reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2 i HEVC niedługo w Chorwacji

dodano: 2019-06-24 18:47
autor: RO | źródło: advanced-television.com

OiV Chorwacki operator DTT i WiMax złożył ofertę w przetargu publicznym na wykorzystanie pasma częstotliwości radiowych dla krajowych multipleksów naziemnej telewizji M1, M2 i L1. Odašiljači i Veze (OiV) jako jedyny oferent jest przekonany, że otrzyma licencję i od 15 września br. będzie mógł świadczyć nowy multipleks z HD w standardzie DVB-T2 i kodowaniem wideo HEVC z nadajnika Sljeme, obejmującego stolicę Zagrzeb.

https://radio.hrt.hr/data/article/132396_584a4d282784675cf21b.jpg
OiV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Osiągnięcie zasięgu krajowego (dla 97% populacji) jest planowane przed 15 listopada. Równolegle mają być nadawane kanały SD w DVB-T.

Po wygaśnięciu istniejących licencji na multipleksy A i B, 1 lipca 2020 r. OiV planuje aktywować nowy multipleks M1 i całkowicie przełączyć się na standard nadawania DVB-T2 w całym kraju z pokryciem 99% mieszkańców.

W tym samym czasie, wszystkie regionalne stacje telewizyjne w M2 przejdą na DVB-T2 i w zależności od wyboru przez nadawcę, będą mogły nadawać w rozdzielczości SD lub HD.

Obecnie 35 kanałów telewizyjnych w Chorwacji jest dystrybuowanych za pośrednictwem czterech multipleksów DTT (A, B, D, L) w jakości SD.

Pomimo, że DTT nadal stanowi najważniejszą platformę dystrybucji telewizyjnej, z roku na rok traci na znaczeniu. Spadek został spowolniony przez wprowadzenie evotv, usługi płatnej telewizji w DTT, ale nadal jest stały.

Inne platformy proponują więcej kanałów telewizyjnych, interaktywność, łączenie z innymi usługami (Internet, telefonia). OiV ma nadzieję, że wprowadzenie nowego standardu DVB-T2/HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej pozwoli na wdrożenie HD i większej liczby płatnych kanałów.

Z finansowego punktu widzenia, OiV spodziewa się, że nowy projekt odniesie rentowność za dwa lata.

Źródło: advanced-television.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

309 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...