reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Evobox HD - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-01-17 17:26 | aktualizacja: 2019-01-17 18:01
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Evobox HD Cyfrowy Polsat Kontynuujemy nasz rozbudowany raport z testów nowych dekoderów oferowanych klientom przez Cyfrowy Polsat. W poprzednim wydaniu magazynu (9-10/2018) opublikowaliśmy pierwszą część, poświęconą prostszemu z modeli – Evobox Lite. Zaprezentowaliśmy także różnice pomiędzy nim a Evobox HD i oferowanym od początku 2016 roku najbardziej rozbudowanym Evobox PVR. W bieżącym wydaniu wieńczymy tekst jego drugą częścią, poświęconą drugiemu ze świeżo wprowadzonych do sieci dystrybucji modeli – Evobox HD.

Evobox HD Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

EVOBOX HD: UŻYTKOWANIE

Środowisko graficzne graphyne od ADB oferuje przyjemny interfejs użytkownika. Całość jest wykonana bardzo spójnie, cieszy oko, a dodatkowo wygląd urozmaicają liczne animacje elementów – choćby przy wchodzeniu do listy kanałów, czy przechodzeniu pomiędzy trybami EPG. Przy tym wszystkim urządzenie pracuje szybko i pewnie, cieszą niemal natychmiastowe reakcje na komendy wydawane za pomocą pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu codzienne użytkowanie dekodera Evobox HD powinno być przyjemne. W trakcie redakcyjnych testów urządzenie nie zawiesiło się, ani nie wydarzyło się nic, co by wzbudziło niepokój.

Najczęściej podczas korzystania z dekodera zapewne widz będzie stykał się z bannerem informacyjnym. Wykonano go jako półprzeźroczystą taflę, która zajmuje dolną część ekranu oraz prawy górny róg. W rogu jest pokazywany dzień tygodnia oraz aktualna godzina. Natomiast na dole ekranu od lewej mamy: numer kanału, jego logotyp (uwaga – logotypy są pobierane po przejściu kreatora pierwszej instalacji – mogą nie być dostępne od razu, ale dekoder skompletuje je w tle i maksymalnie do godziny powinny się pojawić), dalej jest nazwa kanału, typ (TV, radio) i lista kanałów, z której pochodzi, poniżej tytuł programu z EPG i jego czas trwania od-do, gatunek, długość w minutach (to wszystko jeśli EPG dla kanału jest dostępne), a zupełnie w dolnej części jest graficzny pasek postępu z przerwą, która wskazuje, ile już oglądanej audycji upłynęło, a ile pozostało – dla ułatwienia czas ten jest też odliczany z sekundami na prawo od paska.
 

W zasadzie na bannerze jest komplet istotnych informacji, szkoda że zabrakło miejsca dla informacji (choćby tytułu) o kolejnej pozycji programowej z EPG, ale gdyby chcieć ją zmieścić to albo trzeba byłoby wszystko upychać i być może zmniejszyć czcionkę, co za tym pogarszając czytelność, albo powiększyć cały pasek.

Na szczęście informacje o kolejnej audycji jest bardzo prosto sprawdzić na wiele różnych sposobów i jednym z wygodniejszych będzie z pewnością lista kanałów. Można ją wywołać przyciskiem OK lub klawiszem w górę. Zajmuje cały ekran, ale jest także półprzeźroczystą taflą, zatem można dalej śledzić co dzieje się w tle na oglądanym kanale.

