reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Czy przez DVB-T2 trzeba wymienić telewizor?

dodano: 2019-07-14 10:56 | aktualizacja: 2019-07-16 16:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

antena telewizyjna zbiorcza naziemna Postanowiłem zabrać głos w sprawie doniesień o planach wdrożenia w Polsce nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Już samo pytanie: czy trzeba będzie wymienić telewizor? wprowadza pewien niepokój wśród tych widzów, którzy nie mają bladego pojęcia, czym jest DVB-T2 i co oznacza ta dwójka na końcu. Jakie są różnice między DVB-T a DVB-T2? Na szczęście jest czas - wydaje się, że co najmniej do 2022 roku!

DVB-T2 telewizja naziemna antena


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od razu ludzie zaczęli zadawać pytania:
Kiedy DVB-T2 trafi do Polski?
Po co nam DVB-T2, skoro jest normalna naziemna telewizja cyfrowa?
Ile taka zmiana standardu będzie kosztować przeciętnego Kowalskiego?


Dlatego uznaliśmy, że lepiej wyjaśnić, jak to wygląda w praktyce. W sieci pojawia się bowiem dużo fałszywych informacji, pisanych przez ludzi niemających żadnej praktyki w zakresie NTC.

Oto wszystko, co powinniście wiedzieć o DVB-T2.

Zacznijmy od początku.
Przypomnijmy, że we wtorek, 23 lipca 2013 r. o godz. 1:00 w nocy przestały pracować nadajniki analogowe w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Cyfrowe nadajniki zostały włączone o godz. 6:00 rano. W ten sposób dobiegł końca rozpoczęty w listopadzie 2012 r. 7-etapowy proces przechodzenia z analogowej na naziemną telewizję cyfrową w Polsce. Przejście na standard DVB-T wiązało się z wymianą starych, kineskopowych telewizorów (ten proces trwał samoistnie już wcześniej, bo Polacy polubili płaskie telewizory LED) lub zakupem dekodera DVB-T, które umożliwiały odbiór z multipleksów cyfrowych.

Proces cyfryzacji telewizji w Polsce zakończył się ogromnym sukcesem.
Teraz po czasie trzeba przyznać, że przejście na DVB-T było sukcesem, głównie dzięki ogromnemu zaangażowaniu Telewizji Polskiej, która umiejętnie informowała o migracji, robiła tzw. miasteczka cyfrowe w wielu miejscowościach w kraju, przez co docierała ze swoją kampanią do przeciętnego Kowalskiego. Równie szybko rosła świadomość Polaków - rosła też sprzedaż odbiorników DVB-T.

Od lipca 2012 do czerwca 2013 r. na polskim rynku sprzedano prawie 2 mln tunerów DVB-T, o łącznej wartości ok. 220 mln zł. Polacy kupowali tunery w ostatniej chwili przed wyłączeniem analogu, o czym świadczyć może rekordowa sprzedaż niemal 600 tys. sztuk odbiorników DVB-T w okresie maj-czerwiec 2013 r. Ostatecznie w Polsce sprzedano 11,5 mln odbiorników DVB-T.

Czas na DVB-T2 i HEVC!
Okazuje się jednak, że to nie koniec zmian dla polskich widzów naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Trwają już prace nad wdrożeniem nowego bardziej wydajnego standardu - DVB-T2. Ma on zagwarantować, że w naziemnych multipleksach zmieści się więcej kanałów i to w lepszej jakości (HD zamiast SD).

Konieczne jest dostosowanie odbiorników do parametrów wymaganych w standardzie nadawania DVB-T i DVB-T2, uwzględniając fakt przyjęcia decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącej pasma 700 MHz (694-790 MHz) - przekazanie pasma telewizyjnego 700 MHz na potrzeby systemów 5G. Planowane jest wprowadzenie bardziej efektywnego standardu DVB-T2/HEVC wraz ze zmianą przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce.

