reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Evobox IP - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-06-13 16:09 | aktualizacja: 2019-07-22 20:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2019

Evobox IP Cyfrowy Polsat Cyfrowy Polsat zaprezentował pod koniec marca zupełnie nową usługę w swojej ofercie – IPTV, oraz nowy model dekodera wyprodukowany specjalnie na jej potrzeby – Evobox IP. Choć urządzenie od razu trafiło na nasze stanowisko testowe, to ze względu na bliski termin oddania numeru SAT Kuriera 3-4/2019 do druku, raport z testów zaprezentowaliśmy dopiero w kolejnym wydaniu magazynu (5-6/2019).

Evobox IP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najpierw kilka słów na temat nowej usługi Cyfrowego Polsatu. Operator ten zdecydował się pójść o krok naprzód i obok telewizji odbieranej drogą satelitarną zaoferować abonentom zupełną nowość – telewizję, którą można odbierać za pośrednictwem internetu. Cyfrowy Polsat nazywa ją „telewizją kablową w technologii IPTV”. Zatem w przypadku tej nowej usługi Cyfrowego Polsatu nie jest wymagana instalacja antenowa – wystarczy dobre łącze internetowe (według operatora, min. 8 Mb/s na jeden dekoder).

Co istotne usługa wymaga dostępu do internetu stacjonarnego Plusa, Netii lub Orange. Na łączach internetowych od innych dostawców (np. UPC) serwis w ogóle nie działa, co zresztą sprawdziliśmy i potwierdzamy. To i tak spora swoboda w porównaniu z podobnymi usługami innych operatorów (np. z usługi IPTV Orange można korzystać tylko na łączu tej firmy). Z drugiej strony rozwiązanie Cyfrowego Polsatu nie oferuje osobnego, wydzielonego kanału w łączu internetowym, jak inne znane na rynku usługi IPTV, co w ich przypadku jest pewnego rodzaju gwarancją stabilnego działania usługi nawet przy dużym obciążeniu sieci. Oczywiście nie jest nigdzie powiedziane, że usługa IPTV Cyfrowego Polsatu będzie działała w sposób niestabilny. Co więcej na chwilę obecną nie mieliśmy do czynienia z żadnymi przerwami czy problemami w działaniu usługi, ani nie dostaliśmy żadnych sygnałów tego typu od naszych czytelników.

Cyfrowy Polsat ma z Orange podpisaną umowę na kolokację serwerów oraz na łącza transmisyjne. Dedykowane serwery treści ma również w sieci Plus/Netia. Ma to zapewniać lepszą jakość obrazu oraz szybsze przełączanie kanałów.

Warto jeszcze dodać, że usługa IPTV Cyfrowego Polsatu może działać także z wykorzystaniem internetu mobilnego od Cyfrowego Polsatu lub Plusa. Jednak w tym przypadku działanie ma charakter wyłącznie testowy, a Cyfrowy Polsat nie gwarantuje dostępności i poprawności działania tego rozwiązania. Innymi słowy nie uprawnia to użytkownika do podnoszenia wobec Cyfrowego Polsatu roszczeń z tytułu dostępności lub jakości świadczenia.

Evobox IP posiada port Ethernet umożliwiający przewodowe połączenie z siecią, a także ma wbudowany moduł Wi-Fi dla łączności bezprzewodowej. Oczywiście dla większej stabilności działania zalecamy tę pierwszą opcję, gdyż internet po Wi-Fi potrafi płatać figle, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z takimi fizycznymi przeszkodami po drodze, jak ściany.

Jeśli chodzi o ofertę programową, Evobox IP zapewnia dostęp do nawet ponad 150 kanałów (ponad 90 w jakości HD), a ceny abonamentu zamykają się w widełkach od 20 zł/mc do 120 zł/mc. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że oferta IPTV różni się nieco od tej satelitarnej. Przykładowo, w tej pierwszej brak jest kanałów TV Puls HD, Mango, TVO (TV Okazje), Stars.TV (aktualizacja 14.06.2019 r.: przedstawiciel stacji zapowiedział, że Stars.TV będzie dostępny na Evobox IP już wkrótce) i P1 (Polonia 1), wersji SD kilku stacji dostępnych również w jakości HD (AXN, FOX, FOX Comedy, National Geographic, itd.) – co jest dość zrozumiałe, niektórych kanałów zagranicznych, w tym m.in. Arte HD, Fashion TV, BBC World News, CNBC, DW (Deutsche Welle) i Euronews, oraz stacji radiowych (te są oferowane w ramach osobnej aplikacji na dekoderze, o czym w dalszej części artykułu). Nie ma również kanałów VOD (PPV) znanych z oferty satelitarnej. Jednak szczególnie dotkliwy wydaje się wspomniany wcześniej brak TV Puls – stacji, która cieszy się przecież dość dużą oglądalnością. Warto dodać, że wybrane pakiety obejmują takie kanały premium, jak HBO, Eleven Sports czy Polsat Sport Premium z rozgrywkami Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA.

