reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DIGI TVP - nowy projekt Telewizji Polskiej

dodano: 2019-04-04 14:31 | aktualizacja: 2019-04-09 20:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza 28 stycznia br. Telewizja Polska rozpoczęła realizację projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W wersji cyfrowej zachowanych zostanie ponad 2000 pozycji pochodzących z Regionalnych Archiwów TVP S.A.

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
DIGI TVP to kolejny projekt realizowany przez TVP mający na celu ochronę dóbr narodowego dziedzictwa kulturowego. Od 2017 roku Telewizja Polska realizuje projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.”, w ramach którego digitalizacji poddanych zostaje 836 tytułów filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali. Dzięki temu projektowi Telewizja Polska stworzy bogatą cyfrową bibliotekę z ciekawymi archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi. W ramach projektu powstała także zaawansowana technicznie pracownia digitalizacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych.
 

- Odpowiedzialność płynąca z posiadania bogatych zasobów zrodziła potrzebę ich ochrony przed degradacją oraz zapomnieniem. Z tego względu TVP postawiło sobie za cel bycie liderem w branży rekonstrukcji cyfrowej, do którego dąży realizując prestiżowe projekty w skali Europy i świata. W zasobach archiwalnych Oddziałów Regionalnych TVP znajdują się ogromne zbiory materiałów stanowiących olbrzymią wartość poznawczą i edukacyjną w zakresie współczesnej historii Polski oraz kultury poszczególnych regionów - czytamy w komunikacie TVP.

Dzięki projektowi DIGI TVP wyselekcjonowane pozycje audiowizualne zostaną zdigitalizowane w najlepszej możliwej rozdzielczości oraz w części poddane procesowi rekonstrukcji. W zależności od stanu zachowanego materiału dokonana zostanie: korekcja barwna i kontrastowa, eliminacja artefaktów i uszkodzeń obrazów, stabilizacja obrazu.

Materiały filmowe digitalizowane w ramach projektu DIGI TVP będą pochodzić z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstaną też lokalne pracownie rekonstrukcji.

Odnowione materiały zostaną udostępnione w wysokiej rozdzielczości w dedykowanym kanale online TVP. Ponadto wybrane pozycje będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.

Planowane efekty projektu:
  • 2.000 zdigitalizowanych oraz udostępnionych materiałów
  • Ponad 50 TB danych
  • Nieodpłatny dostęp do zdigitalizowanych filmów online, dla wszystkich zainteresowanych

1. Wartość projektu: 53.420.766,00 zł
2. Wkład Funduszy Europejskich: 42.247.363,70 zł
3. Łączny poziom dofinansowania projektu ze środków UE (EFRR): 84,63%
4. Czas realizacji projektu: 28.01.19 – 27.01.22

Projekt „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.” jest współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter SCR GT-Sat GT-S3DCSS24 + 3 SAT Legacy

Rewolucja w instalacjach antenowych - cyfrowy konwerter hybrydowy - LNB...

379 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 450 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

79 zł Więcej...
reklama