Na liście znajdują się numery, logotypy oraz informacje z EPG, jeśli są dostępne: czas rozpoczęcia i tytuł aktualnej oraz kolejnej pozycji programowej. Dla aktualnie nadawanego programu jest także graficzny pasek postępu, analogiczny do tego z bannera informacyjnego. W takiej formie na ekranie mieszczą się informacje dla pięciu kolejnych kanałów TV z listy oraz częściowo widać jeden serwis (czyli szósty) do tyłu.
Będąc na którymkolwiek serwisie na liście – w każdym momencie można przycisnąć przycisk „i” (Opis) na pilocie zdalnego sterowania, co wywoła formę uproszczonego EPG dla wskazanej stacji. Są to dwa paski – górny to kolejne pozycje programowe (dzień, tytuł, czas trwania od-do, długość, gatunek, opis, miniatura graficzna, przewijanie dłuższego opisu to kolejne wciśnięcia „i”), a dolny – lista kanałów. W prawym rogu mamy aktualny czas i dzień tygodnia. Można wygodnie przechodzić pomiędzy kanałami i przeglądać dla nich ramówkę. Jest to forma uproszczona, rozbudowane EPG opiszemy dalej. Nie musimy wchodzić do listy kanałów, aby wywołać taką podręczną formę elektronicznego przewodnika programowego – można uzyskać to samo wciskając przycisk w dół w trakcie oglądania kanału.
 

Będąc czy to w tym prostszym EPG, czy jak później pokażemy – także w rozbudowanym EPG: wciskając OK na dowolnej audycji pojawi się menu akcji – podobne menu można wywołać dla oglądanego kanału, wciskając klawisz w prawo. Menu to jest bardzo przydatne, bo pozwala szybko wywołać szereg przydatnych działań. Znajdziemy w nim następujące opcje: Przypomnij (dodaje przypomnienie dla wybranego programu z EPG, jeśli menu akcji wywołamy na trwającej audycji, to zamiast tego pojawi się opcja Oglądaj), Inne emisje programu (wyszuka inne emisje programu o tej nazwie w bazie EPG dla wszystkich kanałów), Znajdź podobne (wyszuka w bazie EPG programy o podobnej nazwie), Szukaj (pozwoli na wyszukiwanie dowolnej wpisanej frazy w EPG, szukanie jest dynamiczne i rusza po wpisaniu trzech znaków, podpowiada wyrazy), Dodaj do ulubionych (stacja trafi na główną listę kanałów ulubionych), Więcej informacji (wyświetli rozszerzony opis audycji). Przeglądając menu akcji dla pozycji z innego kanału pojawi się dodatkowo opcja Wybierz kanał, która umożliwi szybkie przełączenie na serwis, którego ramówkę podglądamy. Natomiast jeśli dany program jest dostępny w ramach jednej z usług wideo na żądanie, a dekoder podłączyliśmy do sieci, to pojawi się stosowna opcja pozwalająca na uruchomienie materiału VOD, np. Otwórz w CP GO dla usługi Cyfrowy Polsat GO.
 

Opisaliśmy do tego miejsca zachowanie dekodera po wciśnięciu klawisza w górę (lista kanałów), w dół (mini EPG) i w prawo (menu akcji). Zostaje klawisz w lewo – jego wciśnięcie pokaże inną formę bannera informacyjnego, po której można się poruszać przyciskami lewo/prawo. Jeśli podświetlimy logotyp – OK wywoła listę kanałów. Jeśli podświetlimy nazwę programu – OK wyświetli uproszczone EPG. Jeśli podświetlimy nazwę grupy Kanały TV (domyślnie), to możemy przejść do innej grupy stacji lub multimediów (poza Kanały TV – radio satelitarne, wideo, muzyka, zdjęcia) i dalej wybrać podkategorię, np. dla kanałów TV to: wszystkie, ostatnio oglądane, ogólne, edukacja, film, sport, dzieci, rozrywka, muzyka, informacja, erotyka, dla abonentów, radio, VOD i jeśli stworzyliśmy ulubione, to także tu pokażą się grupy ulubionych. Dodatkowo będąc na tej formie bannera i wciskając przycisk w górę pojawi się opcja wywołania menu akcji. W tym miejscu może się wydawać, że nie ma to sensu, ale można powiedzieć, że jest to pozostałość po Evobox PVR, bo tam wejście do góry ma też narzędzia do obsługi np. przesunięcia czasowego (timeshiftu).

Kilkakrotnie wspominaliśmy o uproszczonym EPG – czas zatem zajrzeć do jego pełnej formy. Po wejściu przyciskiem „Program TV” trafiamy do rozbudowanego okna. Nadal jest ono półprzeźroczyste, więc pozwala kontynuować oglądanie i w jakimś stopniu śledzić co oglądamy, ale siłą rzeczy ilość informacji wymusza większe przysłonięcie ekranu.

