszystko, nawet to, co jest „z tyłu", czyli sygnał z nadajników wokół. Jeśli taka antena stanie w okolicy anteny kierunkowej, to należy przynajmniej mieć się na baczności oby jak najdalej. Z uśmiechem na twarzy obserwuje się 3 anteny siatkowe zainstalowane dokładnie jedna nad drugą i to w jednym kierunku!
 
Antenownia totalna na kominie - w Polsce tzw. "normalka"

Anteny: naziemna i satelitarna na jednym maszcie

W przypadku instalacji anteny satelitarnej i naziemnych, wydaje się jasne, że czasza satelitarna powinna być na maszcie jak najniżej, by podmuchy wiatru nie powodowały „bujania” masztu i pozostałych anten. Jeśli byłaby u samej góry, to nawet przy zastosowaniu odciągów, drgania czaszy przy wietrze mogą uniemożliwiać stały odbiór z satelity. Nie powinno się mocować anteny naziemnej na czaszy lub przed czaszą, gdyż będzie znacząca strata sygnału z satelity. Niedopuszczalna jest sytuacja, że reflektor anteny kierunkowej wchodzi dolną częścią przed czaszę satelitarną. Takie przypadki też się spotyka.
 
Antena DVB-T przymocowana na czaszy satelitarnej - niedopuszczalny przypadek!

Podobnie niedopuszczalna jest sytuacja, gdy kable od anteny DVB-T przechodzą przed czaszą anteny satelitarnej. Kable i ewentualnie zwrotnica w każdym przypadku powinny być ze szczególną starannością przypięte do masztu i to tak, aby najmniej padały na nie promienie słoneczne (kwestia UV).

Wiele masztów z wieloma antenami obok siebie

W przypadku wielu masztów na bloku ważne są odległości między nimi. Odległość między antenami UHF na różnych masztach to min. 1 m, a między antenami UHF a VHF może być już dużo mniej. Oczywiście ważne są kierunki instalacji anten, ponieważ dwie anteny UHF ustawione na kompletnie różne kierunki mogą „stać plecami do siebie” na dwóch masztach 5 cm od siebie, o ile reflektory anten nie zachodzą na siebie.

Na koniec humorystyczne zdjęcie z rosyjskiego serwisu obob.tv pokazujące problem wielu anten blisko siebie.
 
Przygotowania do wystawy sztuki współczesnej? fot: obob.tv

Komentarz:

Wydaje się, że autor tego projektu [antenowego] przygotowywał „ekspozycję” na wystawę sztuki współczesnej, a nie dla odbioru telewizji. Taka bliskość anten satelitarnych i telewizyjnych zakłóca odbiór sygnału wysokiej jakości w każdym kierunku. I najwyraźniej, próbując wzmocnić ten sygnał, tej superinstalacji wykorzystane zostały wszystkie metalowe przedmioty z kuchni. Są więc pokrywka, folia, kawałek grilla. Tego nie należy robić!Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama