reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Evobox HD - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-01-17 17:26 | aktualizacja: 2019-01-17 18:01
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Evobox HD Cyfrowy Polsat Kontynuujemy nasz rozbudowany raport z testów nowych dekoderów oferowanych klientom przez Cyfrowy Polsat. W poprzednim wydaniu magazynu (9-10/2018) opublikowaliśmy pierwszą część, poświęconą prostszemu z modeli – Evobox Lite. Zaprezentowaliśmy także różnice pomiędzy nim a Evobox HD i oferowanym od początku 2016 roku najbardziej rozbudowanym Evobox PVR. W bieżącym wydaniu wieńczymy tekst jego drugą częścią, poświęconą drugiemu ze świeżo wprowadzonych do sieci dystrybucji modeli – Evobox HD.

Evobox HD Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Evobox HD pozwala na zmianę ścieżki dźwiękowej, jeśli nadawca emituje np. wersję oryginalną, pozwala także na uruchamianie napisów ekranowych (zarówno teletekstowych, są wyświetlane na półprzeźroczystym tle, jak i DVB – te są bez tła) oraz dostosowanie sposobu skalowania obrazu dla poszczególnych kanałów. Te trzy możliwości są dostępne po wejściu przyciskiem Opcje (Język). Do teletekstu wchodzimy osobnym przyciskiem TXT (prawy dolny róg pilota), posiada pamięć stron i podstron, nie pomija numerów stron nieistniejących w pamięci, OK pozwala powiększyć połówkę strony, a kolejne wciśnięcie TXT włącza przeźroczystość. Wszędzie (TXT, napisy dowolnego typu) polskie znaki diakrytyczne są wyświetlane prawidłowo, nie napotkaliśmy na żadne problemy.
 

Z innych opcji dodatkowych można dodać szybki powrót do ostatnio oglądanego kanału (Wstecz, rozbudowana lista ostatnio oglądanych kanałów jest jedną z grup, do których można przejść), wejście do wiadomości od operatora (przycisk żółty) oraz do ulubionych (niebieski). Kilka przycisków w przypadku Evobox HD nie ma obecnie zastosowania, dotyczy to m.in. klawisza PVR oraz uruchamiania nagrywania.

Jest też kilka funkcji „tajnych”. Najciekawszą jest ekran techniczny, który można zobaczyć po przytrzymaniu przez ok. 5 sekund przycisku „i” w trakcie oglądania kanału TV. Na planszy zebrane są szczegóły techniczne dotyczące oglądanej stacji, do których normalnie nie ma dostępu. Można podejrzeć: siłę i jakość sygnału w formie procentowej i pasków graficznych, współczynnik sygnału do szumu SNR w dB (i także w formie paska), numer i nazwę kanału, satelitę i pozycję, częstotliwość, standard DVB (DVB-S lub DVB-S2), polaryzację, Symbol Rate, współczynnik korekcji błędów FEC, wartości ONID i TSID odpowiednio dla sieci i transpondera, SID kanału oraz wartości PID Video, Audio i PCR dla kanału. Co warte odnotowania – można przełączać kanały przyciskami +/- bez wychodzenia z tego okna i podglądać choćby wskazania sygnału dla kolejnych serwisów na liście.

Kolejna ukryta funkcja pojawi się po wciśnięciu i przytrzymaniu przez ok. 5 sekund przycisku EPG. Efekt nie jest tak spektakularny, ale może też być przydatny – wykonanie tej operacji wymusi aktualizację danych elektronicznego przewodnika programowego EPG (pojawi się komunikat o aktualizacji programu). Ostatnia funkcja – przytrzymanie przycisku czuwania w trybie czuwania sprawi, że dekoder przejdzie w tryb oszczędzania energii, nawet jeśli z niego nie korzystamy. Może to pozwolić na wyjątkowe przejdzie na głębokie czuwanie, jeśli planujemy np. wyjechać na dłużej.

W opisie do tej pory pojawiła się informacja o możliwości tworzenia list ulubionych, ale nie padło jak tego dokonać. Wspominaliśmy też, że są dwa rodzaje menu – menu ustawień i menu główne. Nie opisaliśmy dotychczas tego drugiego, w nim jest wspomniana edycja, jak i kilka innych bardzo ważnych możliwości.
 

Na menu główne składa się 9 elementów. Polecane to zestaw propozycji od Cyfrowego Polsatu, które operator chciałby w szczególności zaproponować. W trakcie redakcyjnego testu był tam po wejściu OK lub przejściu przyciskiem w górę dostęp do zestawu polecanych pozycji z kategorii VOD/Katalog i było to 6 filmów, jeden darmowy. Każda z pozycji reprezentowana była przez okładkę. Po najechaniu na nią zaznaczeniem pojawiał się tytuł, gatunek, kraj i rok produkcji, długość, informacja o ograniczeniu wiekowym, cena oraz wskazanie do kiedy dany film można wypożyczyć. Wybranie dowolnej pozycji przez OK wywołuje menu akcji, z którego można przejść do oglądania lub dowiedzieć się szczegółów o filmie (opis, sposoby zamawiania).

