reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

2-dniowe opóźnienie startu Falcona Heavy [wideo] [akt.]

dodano: 2019-04-08 17:16 | aktualizacja: 2019-04-12 12:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

Falcon-heavy-spacex-cape-canaveral-arabsat-2019-360px.jpg Start największej rakiety firmy SpaceX - Falcon Heavy, początkowo zaplanowano na 7 kwietnia, ale już wiadomo, że nie będzie miał miejsca do 9 kwietnia 2019 r. Rakieta Falcon Heavy ma wynieść satelitę telekomunikacyjnego Arabsat 6A dla operatora Arabsat z Arabii Saudyjskiej. Arabsat 6A zapewni komunikację w paśmie Ku i Ka w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a także zasięg w RPA. Wyniesienie tego satelity jest opóźnione od 1. połowy 2018 r., potem start planowano na marzec i w końcu na 7 kwietnia. Aktualizacja: start przeniesiono na 10 kwietnia.

Falcon-heavy-spacex-cape-canaveral-arabsat-2019-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start ten jest kreowany jako jeden z najważniejszych w historii SpaceX, ponieważ jest to pierwszy, komercyjny ładunek, który ma być wyniesiony w ogromnej rakiecie z 27 silnikami. Rakieta zadebiutowała testowym lotem ponad rok temu w lutym 2018 r., kiedy to w kosmos trafił słynny samochód sportowy Tesla, Elona Muska.

Odroczony start planowane jest 9 kwietnia najwcześniej na godzinę 18:36 (czas na Florydzie) z oknem startowym 22:36 - 0:32 GMT z pola startowego LC-39A w Kennedy Space Center na Cape Canaveral.

5 kwietnia rakieta pomyślnie przeszła test silników. Wtedy Elon Musk napisał na Twitterze, że wszystko jest w porządku, chociaż ostrzegł, że data startu może się zmienić, ponieważ inżynierowie i technicy są „bardzo ostrożni”. Sama rakieta Falcom Heavy została zmodyfikowana w ciągu ubiegłego roku i obecnie zapewnia dodatkowe 10% ciągu w porównaniu z debiutanckim lotem testowym rok temu.

SpaceX planuje odzyskać dużą część rakiety po wystrzeleniu, a ulepszenia projektowe mają na celu wykorzystania każdej rakiety do 10 razy przy minimalnym remoncie. Dwa rakiety boczne mają wylądować na Przylądku Canaveral, podczas gdy centralna część rakiety wyląduje na Atlantyku na jednej z barek SpaceX. Jeśli lądowanie zakończy się sukcesem, będzie to pierwsze udane lądowanie ciężkiej rakiety Falcon Heavy - ten z lotu inauguracyjnego nie dotarł do platformy lądowania o kilka metrów.

Masa startowa satelity Arabsat 6A to prawie 6000 kg. Satelita ma trafić na orbitę geostacjonarną na pozycję 30,5°E. Przewidywany czas pracy na orbicie to 15 lat. Arabsat 6A został wybudowany przez firmę Lockheed Martin.

Test statyczny silników rakiety Falcon Heavy przed startem na filmie poniżej:

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

459 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap Plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie z HDMI materiału wideo wysokiej rozdzielczości...

499 zł Więcej...
reklama