reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Evobox HD - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-01-17 17:26 | aktualizacja: 2019-01-17 18:01
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Evobox HD Cyfrowy Polsat Kontynuujemy nasz rozbudowany raport z testów nowych dekoderów oferowanych klientom przez Cyfrowy Polsat. W poprzednim wydaniu magazynu (9-10/2018) opublikowaliśmy pierwszą część, poświęconą prostszemu z modeli – Evobox Lite. Zaprezentowaliśmy także różnice pomiędzy nim a Evobox HD i oferowanym od początku 2016 roku najbardziej rozbudowanym Evobox PVR. W bieżącym wydaniu wieńczymy tekst jego drugą częścią, poświęconą drugiemu ze świeżo wprowadzonych do sieci dystrybucji modeli – Evobox HD.

Evobox HD Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

EVOBOX HD: KONFIGURACJA

Choć oprogramowanie i co za tym idzie – interfejs użytkownika w dekoderach Evobox Lite i Evobox HD jest zupełnie inny, to łączy je wspólna idea rozdzielenia menu konfiguracyjnego od menu głównego. Z gruntu rzeczy całkiem rozsądna, gdyż do konfiguracji codziennie się nie zagląda, nie musi być ona zatem widoczna wśród innych elementów, które już mają codzienną użyteczność.

Menu konfiguracyjne wywoływane jest przyciskiem Ustawienia (lewy dolny róg pilota zdalnego sterowania). Wewnątrz znajdziemy 9 kategorii, w których umieszczono bezpośrednio opcje lub dodatkowe podkategorie. Menu Ustawienia zawsze włącza się na zaznaczonej kategorii Informacje i jest to celowy zabieg. Po wejściu do tego menu zawsze wybrana jest opcja Dostęp warunkowy. Pozwala ona szybko sprawdzić: numer karty (nie tej Nagra MA w czytniku, a wirtualnej – wewnętrznej Irdeto), numer klienta, status subskrypcji oraz wersję oprogramowania dekodera (w momencie przygotowywania opisu było to wydanie 1.0.4). To miejsce zbiera kluczowe dane, które w przypadku jakichkolwiek problemów pozwolą abonentowi na bardzo szybkie zorientowanie się, czy czasami nie skończyła się subskrypcja i stąd problem z dostępem do kanałów oraz znajdujące się tu numery pozwolą przy kontakcie z infolinią operatora na prostsze zdiagnozowanie ewentualnej usterki. Stąd zawsze to ta opcja jest wskazywana jako pierwsza w menu.
 

Poza tym w menu Informacje są jeszcze dwie inne opcje: Centrum obsługi klienta – zakładka czysto informacyjna, zbierająca adres, telefony, numer faks, mail oraz adres WWW Strefy Abonenta, a także Szczegóły sprzętowe, gdzie można uzyskać nieco więcej danych na temat urządzenia. Wewnątrz można przejść do kategorii Dekoder, gdzie znajdziemy nazwę modelu (D47), numer seryjny, numer sprzętu, ID produktu i ID pobierania, a także Status Irdeto CA, gdzie wyświetlane są szczegółowe informacje dotyczące działania wbudowanego systemu dostępu warunkowego (Status serwisów – dane dotyczące bieżących operacji, np. czy dekoder otrzymuje uprawnienia ze strumienia EMM, czy aktualnie deszyfruje serwis i z jakim skutkiem itp., Status loadera – szczegółowe dane o systemie CA, Status produktu – lista uprawnień do pakietów, ale w formie liczbowej, Status klienta – kolejny zestaw informacji o systemie CA oraz Wiadomości od operatora).