Drugi element menu głównego to Kanały TV. Tu wystąpią różne reakcje, jeśli wciśniemy przycisk w górę i OK. Dla przycisku do góry możemy przejść na listę ostatnio oglądanych kanałów (do 20 serwisów, warto odnotować, że na tę listę trafiają nie wszystkie kanały, a dopiero te, na których zatrzymamy się na dłużej – wydaje się, że ponad 30 sekund, ale nie dokonywaliśmy tu szczegółowych pomiarów) oraz najczęściej oglądanych (także 20 serwisów). Także na tych listach działa OK wywołujące menu akcji. Zatrzymując się zaznaczeniem na każdym z kanałów widzimy numer, logotyp, tytuł aktualnie nadawanego programu wraz z czasem trwania od-do i gatunkiem (jeśli dostępne jest EPG), a także miniaturę graficzną audycji lub planszę z logotypem jako symbol zastępczy.
 

Wchodząc do opcji Kanały TV przez OK trafiamy do narzędzia pozwalającego m.in. na budowanie list ulubionych. Za pomocą przycisków lewo/prawo możemy przeglądać tu poszczególne stacje w kolejności, w jakiej są ułożone przez operatora. Dla zaznaczonej pozycji jest numer i logotyp kanału, tytuł aktualnie nadawanego programu wraz z czasem trwania od-do i gatunkiem. Na ekranie widać poza aktualnym serwisem, wraz z miniaturą audycji z EPG – także jeden kanał do tyłu i dwa do przodu z listy. Przechodząc przyciskiem w dół możemy przełączyć się z listy Wszystkie (wszystkich kanałów) na jedną z predefiniowanych list operatora lub list generowanych automatycznie przez dekoder (ostatnio oglądane, ogólne, edukacja, film, sport, dzieci, rozrywka, muzyka, informacja, erotyka, dla abonentów, radio, VOD), a także wejść do podstawowej listy kanałów ulubionych (Ulubione), jeśli dodawaliśmy już jakieś kanały do ulubionych z menu akcji lub do listy stworzonej samodzielnie.

Zarządzanie dowolną z tych list jest możliwe, wciskając przycisk Opcje. Rozwinie się podręczne menu, w którym dostępnych jest kilka opcji: Sortuj (wg numeru lub alfabetycznie), Znajdź (wyszukiwarka kanałów wg nazwy), Akcje (blokowanie/odblokowanie, a dla list ulubionych także: kasowanie, zmiana nazwy i edycja kolejności) oraz Lista (tworzenie nowej, modyfikacja istniejącej – dodawanie/usuwanie kanałów poprzez ich zaznaczanie i odznaczanie z listy głównej wszystkich serwisów, zmiana nazwy listy, kasowanie i wyczyszczenie całej listy z kanałów). Własnych list kanałów ulubionych można tworzyć wiele – testowo stworzyliśmy ponad 20 i nie było z tym problemów – taka liczba powinna wystarczyć nawet bardziej zaawansowanym abonentom. Na każdej liście numeracja kanałów jest niezależna od listy głównej i można zmieniać kolejność. Na stałe zajęte są obecnie pozycje: 150 (Dla Abonentów) i 999 (Strefa Abonenta). Na liście głównej (wszystkich kanałów) nie można zmieniać nazwy, kasować i modyfikować kolejności dla serwisów do pozycji 999 (próba wywołania funkcji zakończy się komunikatem „Działanie niedostępne na tym kanale”), powyżej pojawia się możliwość kasowania i zmiany kolejności.
 

Następne elementy w menu to dwie usługi wideo na żądanie: Cyfrowy Polsat GO oraz HBO GO. Do ich działania wymagane jest zapewnienie połączenia dekodera z Internetem. Bliżej przyjrzymy się im w dalszej części naszego redakcyjnego testu. W tym miejscu jedynie możemy odnotować, że dla obydwu usług OK uruchamia portal, natomiast przechodząc w górę mamy pozycje polecane przez operatora – wybór kilku elementów z miniaturami, tytułami, kategoriami, krajem produkcji, czasem trwania, ewentualnie także informacją o ograniczeniach wiekowych i o tym, ile jeszcze można daną pozycję wypożyczyć, jeśli jej dostępność jest ograniczona.

Dalej w menu znajdziemy opcję Program TV – do niej można wejść tylko przez OK i ma do wyboru trzy opcje: Widok tabeli (rozbudowane EPG w formie tabeli), Widok listy (drugi widok rozbudowanego EPG) oraz opcja Zaplanowane, która pozwala na wygodne przeglądanie pozycji programowanych, dla których ustawiliśmy w EPG przypomnienie.

