reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Odbiorniki combo: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2019-11-08 15:36
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2019

10 pytań i odpowiedzi odbiorniki combo Kto by pomyślał, że w dobie, gdy prawie każdy płaski telewizor ma wbudowany naziemny tuner DVB-T/T2, a czasami także tuner satelitarny i kablowy, nadal sprzedawać się będą zewnętrzne odbiorniki combo, czyli takie 2w1 (DVB-T/T2 + DVB-S/S2) lub 3w1 (DVB-T/T2 + DVB-S/S2 + DVB-C).

10 pytań i odpowiedzi odbiorniki combo


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przyczyn całkiem dobrej sprzedaży odbiorników combo jest wiele, ale jedną z nich jest fakt, że producenci telewizorów zwykle nie przywiązują uwagi do prawidłowego rozwoju oprogramowania dającego większą swobodę użytkownikowi. W telewizorach brakuje też gniazd dla kart czy modułów, opcji nagrywania, itd. I jeszcze jedna uwaga: to linuksowe tunery combo dają takie możliwości odbioru i obsługi, których nawet najlepszy telewizor nigdy nie da. Co więcej zdarza się, że producenci telewizorów narzucają kontrolę użytkownika, choćby po odłączeniu HDMI czy też pytają o kod pocztowy przy instalacji, co tylko odstrasza użytkownika.

1. Jaki odbiornik combo wybrać?

Przed laty klienci kupowali odbiorniki combo, gdyż mieli stare telewizory, w których nie było wbudowanego tunera DVB-T. Musieli więc po przejściu z analogu na cyfrę jakoś korzystać z telewizji. Nikt wtedy nie patrzył na możliwości, tylko oby taniej mieć kanały naziemne w DVB-T i dodatkowo odbiór z satelity (czasami tylko FTA). Jeśli było gniazdo CI lub slot dla kart, to był to już jakiś „wypas”. Teraz te odbiorniki to już pewnego rodzaju przeżytek.

Dziś wybór jest taki: standardowy odbiornik combo lub bardziej rozbudowany i zaawansowany odbiornik na Linuksie, przy czym nieograniczone możliwości przekraczają tu wyobraźnię zwykłego Kowalskiego.

Zawsze trzeba wybierać, zwracając uwagę na to, co właściwie chcemy zyskać. Jaki jest cel inwestycji w droższy odbiornik combo? Bez sensu kupować odbiornik combo na zapas, jeśli w telewizorze jest przyzwoity tuner DVB-T, chyba że potrzebne jest nagrywanie na zewnętrznym dysku lub pamięci.

Czasami przy zakupie można mieć dylemat: jaki odbiornik kupić, np. Octagon SF8008, gdzie do wyboru jest wersja: Single, Twin lub Combo. Tu już później nie da się podmienić głowicy tunera, więc trzeba podjąć decyzję przy kupnie.

2. Jakie są zalety odbiornika combo?

Wybraliśmy najważniejsze zalety odbiorników combo:
 • 2w1 lub 3w1 (jeden pilot i łatwa obsługa),
 • dostęp do większej liczby kanałów z wielu różnych źródeł (satelita, antena naziemna, Internet i kabel),
 • nagrywanie osobno dla satelity, osobno z DVB-T lub kabla,
 • przy linuksowym tunerze wiele nieograniczonych możliwości, np. Multistream, strumieniowanie, pluginy,
 • dużo szybsze odbiorniki niż dedykowane dekodery kablowe czy satelitarne.

3. Jaki odbiornik combo i do czego: kablówka, satelita, strumieniowanie, nagrywanie?

Porównując odbiorniki combo HD i 4K, jakie są obecnie na rynku, czasami trzeba się zdecydować, do czego będziemy używać tego tunera combo, a nawet zdecydować się na konkretną konfigurację „na zamówienie” czy „pod klucz”, gdyż jest to możliwe przy droższych tunerach linuksowych. Zaleca się przy odpowiednim doborze głowic tunerów tak przygotować odbiornik HD lub 4K, żeby służył nie tylko do samego odbioru, ale także nagrywania, strumieniowania, dekodowania, deszyfracji nagrań, korzystania z pluginów, itd.

Przykładowo warto wybrać na potrzeby odbioru z kablówki odbiornik Vu+, któremu można zamontować głowicę DVB-C FBC, ale posiadając moduł CI z UPC można mieć dużo szybszy tuner kablowy + odbiór z satelity i naziemnie. Instalowanie głowic FBC pozwala na niezależne nagrywanie od 8 do 64 programów.
 

4. Wybrać odbiornik combo HD czy 4K?

Odbiorniki HD powoli przestają interesować nowych klientów i jest coraz większa tendencja do zakupu odbiorników 4K, ponieważ mają szybsze procesory. Dlatego, jeśli ktoś dysponuje odpowiednim budżetem, to nie powinien się nawet zastanawiać nad takim dylematem. Odbiornik 4K to już kompresja HEVC – odbiornik HD może mieć HEVC, ale nie odbierze 4K, więc to troszkę nie ma sensu. Owszem wiadomo, że w Polsce na razie nie ma transmisji 4K/HEVC z naziemnych multipleksów, ale już w 2021 roku może rozpoczną się pierwsze testy, bo na razie jest DVB-T w MPEG-4. Spodziewane są transmisje w DVB-T2 i HEVC. Odbiornik combo 4K już teraz daje możliwość takiego odbioru, a telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T niekoniecznie.

