reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SRG wróci w NTC w Szwajcarii i Austrii

dodano: 2019-11-25 16:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: 20 Minuten/broadbandtvnews/infosat.de

SRF szwajcaria Lampert austria 360px.jpg Pół roku po wyłączeniu naziemnej telewizji cyfrowej w Szwajcarii kanały publicznego nadawcy SRG mogą wkrótce wrócić z naziemnych nadajników  DVB-T w przygranicznych rejonach Szwajcarii i Austrii. Jest ogromne zainteresowanie szwajcarskimi kanałami SRG w przygranicznych rejonach Austrii, Francji, Niemiec i Włoch.

http://media3.news.ch/news/fb/283202-b4967483cf3fa84a3a233208c129471e.jpg
SRG SSR


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Będzie to możliwe dzięki austriackiemu operatorowi kablowemu Lampert, który zainicjował powrót SRG do naziemnej telewizji cyfrowej, aby stworzyć podstawę do ponownego udostępnienia popularnych kanałów swoim klientom kablowym w Austrii.

Po wyłączeniu naziemnej telewizji cyfrowej przez SRG w czerwcu 2019 r. tamtejsze niemieckojęzyczne kanały SRF 1 i SRF 2 nie były już dostępne w zagranicznych sieciach kablowych, ponieważ było to dozwolone tylko wtedy, gdy kanały mogły być odbierane naziemnie w wersji niekodowanej w strefie przygranicznej. Ponieważ na satelicie SRG koduje swoje kanały dla obywateli Szwajcarii, to przygraniczne kablówki w Austrii nie miały alternatywy odbioru.

Operator kablowy Kabel-TV Lampert GmbH zwrócił się do szwajcarskiego urzędu Bakom o wydanie zezwolenia na korzystanie ze szwajcarskiej częstotliwości DVB-T - poinformowała szwajcarska gazeta 20 Minuten. Pozwoliłoby to na dystrybucję niekodowanych kanałów SRG za pośrednictwem nadajnika DVB-T na Hoher Kasten, 1800-metrowej górze w szwajcarskich Alpach Appenzell. Ponieważ wtedy sygnał docierałby również do Austrii to lokalni operatorzy kablowi mogliby ponownie dodawać kanały SRG do swojej oferty. Koszty nadajnika DVB-T w szwajcarskich Alpach Appenzell ponosi austriacki operator kablowy Lampert. W pozostałej części Austrii nie można odbierać kanałów SRG za pomocą tego pomysłowego rozwiązania.

Podobne zainteresowanie pojawiło się ze strony operatorów kablowych z Francji - tu jest mowa o uruchomieniu nadajników DVB-T w regionie jeziora Genewskiego. Widać, że jest ogromny popyt na szwajcarskie kanały wśród klientów sąsiednich krajów: Niemiec, Włoch, Austrii i Francji. Co ciekawe operatorzy kablowi w południowych Niemczech nie potrzebują zezwolenia od szwajcarskiego publicznego nadawcy SRG. Zresztą bardzo podobny przypadek jest w Holandii, gdzie operatorzy kablowi i hotele mają w swojej ofercie brytyjskie stacje BBC odbierane przez kanał z nadajników DVB-T w Wielkiej Brytanii.


 

Źródło: broadbandtvnews.com  infosat.de 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2021

10 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

950 zł Więcej...
reklama