Domyślnie dekoder wyświetla dane w widoku gazetowym, czyli widać program dla jednego kanału na kolejne dni (maksymalnie do 9 dni, ale rekord ilości danych, jaki uzyskała redakcja, to było 8 dni) i znajdujemy się zaznaczeniem na ramówce. Bardzo duże znaczenie mają przyciski: OK (wywołuje menu akcji dla zaznaczonej pozycji) oraz klawisze lewo/prawo.

Idąc w lewo – kolejne wciśnięcia będą pokazywać w pętli trzy funkcje: wybór czasu/dnia (szybko przewinie ramówkę do wskazanego miejsca), wybór listy (kategorie: wszystkie, ostatnie oglądane, ogólne, edukacja, film, sport, dzieci, rozrywka, muzyka, informacja, erotyka, dla abonentów, radio, VOD i ewentualnie grupy stacji ulubionych, jeśli je utworzyliśmy) oraz przełączenie widoku EPG do trybu tabeli. Tryb tabeli to forma linii czasowej. Na ekranie widać ramówkę dla 7 kanałów TV na ok. 3 godziny, można przechodzić między serwisami (góra/dół), między audycjami (lewo/prawo, przy czym przejście na skrajną lewą stronę wywoła wspomniane trzy ekrany). Widok EPG jest zapamiętywany, więc jeśli wolimy tabelę zamiast listy (widoku „gazetowego”), to po przełączeniu tak dekoder będzie pokazywać EPG.

Idąc w prawo w widoku listy – kolejne wciśnięcia będą pokazywać w pętli dwie funkcje – wybór kanałów (przechodząc góra/dół zmieniamy kanały i w ten sposób podglądamy ramówkę dla kolejnych stacji) oraz gatunków (film, magazyn, reportaż, rozrywka, serial, sport, teatr). Wchodząc w gatunki po wciśnięciu OK mamy podkategorie, np. dla Sport jest 26 różnych dyscyplin. Wystarcza się zatrzymać i dostajemy listę np. wszystkich spotkań piłkarskich na każdym kanale, do którego tylko dostępne są pełne dane EPG (czyli zwykle dla większości kanałów z oferty).
W tym momencie przydatne okazuje się menu akcji. Mając przefiltrowane dane, np. do wspomnianych spotkań piłkarskich – możemy przejrzeć i dodać przypomnienia dla nich, bez sprawdzania osobno ramówek dla kilku czy nawet kilkunastu kanałów TV.

Jeśli chodzi o przypomnienia, to są one oznaczane za pomocą stosownej ikony – dzwonka przed tytułem audycji. Jeśli przed tytułem mamy natomiast symbol odtwarzania „play”, to oznacza, że wybrana pozycja programowa jest dostępna w ramach jednej z usług wideo na żądanie i jeśli zapewniliśmy dekoderowi dostęp do Internetu, to możemy wywołać z menu akcji przejście do usługi.
 

EPG, uzupełniając filtrowanie także opcjami wyszukiwania dostępnymi m.in. z menu akcji – staje się całkiem potężnym narzędziem do planowania oglądania. Poruszanie się po tak bogatym zestawie funkcji może jednak wymagać pewnego przyzwyczajenia. Prosto będzie osobom przechodzącym lub mającym wcześniej kontakt z dekoderem Evobox PVR, natomiast nie kojarzymy podobnie rozwiązanego systemu w innych odbiornikach na rynku, zatem nie ma bezpośredniej analogii i trzeba się tego odrobinę nauczyć. Solidne opanowanie obsługi da jednak potężną kontrolę nad dostępnymi treściami i ułatwi poruszanie się po gąszczu kanałów, a nawet odkrywanie ciekawych programów, filmów czy transmisji, które moglibyśmy pominąć, korzystając z klasycznych rozwiązań, nie nakierowanych na zawartość.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...