Istnieją różnice w opiniach wśród członków EBU, ale istnieje ogólne przekonanie, że jeśli 5G stanie się popularnym medium, nadawcy publiczni również będą musieli w to wejść. Naszą misją jest zapewnienie uniwersalnego systemu dla całej populacji, a jeśli istotna część populacji będzie korzystała z terminali 5G, będziemy musieli dostarczyć im nasze treści - twierdzi Jean Philip De Tender.
Podsumowując, uważamy, że nadawcy publiczni powinni być obecni na wszystkich znaczących platformach dostarczania. Tak samo było w przypadku satelitów, telewizji kablowej, IPTV i normalnego Internetu. Musimy przenieść nasze treści tam, gdzie publiczna widownia uzna je za wygodne.
Ale czujemy w siedzibie EBU, zarówno w moim dziale medialnym, jak i ze znajomymi w dziale technologicznym, że musimy spróbować wpłynąć na standardy techniczne 5G, aby mogły być wykorzystywane nie tylko do dostarczania internetowych usług VOD, za które użytkownik płaci, ale także powinny obejmować emisje telewizyjne 5G z bezpłatnymi kanałami.
Oznacza to, że powinna istnieć możliwość bezpłatnego odbierania usług 5G na dowolnym urządzeniu 5G bez potrzeby posiadania specjalnej karty SIM.
Jeśli tak się stanie, użytkownik będzie mógł cieszyć się dużymi szybkościami połączenia, zarówno dla konwencjonalnych usług internetowych, jak i ekwiwalentu zarówno usług transmisji liniowej, jak i usług nielinearnych, na tym samym terminalu mobilnym. Trzeba doprowadzić do sytuacji, abyśmy mogli oglądać niekodowane kanały telewizyjne na dowolnym terminalu, w tym na smartfonie. Jeśli uda nam się to osiągnąć, będziemy mieć sytuację, w której wszyscy wygrywają: zarówno dostawcy usług, jak i użytkownicy.
Pytanie, przed którym dziś stoimy, brzmi:
czy uda nam się przekonać grupy ustanawiające standardy, aby się tym zajęły, a operatorów sieci i producenci telefonów komórkowych, by wzięli to pod uwagę?
EBU i inni członkowie wzięli udział w serii eksperymentów dotyczących wykorzystania 5G do dostarczania programów, więc wiadomo, że można to zrobić, i stworzyć sojusz firm, aby nad tym popracować.
De Tender ostrzegł, że w świecie 5G, w którym globalni dostawcy Internetu stają się bardziej dostępni i tańsi, istnieje ryzyko, że nadawcy krajowi „zostaną zdławieni przez gigantyczne amerykańskie firmy”, prowadząc do „formy imperializmu medialnego”.