reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eurowizja: testy dźwięku w formacie MPEG-H Audio [wideo]

dodano: 2019-05-19 10:58 | aktualizacja: 2019-05-20 10:32
autor: Jerzy Kruczek | źródło: EBU

EBU-NGA-audio-Eurowizja-360px.jpg Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Izraelu Europejska Unia Nadawców (EBU) przetestowała dźwięk nowej generacji tzw. Next Generation Audio (NGA). Wydarzenie to było pewnego rodzaju poligonem doświadczalnym dla nowej technologii audio, która zmienia sposób produkcji i konsumpcji treści.

EBU
Next-Generation-audio-EBU-NGA-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
EBU i jego partnerzy technologiczni przygotowali równoległą produkcję konkursu, miksując i transmitując go na żywo z Next Generation Audio w formacie MPEG-H Audio. Treść była udostępniana nadawcom do celów testowych za pośrednictwem sieci Eurovision FINE. Demonstracja na miejscu była też dostępna dla dziennikarzy i członków EBU, którzy przebywali w Tel Awiwie.

Next Generation Audio - tzw. NGA - umożliwia uzyskanie lepszych efektów dźwiękowych, które mogą być w pełni spersonalizowane, na dowolnym urządzeniu, zarówno w domu, jak i w podróży. Dla nadawców to scenariusz „wyprodukuj raz, dostarczaj gdziekolwiek”, unikając potrzeby tworzenia dedykowanych miksów dla wszystkich możliwych sytuacji odtwarzania.Osoby korzystające z NGA mogą osobno dostosować siłę głosu wykonawców, komentarza i otoczenia, lub przełączać się między różnymi wersjami językowymi. Użytkownicy słuchawek mogą być zanurzeni w trójwymiarowym dźwięku binauralnym, podczas gdy użytkownicy soundbarów NGA lub zaawansowanych systemów dźwiękowych mogą cieszyć się dźwiękiem, który otacza ich ze wszystkich stron.

Ponieważ wszystkie elementy audio są dostarczane indywidualnie, mogą być kontrolowane przez użytkownika końcowego. Oznacza to, że osoby mające problemy ze słuchem mogą np. zwiększyć głośność komentarza kosztem dźwięków w tle, co zwiększa dostępność treści multimedialnych.

EBU pracuje nad tym, aby nadawcy mogli z łatwością rozwijać swoje procesy produkcyjne i dystrybucji, w sposób otwarty i niezależny od kodeków, aby obsłużyć rosnącą gamę urządzeń obsługujących NGA.

Istnieją trzy standaryzowane rozwiązania dla NGA: MPEG-H Audio, AC-4 i DTS-UHD.


Źródło: tech.ebu.ch 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 450 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88 4K UHD S2 + IP

Octagon SX88 4K UHD S2 - odchudzona wersja odbiornika UHD...

399 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...
reklama