Listę zaplanowanych zdarzeń można sortować wg nazwy zaplanowanego programu lub daty. Przypomnienia można też kasować. Dla każdego przypomnienia mamy podgląd na informacje o kanale (logotyp), tytule audycji, dacie i czasie trwania od-do i jeśli była dostępna miniatura – także zostanie wyświetlona.

Kolejny element menu to Moje pliki. Opcja będzie dostępna tylko, jeśli podłączymy do portu USB dysk lub pamięć zawierającą pliki multimedialne. OK umożliwia wejście do przeglądarki multimediów, a przechodząc do góry dekoder pokaże nowe zdjęcia, nowe albumy (muzyka) i nowe wideo. Dla plików graficznych wybór OK wyświetli menu akcji z możliwością wyświetlenia jednej grafiki lub uruchomienia pokazu slajdów. Dla muzyki i wideo pojawi się tam natomiast funkcja odtwarzania. Szerzej wsparciu multimediów przyjrzymy się w dalszej części opisu.

Następna opcja menu to Radio – po wejściu OK można wybrać uruchomienie Radia satelitarnego (pozycje 1-10 są zajęte przez stacje z oferty Cyfrowego Polsatu, a powyżej 101 pojawiają się stacje wyszukane samodzielnie). Co ważne – możliwa jest tu pełna edycja listy jak dla kanałów TV – tworzenie ulubionych, możliwość zmiany pozycji, kasowania. Na liście głównej serwisy 1-10 od operatora mają blokadę analogiczną do tej z listy TV 1-999, nie można ich kasować, przenosić, ani zmieniać ich nazwy).

Alternatywą dla radia z satelity jest aplikacja Muzo.Pro ze stacjami radia internetowego. Aby z tej opcji skorzystać – konieczne jest oczywiście zapewnienie urządzeniu dostępu do sieci. Stacje tam są podzielone wg kategorii: popularne, gatunki, miasta, kraje i języki. Możliwe jest tworzenie własnej, pojedynczej listy stacji ulubionych, oznaczając kanały z list głównych symbolem gwiazdki. Wstępny przegląd ujawnił, że nie wszystkie stacje posiadają aktualne linki i działają. Tu operator musiałby dokonać przeglądu i aktualizacji. Nie można dopisywać ani poprawiać adresów URL stacji internetowych samodzielnie.
 

Przedostatnią opcją menu jest opcja Szukaj, znana z menu podręcznego. Możemy tu, wprowadzając dowolny wyraz, wyszukać pasujące programy w EPG. Wystarcza wprowadzić 3 znaki i dekoder zacznie automatycznie dopasowywać fragmenty fraz oraz podpowiadać dalsze części, co sprawia, że wyszukiwanie w tej formie jest całkiem wygodne. A po znalezieniu na każdym wyniku można za pomocą OK wywołać menu akcji i np. dodać przypomnienie. Szybki sposób na planowanie oglądania, jeśli znamy tytuły ulubionych programów lub np. chcemy śledzić rezultaty meczów ulubionej drużyny.

Na końcu menu znajduje się Strefa Abonenta z trzema elementami po wejściu OK: Pomoc (uruchamianie prezentacji dekodera, interaktywnego przewodnika po funkcjach pilota zdalnego sterowania – wyjście przez podwójne wciśnięcie Wstecz, wyświetlenie zestawu 10 podpowiedzi dotyczących codziennego użytkowania dekodera oraz możliwość aktywacji lub wyłączenia funkcji Samouczek – jeśli jest włączona, to po zatrzymaniu się na dowolnym elemencie menu, jeśli tylko jest dla niego jakaś podpowiedź – dekoder wyświetli automatycznie informacje do czego opcja służy i jak z niej skorzystać, taka można powiedzieć instrukcja obsługi na żywo, sprawdza się dobrze, osoby bardziej zaawansowane mogą jednak chcieć ją wyłączyć, bo wystarcza się zapomnieć na moment i po 8 sekundach ekran przysłaniają podpowiedzi – na szczęście da się to wyłączyć), Wiadomości (lista komunikatów wysłanych do abonenta ze strony operatora) oraz Płatności (jak sama nazwa wskazuje – informacja o płatnościach za abonament platformy).

Rozumiemy, że opis może nieco przerazić, jeśli dekodera nie widzi się przed sobą, bo już z samego tekstu wynika, że jest sporo metod na wejście w różne funkcje i wiele różnych menu. Ale nie należy się stresować, zapewniamy, że obsługa jest o wiele prostsza, niż mogłoby to wynikać z opisu. Kluczem zrozumienia interfejsu graphyne zdaniem redakcji jest właśnie to, że można do wielu elementów menu dostać się na różne sposoby. Użytkownik wybierze sobie ten, który jest dla niego najwygodniejszy i przyzwyczai się do obsługi po swojemu. Zamiast jednej, określonej i być może niekoniecznie wygodnej metody – w Evobox HD (i Evobox PVR) można dostać się w to samo miejsce różnymi drogami i może to przypaść do gustu użytkownikom o różnych preferencjach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...