Dodatkowo abonent otrzymuje dostęp bez dodatkowych opłat do serwisu Cyfrowy Polsat GO na 3 urządzeniach jednocześnie – to nawet ponad 100 kanałów mobilnie i tysiące materiałów na życzenie. Natomiast usługa Multiroom kosztuje od 5 zł/mc. Opisana powyżej oferta jest aktualna na kwiecień 2019 roku.

Wygląd i wyposażenie

Teraz o samym dekoderze. Jest to urządzenie bardzo małych rozmiarów, niemalże mieszczące się na dłoni, lekkie, o nowoczesnym, nieco opływowym kształcie. Naszej redakcji design zdecydowanie przypadł do gustu.

Dostarczane przez Cyfrowy Polsat kartonowe opakowanie zawiera: dekoder, zasilacz sieciowy, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (2x AA), kabel HDMI oraz instrukcję obsługi. Pilot jest identyczny, jak ten znany z modeli satelitarnych Evobox PVR i Evobox HD.

Ze złączy na panelu tylnym warto wspomnieć o optycznym wyjściu S/PDIF, HDMI w wersji 1.4b, porcie LAN oraz złączu USB 2.0. Moduł Wi-Fi wbudowany w to urządzenie obsługuje dwa pasma częstotliwości: 2,4 GHz (802.11 b/g/n) oraz 5 GHz (802.11 n/ac). Na jego potrzeby umieszczono wewnątrz dekodera anteny MIMO (2x2).
 

Na panelu przednim nie przewidziano żadnych złącz – są jedynie: odbiornik podczerwieni (IR) dla sterowania pilotem oraz dioda LED świecąca się na różne kolory. Zielony oznacza, że dekoder jest trakcie uruchamiania, niebieski – dekoder jest włączony, czerwony – w stanie „szybki start” oraz biały – w stanie „czuwanie”. Poza tym mamy logo Cyfrowego Polsatu i napis „EVOBOX | IP”.
 

Podstawowe funkcje

Teraz parę zdań na temat funkcjonalności dekodera, zanim przejdziemy do opisu poszczególnych elementów interfejsu. Evobox IP ma zainstalowane oprogramowanie dostarczone przez firmę ADB, które z powodzeniem działa już na dekoderach Evobox PVR i Evobox HD. Chodzi o interfejs graphyne (plansza ze stosownym logo wita nas przy pierwszej instalacji).

Oprócz oglądania kanałów telewizyjnych i treści na życzenie, Evobox IP umożliwia odtwarzanie materiałów multimedialnych, wideo, zdjęć i muzyki z zewnętrznej pamięci USB lub udostępnionych w lokalnej sieci DLNA, np. na serwerach NAS. Co istotne urządzenie nie oferuje możliwości nagrywania, ale posiada np. funkcję TimeShift.

Interfejs ADB graphyne na Evobox IP wyróżnia się: intuicyjną i prostą obsługą oraz bogatym i czytelnym Programem TV z szybkim dostępem do funkcji CatchUP, opcją alfabetycznego filtrowania pozycji programowych oraz możliwościami zaawansowanego wyszukiwania programów i ustawiania przypomnień. To także możliwość tworzenia list ulubionych kanałów.

Wspomniane wcześniej CatchUP pozwala na oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni wstecz od ich emisji, bez dodatkowych opłat, i to bez konieczności nagrywania. Inne funkcje Evobox IP, to m.in. reStart i TimeShift. ReStart umożliwia oglądanie wybranych programów z kanałów linearnych od początku, co oznacza, że nie trzeba się martwić spóźnieniem na ulubiony serial, film czy format rozrywkowy. Z kolei dzięki funkcji TimeShift można zatrzymywać i przewijać wybrane programy do 3 godzin, a to pozwala jeszcze raz zobaczyć wybraną scenę czy fragment meczu, gdy musimy przerwać oglądanie.

Natomiast dzięki serwisom online Cyfrowy Polsat GO i HBO GO możliwe jest oglądanie tysięcy filmów, seriali i programów na życzenie – zawsze, kiedy ma się na to ochotę, także przed ich emisją w telewizji.
 
Cyfrowy Polsat GO na dekoderze Evobox IP
HBO GO na dekoderze Evobox IP

Ponadto dekoder jest wyposażony w wygodną, automatyczną funkcję autoryzacji usługi Multiroom HD w domowej sieci – dzięki Multiroom HD z oferty programowej można korzystać nawet na 4 telewizorach jednocześnie.

Na koniec warto wspomnieć, iż Evobox IP pozwala na bardzo szybkie przełączanie kanałów, poruszanie się po menu oraz wywoływanie wszystkich funkcji, podobnie jak jego siostrzane modele – Evobox PVR i Evobox HD.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCAM Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Osłona LNB Umbrella Heavy Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

39 zł Więcej...

Karta USB Media-Tech DVB-T Stick MT4171

Karta do komputera Media-Tech DVB-T Stick MT4171 do odbioru cyfrowej...

59 zł Więcej...
reklama