dodano: 2019-08-12 15:08 | aktualizacja:
2023-02-17 22:14
autor: Janusz Sulisz |
źródło: SAT Kurier 7-8/2019
Hua Hinjest najstarszym, nadmorskim kurortem w Tajlandii. Często jest wymieniane na jednym oddechu z kurortem Cha-am, który znajduje się zaledwie 25 km od Hua Hin. Nazwę miejscowości Hua Hin tłumaczy się z tajskiego jako „kamienna głowa”, a wiąże się to z faktem, że w niektórych miejscach na wybrzeżu z wody wystają kamienie, które z oddali wyglądają jak głowy. Ponieważ jest tam dużo nieruchomości dla obcokrajowców, to jest też dużo emerytów i turystów z bogatych krajów, a także mnóstwo kitesurferów, którzy wzdłuż 6 km plaży przy wietrze fruwają i skaczą na falach. Mają gdzie trenować (trenowała tam m.in. kadra narodowa Japonii).
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jaskinia Phraya Nakhon
Jaskinia Phraya Nakhon znajduje się około 500 m od plaży Laem Sala, około 17 km na północ od siedziby parku. Odwiedzający mogą się tam udać, wynajmując łódź lub przechodząc przez górę Tian. Wejście kosztuje 200 batów. Obejmuje to dostęp do całego parku, jaskini i plaży. Jest też wyprawa łodzią, która skróci czas wędrówki o 20 minut i kosztuje 400 batów. Następnie wspinamy się na górę o wysokości około 430 m, aby dotrzeć do jaskini Phraya Nakhon. U podnóża góry jest Studnia Phraya Nakhon – wykonana jest z wypalanych cegieł glinianych w kształcie trapezu.
Phraya Nakhon to naprawdę duża jaskinia z dziurą w suficie, przez którą przenika światło słoneczne. Na szczycie dziury znajduje się kamienny most zwany „mostem śmierci”, ponieważ zginęło tam wiele dzikich zwierząt, które spadły z niego.
Wewnątrz znajduje się Pawilon Khuha Kharuehat – to historyczne miejsce. Pawilon zbudowany w stylu tajskim, który stał się niekwestionowanym symbolem prowincji Prachuap Khiri Khan. Daje spektakularne widoki w świetle promieni słonecznych. Pawilon został zbudowany w Bangkoku w 1890 r. za panowania Ramy V Chulalongkorn, a następnie został rozebrany i przeniesiony do jaskini. Król Rama V Chulalongkorn osobiście pokrył dach pawilonu smołą.
Anteny w Hua Hin
Anten satelitarnych, jak w całej Tajlandii, nie brakuje na budynkach i hotelach w Hua Hin. Począwszy od starych anten siatkowych na pasmo C (4 GHz) – zwykle już dość zniszczonych, rzadko kiedy wykorzystywanych, po nowe, bardzo kolorowe czasze 60-90 cm dla tajskich platform satelitarnych, np. TrueVisions. To ciekawa sprawa, że Tajowie uwielbiają kolory anten: czerwony czy jasnozielony. Nie tak jak w Polsce, gdzie dominują anteny białe i grafitowe. Tajowie korzystają też z anten naziemnych, gdzie można odbierać 26 stacji w standardzie DVB-T2. W niektórych rejonach Tajlandii nadal nadawane są naziemne kanały analogowe, które mają być wyłączone w 2020 r.