Dlatego konieczne jest przeniesienie obecnych nadawców DVB-T poniżej 694 MHz. Znikną więc multipleksy z kanałów w UHF od 49 do 69 - wszystkie stacje nadawane na tych kanałów będą musiały być przeniesione do niższych kanałów (1-48). W celu zmieszczenia obecnie nadawanych programów w węższym zakresie częstotliwości (470-694 MHz zamiast 470-790 MHz) oraz umożliwienia podniesienia standardu usług na wyższy konieczna jest zmiana standardu na DVB-T2/HEVC.

Zastosowanie DVB-T2 da większą pojemność multipleksu w stosunku do DVB-T (do ok. 40 Mb/s przy DVB-T2 zamiast 24,88 Mb/s przy DVB-T) oraz dużo efektywniejszą kompresją HEVC/H.265 w stosunku do obecnie stosowanej kompresji MPEG-4/H.264 (około dwukrotnie zmniejszona przepływność przy takiej samej jakości programu).

Przy okazji nastąpi koniec złącza Scart, którego już nie będzie w najnowszych tunerach DVB-T2 - zamiast tego będzie tylko HDMI. Stare telewizory kineskopowe, o ile jeszcze działają, miały tylko Scart, bez HDMI i już na poziomie migracji do DVB-T były z tym problemy, ale wtedy jeszcze były odbiorniki DVB-T z Scartem.

O wymaganiach dot. odbiorników DVB-T2/HEVC pisaliśmy już wcześniej.


Trzy kraje w Europie wyłącznie z sygnałem DVB-T2. Co z Polską?
Prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji trwają w całej Europie. W UE sygnał ten nadawany jest już w Niemczech (Freenet ma ponad 1 mln widzów), Czechach, Austrii, Belgii oraz we Francji (przy czym w tym ostatnim kraju planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 r.). Ponadto emisje telewizyjne w obu standardach – DVB-T i DVB-T2 - prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. Pomyśleć, że w Egipcie uruchomiono nadajniki DVB-T2! W wielu państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału o standardzie DVB-T. O rynkach, na których wprowadza się DVB-T2, piszemy w stałej rubryce. Niestety znowu Polska jest lekko zacofana pod względem wprowadzania DVB-T2/HEVC, ale może na tym dobrze wyjdziemy.

W Polsce na razie dopiero trwają prace nad DVB-T2 (harmonogramy, planowanie, itd), a świat idzie do przodu - może będzie nowa kompresja zamiast HEVC?. Jednym z katalizatorów dla DVB-T2 jest 5G. Wiele wskazuje na to, że to transmisja 5G odegra kluczową rolę w zapewnieniu długoterminowej przyszłości cyfrowego nadawania naziemnego. Co więcej to 5G prawdopodobnie uzupełni sieci nadajników DVB-T2.

Daty uruchomienia DVB-T2 na razie oficjalnie nie ma. Nieoficjalnie mówi się o 2022 r. - taka data padła w konsultacjach jako propozycja wprowadzenia nowego standardu nadawania równocześnie z uwolnieniem pasma 700 MHz. Jest więc jeszcze sporo czasu, choć testy DVB-T2 mogą być już w 2021 r.

Czy konieczna jest wymiana telewizora?
Związek Cyfrowa Polska (ZIPSEE) na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz resortu cyfryzacji przygotował analizę dotyczącej gotowości polskiego rynku na wdrożenie standardu DVB-T2. Niemal 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji. Za 2 lata sprzęt pozwalający na odbiór telewizji DVB-T2 będzie znajdował się już w 90 proc. gospodarstw domowych. Według szacunków ZIPSEE do 2021 r. w nawet 91 proc. gospodarstw domowych będzie znajdować się naziemny odbiornik lub telewizor zgodny ze standardem DVB-T2.

