reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nietypowe kable koncentryczne: Twin, Quattro

dodano: 2019-02-18 16:27 | aktualizacja: 2019-02-19 10:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2015 po aktualizacji

nietypowe kable koncentryczne Kiedyś w XX wieku kabel koncentryczny był znany tylko w jednej wersji - pojedynczy, i nikt nie zawracał sobie głowy jego jakością - po prostu był, a tym bardziej jego dodatkowym zastosowaniem. Aktualnie jest zupełnie inaczej. Kabel koncentryczny może być wykorzystany do przesłania nie tylko sygnału telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej, ale także Internetu. Czas na kable wielożyłowe i hybrydowe!

Cavi Europack 6-żyłowy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jakie kable i do czego?

Wydaje się, że w Polsce prawie nieznane są kable koncentryczne SMATV multicore 2-żyłowe, 5-żyłowe i 9-żyłowe. Kable te są powszechniejsze w Europie Zachodniej, szczególnie we Włoszech. Dostarczają je włoscy dostawcy, m.in. Cavel, Cavi Europack i Fracarro. W Polsce kiedyś były sprzedawane kable multicore z Fracarro, ale kable Cavel i Cavi Europack są mniej znane. Szkoda, bo instalacja wygląda bardzo profesjonalnie i co najważniejsze estetycznie.


Kabel 5-żyłowy

Kabel od Cablink 5xGI to w praktyce 5 kabli koncentrycznych w jednym płaszczu PVC w kolorze białym o średnicy 21 mm. Po odsłonięciu pierwszego płaszcza PVC jest folia ochronna, a każdy pojedynczy kabel ma dodatkowy płaszcz PVC (każdy w innym kolorze) o średnicy 6,7 mm. W odróżnieniu od kabla 4-żyłowego Quattro płaszcz zewnętrzny jest grubszy i przez to bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.
 
Kable koncentryczne multicore 2-, 5- i 9-żyłowe od Cavel

Skuteczność ekranowania powyżej 85 dB (tzw. Class A) pozwala na połączenie wielu kabli obok siebie, co jest konieczne w dużych instalacjach z multiswitchami.

Taki kabel można bezpośrednio ułożyć od konwertera Quattro (lub Quad) na antenie satelitarnej i anteny naziemnej do multiswitcha 5/4 lub 5/8. Wygoda polega na tym, że kabel jest jeden, a nie pięć. Idealny do instalacji zbiorczych - 4 kable z konwertera Quattro + kabel z anteny naziemnej wprost do multiswitcha 5/X. Tu także różne kolory wewnętrznych kabli pomagają instalatorowi w rozpoznaniu wyjść LNB Quattro, by właściwie podpiąć do odpowiedniego wejścia multiswitcha.


Kabel 9-żyłowy

Taki kabel 5-żyłowy nie bardzo będzie pomocny przy zbiorczej instalacji antenowej składającej się z dwóch konwerterów Quattro (13°E + 19,2°E) i naziemnej anteny DVB-T, bo po co układać dwa kable 5-żyłowe obok siebie (jeden kabel dla naziemnej będzie niewykorzystany). I dlatego wyprodukowano kabel multicore 9-żyłowy Class A - np. Cablink 9xGI-16S , który ma jeden kabel dla naziemnej DVB-T i 8 kabli do zbiorczej instalacji satelitarnej na dwa satelity z multiswitchem 9/X. Tu wygoda polega na tym, że kabel jest jeden, a nie aż dziewięć. Na pewno nie uda się złożyć 9 osobnych kabli koncentrycznych, które razem miałyby średnicę tylko 26 mm. Dodatkowo pomaga kolorystyka kabli wewnętrznych. Nie ma mowy o pomyłce podczas instalacji czy tracenia czasu na „przedzwanianie kabli” czy owijania izolacją, co w XXI wieku można uznać za żenującą pomyłkę. 
 
9-żyłowy kabel Cablink 9xGI-16S

Zalecany jest do profesjonalnych instalacji zbiorczych, gdzie nie oszczędza się na wyglądzie. Rdzeń kabla o średnicy 1,13 mm jest wykonany ze stali i miedzi. Ekran z folii Alu i oplotu Alu (64 druty po 0,12 mm). Średnica dielektryka PE tu minimalnie większa - 4,8 mm.

Podobne kable produkuje włoski Cavel, przy czym zamiast kolorować osłony kabli wewnętrznych tutaj oznaczono je kolorowymi liniami wzdłuż. Interesujący jest przyjęty przez Cavela standard oznakowania: kolor biały dla kabla do DVB-T, czerwony dla wyższego pasma V, żółty dla wyższego pasma H, zielony dla niskiego pasma H i czarny kolor linii dla niskiego pasma V. Cavel zastosował wewnętrzny kabel DG80, co oznacza rdzeń miedziany o średnicy tylko 0,8 mm i średnicę dielektryka PE tylko 3,5 mm.

Jest też wersja takich kabli multicore z nieco grubszymi kablami wewnętrznymi oraz grubszą, wewnętrzną oponą dla kabla naziemnego. Dlatego kabel multicore 9x od Cavela ma średnicę 19,80 mm dla DG80 i 26,2 mm dla 17VAtCM, a dla kabla 5x odpowiednio średnicę 15 mm i 20 mm. Cavi Europack produkuje kable Twin (2x), 4x (dwie różne wersje z kablem 5 mm i 6,7 mm), 5x (tylko 6,7 mm) i 9x (6,7 mm), które oznakowane są kolorami osłon wewnętrznych kabli. Ostatecznie kabel ma średnicę 4x odpowiednio 13 mm i 19 mm, 5x - 20,5 mm i 9x - 26 mm.

Co dalej? Kable hybrydowe

Potrzeba zastosowania różnych technologii, takich jak kontrola wideo HD i jego dystrybucja, usługi audio i szerokopasmowa transmisja danych w budynkach mieszkalnych, handlowych i przemysłowych, a także do odległych miejsc, wymaga użycia kombinacji różnych typów kabli montowanych w tej samej osłonie.

Tak zwane kable hybrydowe (z ang. Hybrid Multimedia Cables) są idealne do zastosowań niskonapięciowych, oferując kable zasilania, sygnału i transmisji danych w ramach jednego rozwiązania - wszystko bez ryzyka zakłóceń.
 
Kabel hybrydowy COAX + światłowód od Cavi Europack

Uwzględniający specyficzne cechy każdego kabla w jednej osłonie zewnętrznej oferuje wielkie oszczędności miejsca w ciągach, gdzie kładzione są wszystkie łącza. To drastycznie skraca czas układania i ryzyko błędów, w każdym przypadku, gwarantując przy tym łatwy montaż i wysoką wydajność w krótkim czasie.

Takie kable stosują tylko profesjonaliści.
 
Kabel hybrydowy COAX + LAN firmy Cavel

Kable hybrydowe to przyszłość, bo zazwyczaj łączą wysoką wydajność kabli koncentrycznych z kablami sieciowymi, takimi jak CAT.6, a ostatnio także CAT.7A. Co ciekawe mogą one również zawierać puste rurki o różnych średnicach, które służą następnie do wstawiania kabli światłowodowych przy użyciu technik wdmuchiwania.

Niektóre firmy sprzedają kabel hybrydowe, które są połączeniem kabli koncentrycznych i optycznych (światłowód). Są też kable DG113 PEM z kombinacją z kablem tzw. Messenger. Kable hybrydowe są idealnym rozwiązaniem dla sterowania maszyn, paneli elektrycznych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz systemów kontroli łączności.
 
Kabel hybrydowy COAX + rurka od Cavel


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...