Przechodząc w górę trafiamy do kolejnej przydatnej funkcji pozwalającej na wygodne analizowanie zachowania dekodera i podstawowe diagnozowanie popularnych problemów. Kategoria Diagnostyka, bo tak się nazywa, zawiera cztery funkcje: Sprawdzanie sygnału SAT (można podejrzeć procentowe i graficzne paski siły i jakości sygnału oraz wskazania stopy błędów BER dla dowolnego wybranego kanału z listy – a jak wiadomo sygnał z transponderów bywa różny i w ten sposób można prosto stwierdzić, czy dla słabszego kanału nie okaże się, że trzeba nieco poprawić osiągi instalacji antenowej), Status połączenia sieciowego (wyświetla adres IP, maskę podsieci, bramę domyślną, serwer DNS, adres MAC karty sieciowej dekodera oraz informuje, czy dekoder jest do sieci podłączony i czy ma połączenie z Internetem, dodatkowo za pomocą przycisku „i” można odświeżyć ustawienia sieci), Status Multiroom (jeśli dekoder jest używany w ramach usługi Multiroom, to pojawią się tam dane dotyczące tego zastosowania) oraz Rozpocznij zdalną diagnostykę (pozwala przesłać do operatora dane diagnostyczne z dekodera w celu uzyskania pomocy, w przypadku dekodera testowego po uruchomieniu urządzenie zatrzymywało się na etapie nawiązywania połączenia, być może w sprzęcie klienckim procedura przechodzi dalej lub wymaga przeprowadzenia odpowiednich kroków – jako że jednak żadnego problemu z dekoderem nie mieliśmy to i nie było czego diagnozować).

Ustawienia użytkownika to pierwsza z kategorii z opcjami konfiguracyjnymi. Tu można wskazać kolejno: język menu (polski lub angielski), preferowaną wersję audio oraz napisów (polska, angielska, dla napisów można ustawić na „brak” – to oznacza, że napisy nie będą startować automatycznie, ale nadal będzie można je wywołać ręcznie z poziomu pilota zdalnego sterowania), czas wyświetlania paska informacyjnego (2-10 sekund, domyślnie 3), czas wyświetlania zdjęcia w ramach pokazu slajdów (1-5 sekund, domyślnie 3), jasność wyświetlacza w trakcie pracy oraz w trybie szybkiego startu (trzy poziomy: niska, średnia, wysoka; domyślnie niska dla szybkiego startu i średnia dla pracy), tryb oszczędzania energii (szybki start lub „głębokie” czuwanie, zgodne z tym, co opisywaliśmy nieco wcześniej przy przechodzeniu przez kreator pierwszego uruchomienia), automatyczne wyłączanie (nigdy albo 1,5, 3 lub 6 godzin braku reakcji ze strony użytkownika), zachowanie funkcji Szukaj (czy ma wyszukiwać wszędzie, czy tylko w ramach lokalnych zasobów), poziom przeźroczystości menu (0-4, domyślnie 3) oraz stan funkcji Pilot mobilny (aktualnie opcja nie ma jeszcze zastosowania, ale można podejrzewać, że docelowo pojawi się jakaś możliwość sterowania urządzeniem z poziomu urządzenia mobilnego).

Kategoria Antena pozwala na zarządzanie konfiguracją dla posiadanej instalacji antenowej. Z jednej strony Evobox HD, jak każdy dekoder operatora, ma tu pewne ograniczenia, np. można zapomnieć o obsłudze anteny z obrotnicą. Ale z drugiej strony trzeba pochwalić Cyfrowy Polsat, że w swoim sprzęcie nadal dba, aby pozostawić nieco więcej ponadto, co można byłoby uznać za niezbędne do działania. W menu Antena są cztery opcje, przy czym Konfiguracja jest w zasadzie identyczna jak przy kreatorze wyświetlanym w trakcie pierwszego uruchomienia, z jedną istotną różnicą. Jeśli mamy instalację antenową z przełącznikiem DiSEqC (monoblock lub zez, maksymalnie do 4 portów), to możemy w tym miejscu wybrać dodatkowe pozycje satelitarne. Domyślnie poza Hot Bird 13°E wprowadzone są wyłącznie Astra 28,2°E, Astra 19,2°E i Astra 4,8°E. Nie można dodawać innych, ale jeśli mamy dostęp do innej pozycji i wystarczająco dużo determinacji, aby kanały wyszukiwać ręcznie, to można wskazać nazwę niezgodną z faktycznym satelitą ustawionym na antenie, a kanały dodawać pojedynczo.