Trzeba jasno powiedzieć, że jeśli klient kupi dziś w sklepie nowy telewizor, to powinien on być gotowy na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. W Polsce telewizory sprzedawane są zgodnie ze standardami europejskimi, ale problemów zawsze jest dużo, gdyż producenci tych tańszych marek nie zawsze stosują się do niektórych standardów. Dotyczy to m.in. DVB-T2/HEVC, złącz HDMI bez odpowiedniego HDCP, itd., co powoduje kolejne problemy użytkownika, czasami dopiero po jakimś czasie, kiedy skończy się... gwarancja. Radzimy więc uważać na te tańsze oferty telewizorów HD i 4K, a przede wszystkim należy dobrze sprawdzić specyfikację i zapytać kogoś, kto się zna, o opinie na jego temat. Sprzedawca może świadomie nie powiedzieć o wszystkim, co będzie dotyczyć przyszłego odbioru.

Problemy mogą mieć użytkownicy najstarszych płaskich telewizorów, już nie mówiąc o tych kineskopowych, bo to już przeżytek w momencie, kiedy w 2020 r. z okazji IO w Tokio będzie mowa o odbiorze 8K. Niektóre z tych starszych odbiorników TV, np. sprzed 5-6 lat i starszych na pewno nie posiadają wbudowanego tunera DVB-T2, tym bardziej HEVC, bo wtedy nie było mowy o tym standardzie i kompresji. W tym przypadku jedynym sposobem na odbiór sygnału w DVB-T2 będzie zakup odpowiedniego dekodera DVB-T2 lub wymiana telewizora na nowy - już 4K z HEVC i wbudowanymi wszystkimi możliwymi tunerami.

Jest też kolejna opcja, że niektóre z kilkuletnich telewizorów mogą mieć tuner DVB-T2, ale ten był do tej pory nieaktywny - ze względu na brak oprogramowania na polski rynek, bo nie było wtedy emisji w DVB-T2. Problem w tym, że większość producentów po 2-3 latach zapomina o swoich klientach i ich telewizorach - brakuje zwykle aktualizacji oprogramowania. Wtedy pozostaje interwencja u producenta lub zakup zewnętrznego tunera DVB-T2. To na razie melodia przyszłości, bo jest jeszcze 2-3 lata czasu do faktycznego wprowadzenia DVB-T2 w Polsce.

I teraz kilka ciekawostek:

1. Pytanie: Czy można będzie oglądać kanały z DVB-T2 na telewizorze kineskopowym?
Teoretycznie tak, jeśli znajdzie się zewnętrzny odbiornik DVB-T2, który uda się podłączyć do „baniaka”. Jeśli ktoś się uprze, to korzystając z przejściówek HDMI-Scart lub z tunera ze złączem Scart (tu może być problem, ale jest luka na rynku, to może jakiś producent zrobi złącze Scart), jest to możliwe! Może być problem z jakością lub z dźwiękiem, ale jest to możliwe.

2. Pytanie: Czy jeśli przywiozę telewizor DVB-T2 z Niemiec lub Anglii, to odbiorę kanały w Polsce?
Jeśli telewizor będzie spełniał warunki, jakie określono w standaryzacji, to powinien nadawać się do odbioru kanałów w Polsce. Może się jednak zdarzyć, ze będzie jakiś inny problem techniczny, który to uniemożliwi (brak oprogramowania na Polskę, itd.). Należy uważać z zakupami za granicą.

3. Pytanie: Mam tuner DVB-T. Czy mogę go jakoś zaktualizować do DVB-T2?
Niestety, jeśli to starszy tuner DVB-T w MPEG-4 kupiony jeszcze w 2012-13 roku, to zwykle nie będzie miał tunera DVB-T2 i kompresji HEVC. Niestety nie ma opcji zmiany oprogramowania, bo do tego trzeba zupełnie innej elektroniki na płycie głównej tunera. Taki tuner DVB-T do 2022 r. będzie już na końcu swojego żywota - trzeba będzie kupić nowszy DVB-T2 i podłączyć w jego miejsce nawet do starego telewizora.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Adapter DisplayPort (męski) na HDMI (żeński) UGREEN 4K

Adapter (przejściówka) DisplayPort (męski) na HDMI (żeński) UGREEN 4K

49 zł Więcej...

Przyssawka do szyby potrójna (plastik)

Bezinwazyjny stojak dla anten satelitarnych montowany na przyssawce - uchwyt...

70 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

139 zł Więcej...
reklama