Ziemia kłodzka ma bardzo dużo do zaoferowania potencjalnym turystom. Na stosunkowo niewielkim obszarze czeka na nich mnóstwo atrakcji - od zabytkowego Kłodzka, będącego sercem tego regionu, przez bajeczne Góry Stołowe, Góry Sowie i Masyw Śnieżnika czy słynne uzdrowiska ze źródłami wód mineralnych, po tajemnicze sztolnie hitlerowskie wchodzące w skład kompleksu Riese. W tym artykule skupię się na północnej części ziemi kłodzkiej.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kłodzko sercem ziemi kłodzkiej
Kłodzko to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim liczące 27 tys. mieszkańców. Leży w Kotlinie Kłodzkiej, która wraz otaczającymi ją terenami górskimi (m.in. Góry Sowie, Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika) nazywana jest ziemią kłodzką. Przez centrum miasta płynie Nysa Kłodzka wraz z Kanałem Młynówka. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa kłoda.
Najważniejszym zabytkiem miasta jest Twierdza Kłodzko, udostępniona do zwiedzania turystom. Trasa rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim, gdzie w średniowieczu stały zabudowania zakonu augustianów, a potem prowadzi pod Bastionem Alarmowym. Turyści mogą zobaczyć tam słynne schody, którymi wbiegali czterej pancerni. W 1970 roku na twierdzy zrealizowano bowiem część zdjęć do serialu „Czterej pancerni i pies” (zobacz odc. 18 i 21).
Ważnymi punktami na trasie zwiedzania są też lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon - ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką. Można też odwiedzić tak zwane labirynty - do przejścia jest ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 90 do 180 cm.