A jest to możliwe, gdyż dekoder Evobox HD wśród trzech metod wyszukiwania kanałów posiada także wyszukiwanie ręczne. Wystarcza wskazać satelitę (co można rozumieć także jako nazwę-bank dla kanałów), częstotliwość, wartość Symbol Rate, polaryzację i standard DVB (DVB-S lub DVB-S2). Jest także możliwość wskazania współczynnika korekcji błędów FEC, ale najlepiej zostawić to na ustawieniu „Automatyczny”, dekoder radzi sobie z tym, a na liście i tak brak części wartości stosowanych dla DVB-S2 (1/4, 1/3, 2/5, 3/5, 4/5 i 8/9). Gdy wszystko wprowadzimy, to powinniśmy widzieć stosowne wskazania na paskach siły i jakości sygnału. Jeśli wszystko jest dobrze, to wystarcza wybrać przycisk „Zainstaluj” i na listę zostaną dopisane nieszyfrowane (FTA) stacje ze wskazanych parametrów technicznych. Nie można zapisać wszystkich kanałów (także szyfrowanych), co ma sens, bo oczywiście dekoder i tak zapewnia dostęp tylko do serwisów z oferty Cyfrowego Polsatu, ale jest tu haczyk – jeśli nadawca z premedytacją oznaczy kanał FTA jako zaszyfrowany, to Evobox HD (nie ze swojej winy, ale jednak) go pominie.

Poza wyszukiwaniem ręcznym możliwe jest także przeszukanie automatyczne wybranego satelity. Dopisane zostaną kanały nieszyfrowane (FTA) na bazie listy transponderów zapisanych w pamięci odbiornika dla wskazanego satelity. Jeśli zastosujemy małe oszustwo, konfigurując inną dodatkową pozycję satelitarną, to trzeba mieć tu na uwadze, że skanowanie automatyczne nic nie znajdzie i jesteśmy „skazani” na wyszukiwanie ręczne. Ale taki już los, gdy nagina się zasady. Byłoby nieco prościej, gdyby na liście satelitów było więcej predefiniowanych pozycji satelitarnych, ale też uczciwie zaznaczamy, że mamy świadomość iż to sprzęt kierowany jednak nie do DX-erów i wszelkich satelitarnych szperaczy. Realnie kanały z innych satelitów na dekoderze operatora będzie próbować odbierać nieliczne grono abonentów, a tym bardziej – z egzotycznych pozycji satelitarnych. Można uznać, że Cyfrowy Polsat wraz z dostawcą oprogramowania wybrali tu drogę pozostawienia niewielkiej furtki dla osób, które będą chciały naprawdę bardzo pokombinować.

Kanały dodawane przez wyszukiwanie automatyczne i ręczne będą dopisywane na liście głównej poza zarezerwowanymi pozycjami 1-999 – od 1000 wzwyż. Jeśli chcemy odświeżyć listę dostarczaną przez operatora, to temu służy funkcja „Instalacja kanałów”. Wykona ona operacje pobrania aktualnego układu serwisów Cyfrowego Polsatu. Ale nie musimy o tym pamiętać, gdyż nawet jeśli tego nie będziemy robić, to dekoder okresowo regularnie sam kontroluje, czy Cyfrowy Polsat dostarcza do dekoderów nową listę, np. dodającą nowe kanały. Z opcji można skorzystać, jeśli np. wiemy, że właśnie pojawia się nowy kanał w ofercie Cyfrowego Polsatu, np. uważnie śledząc wiadomości na portalu satkurier.pl, a Evobox HD jeszcze sam nowej listy nie pobrał.
 