5. Czy warto kupować własny odbiornik combo 4K przy kablówce?

To droga impreza, ale warto, ponieważ kablowy odbiornik Vu+ Uno 4K DVB-C FBC jest dużo szybszy niż oryginalny Horizon w UPC. Jest też wersja kablowo-naziemna odbiornika Vu+ Zero 4K. Tu pamiętać zawsze należy, że dodatkowe pluginy, nagrywanie czy samo podłączenie do sieci daje dopiero coś ekstra.

6. Odbiornik combo: standard czy Linux?

Zdecydowanie polecam zakup odbiornika na Linuksie, ale wcześniej trzeba dużo poczytać lub zasięgnąć informacji u fachowca, który zna się od strony praktycznej na takich rozwiązaniach. Wiedza, który z odbiorników byłby faktycznie najlepszy, oczywiście zachowując budżet i dobry stosunek ceny do jakości, jest podstawą przy zakupie. Z drugiej strony nie ma sensu przepłacać za drogie rozwiązania z głowicami FBC, których potem nikt nie wykorzysta, szczególnie jeśli nie ma się odpowiedniej instalacji antenowej z konwerterem Unicable.
 

7. Czy można rozbudować każdy odbiornik satelitarny o tuner naziemny?

Niestety tak dobrze nie ma, aby do każdego odbiornika satelitarnego wbudować tuner naziemny czy kablowy, szczególnie w przypadku standardowych rozwiązań. Owszem, najnowsze i to tylko wybrane odbiorniki satelitarne kilku producentów: Vu+, Dreambox, AX51 czy Octagon (nie wszystkie), pozwalają na taką rozbudowę lub czasami na zamianę głowic. Mowa o odbiornikach Vu+ Duo 4K, Ultimo 4K, DM920, Octagon 4008 czy AX HD51. Trzeba o to zapytać przy zakupie. W przypadku wybranych odbiorników satelitarnych można zastosować zewnętrzny tuner naziemny podłączany po USB. Jest to jedna z możliwości.

W zasadzie nie spotyka się sytuacji, aby do odbiornika naziemnego trzeba było zainstalować głowicę tunera satelitarnego, choć teoretycznie jest to możliwe w przypadku Vu+ z tunerem kablowo-naziemnym.

8. Jakie są widełki cenowe od najtańszego odbiornika combo do najdroższego?

Biorąc pod uwagę dobre jakościowo odbiorniki combo, które są znane autorowi, najtańszy combo HD może kosztować 235 zł, ale trzeba by się zastanowić, czy warto go kupować. Najdroższe są linuksowe kombajny, które można sobie konfigurować do woli, włącznie z trzema głowicami oraz dyskiem 3 TB. Dlatego nawet trudno ocenić, ile może kosztować najdroższa wersja, bo zbliżylibyśmy się do kwoty 3000 zł. Mowa o odbiorniku Vu+ Ultimo 4K, który uważany jest w tej chwili za najlepszy, ale niekoniecznie najszybszy tuner 4K (Dreambox ONE Ultra HD jest najszybszy, ale nie ma opcji jakiejkolwiek rozbudowy).

9. Jakie typy głowic można zainstalować w odbiorniku combo?

Wymiennych głowic tunera jest bardzo dużo na rynku. Każda dla danego producenta odbiorników – zwykle nie można zainstalować głowicy tunera od innego producenta.
 • DVB-T/C – głowica kablowo-naziemna tylko dla DVB-T (ale jeszcze bez DVB-T2) i DVB-C,
 • DVB-T/T2/C Dual – nowsza głowica już z DVB-T2 dla tunerów Vu+,
 • DVB-C FBC – tylko kablowa, ale z 8 demodulatorami – 360 zł,
 • DVB-S2X Dual FBC – satelitarna z 8 demodulatorami,
 • DVB-S/S2 – głowica satelitarna.

10. Czy warto mieć CI/CI+ w odbiorniku combo 4K?

Jak to mówią, nigdy nie zaszkodzi mieć gniazda CI/CI+, szczególnie, gdy wiadomo, że wkrótce niektóre systemy kodowania (Seca, a potem Conax) mogą odejść w niepamięć, a dodatkowo na świecie widać rozwój modułów bezkartowych. Posiadanie slotów tylko na karty może być dla niektórych użytkowników niewystarczające. Przykładem może być odbiór CANAL+ 4K Ultra HD z modułu CI+. Nie uda się w prosty sposób oglądać tego kanału 4K, chyba że ktoś zamierza korzystać z nielegalnych metod. Moduły CI dostarczają też UPC, Vectra i Multimedia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...