Przechodząc dalej, w kategorii Obraz i dźwięk znajdziemy kolejny zestaw opcji, dotyczących wyjścia wideo i audio z dekodera. Można wskazać tu rozdzielczość wideo na wyjściu HDMI (576p, 720p, 1080i lub 1080p, kanały satelitarne HD w Polsce i Europie są emitowane w 1080i, ale w przypadku plików multimedialnych możemy zderzać się z materiałami w 1080p, czyli bez przeplotu), format obrazu (sposób dostosowania proporcji – rozciągnięcie, bez zmiany lub powiększenie), format dźwięku (stereo lub przestrzenny, co należy rozumieć jako dekodowanie dźwięku po stronie odbiornika do postaci LPCM lub przesyłanie strumienia bitowego, w drugim przypadku nie będzie możliwości regulacji głośności pilotem od dekodera), stan funkcji HDMI CEC (jeśli TV to obsługuje, to gdy opcja jest włączona – dekoder może włączać TV przy uruchamianiu oraz wyłączać go przy wyłączaniu, dodatkowo można też aktywować sterowanie głośnością TV, trzeba jednak pamiętać, że jeśli korzystamy z wielu dodatkowych urządzeń, innych dekoderów lub konsol do gier, to takie zachowanie może przeszkadzać, podobnie jeśli chcielibyśmy słuchać muzyki z dekodera z wyłączonym ekranem TV; w tych sytuacjach najlepiej HDMI CEC wyłączyć).
 

Kategoria Sieć odpowiada za konfigurację połączenia sieciowego w dekoderze. Możliwości są tu zbliżone do tych znanych z kreatora pierwszego uruchomienia, ale z pewnymi dodatkami. Pojawia się tu możliwość aktywacji funkcji QOS (Quality of Service), która zadba o współpracę z routerami wyposażonymi w QOS i równomierne oraz sprawiedliwe wykorzystanie dostępnego transferu danych. Przy łączeniu z siecią przewodową możliwe jest przejście konfiguracji ręcznej, podając adres IP, maskę podsieci, adres bramy domyślnej i serwera DNS. Podobnie dla Wi-Fi pojawia się opcja konfiguracji ręcznej, wliczając możliwość wpisania nazwy sieci (SSID), wyboru trybu zabezpieczeń (brak, WEP, WPA-PSK lub WPA2-PSK) oraz w razie potrzeby także podania kompletu adresów IP, ale poza tym jest też opcja automatycznej konfiguracji połączenia Wi-Fi poprzez WPS (Wi-Fi Protected Setup), jeśli router posiada stosowny przycisk (tzw. metoda Push-Button-Connect), na co użytkownik ma 2 minuty od uruchomienia tej opcji w dekoderze.

Ustawienia Multiroom w przypadku korzystania z dekodera bez tej usługi będą niedostępne i tak też było w przypadku dekodera testowanego w redakcji.

Przedostatnia kategoria w menu konfiguracyjnym to Ochrona rodzicielska. Można tu wyświetlić informację o domyślnym kodzie PIN (0000) oraz metodzie jego przywracania (w przypadku, gdy zapomnimy zmienionego kodu, to może on zostać zresetowany zdalnie przez operatora po kontakcie z infolinią), zmienić poziom wiekowy blokady (1-6 lat, 7, 12, 16, 18 lat lub wyłączone) oraz zmienić sam kod. I tu w przypadku dekoderów Multiroom pojawią się dodatkowe opcje związane z tą usługą i zarządzaniem blokadą.

Na końcu znajdziemy jeszcze Ustawienia sprzętowe. Funkcja zawiera dwie możliwości: powrót do ustawień fabrycznych (usunięta zostanie cała konfiguracja, listy kanałów, a dekoder po restarcie włączy się jak przy pierwszym uruchomieniu, pokazując kreator początkowej instalacji) oraz aktualizację oprogramowania. Korzystanie z drugiej funkcji nie jest niezbędne, podobnie jak dotyczy to aktualizacji listy kanałów Cyfrowego Polsatu – dekoder sam regularnie kontroluje, czy dostępna jest nowa wersja software i w razie potrzeby – dokona aktualizacji w nocy, gdy urządzenie będzie na czuwaniu. Pobranie nowej wersji możemy wymusić, jeśli wiemy, że aktualizacja jest dostępna, np. dowiadując się o tym za sprawą tekstu na portalu satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...