reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Madera - wyspa Ronaldo, Sissi i... Piłsudskiego

dodano: 2018-11-07 23:15 | aktualizacja: 2019-10-16 13:10
autor: Janusz Sulisz/Grzegorz Foltak | źródło: podrozezantena.pl

Madera Madera to jeden z regionów autonomicznych w Portugalii i archipelag wulkanicznych wysp na Atlantyku, który odpowiada pod względem geograficznym archipelagowi hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Region Autonomiczny Madery jest integralną częścią Unii Europejskiej o statusie jednego z najbardziej oddalonych regionów na terytorium Unii (dalej jest kilka terytoriów zamorskiej Francji). Madera to wyspa „wiecznej wiosny” - często odwiedzana przez Polaków.

Madera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Archipelag wysp Madera jest położony na Atlantyku pomiędzy 30° a 33° szerokości geograficznej północnej, 978 km na południowy zachód od stolicy Portugalii - Lizbony. Co ciekawe bliżej z Madery jest do wybrzeży Afryki, gdyż położona jest tylko około 700 km na zachód od marokańskiej Casablanki i 450 km na północ od Wysp Kanaryjskich.
 
Takie widoczki są na każdym kroku

Archipelag Madery pochodzenia wulkanicznego został utworzony przez 7 wysp:
  • Madera (740,7 km²);
  • Porto Santo (42,5 km²);
  • Wyspy Desertas (14,2 km²) - 2 niezamieszkane wyspy i 1 zamieszkana, ale tylko w lecie;
  • Wyspy Selvagens (3,6 km²) - 2 zamieszkałe wyspy i 17 niezamieszkanych wysepek.

Wiadomo, że wulkany ostatni raz wybuchały na Maderze jakieś 6500 lat temu, więc raczej nie ma się czego tam obawiać. Sama Madera powstała około 5 mln lat temu, ale wcześniej wynurzyła się z oceanu wyspa Porto Santo - 8 mln lat temu. To tak na uspokojenie...
 

Jak dostać się na Maderę?
Dwie największe i najbardziej znane wyspy (Madera i Porto Santo) mają jako główny dostęp dwa lotniska: lotnisko Madera w Funchal im. Cristiano Ronaldo i port lotniczy Porto Santo. Funchal to główny port morski na Maderze, który przyjmuje statki, głównie rejsy turystyczne liniowców między Portugalią, Azorami, Kanarami i Maroko. Trzy mniejsze wyspy są zamieszkane przez strażników przyrody, biologów i policję morską, którzy chronią tam naturalne rezerwaty.
 

Na Maderę można najszybciej i najwygodniej dostać się samolotem. Latają tam narodowi przewoźnicy jak portugalska TAP, niemiecka Lufthansa czy British Airways oraz tanie linie lotnicze jak easyJet, jet2com. Większość osób latających z Polski korzysta z usług tanich linii lotniczych, wiąże się to z przesiadką w Londynie, Lizbonie lub Porto. Tanio można polecieć Ryanair lub Wizz Air do Porto lub Lizbony, by dalej polecieć TAP. Kombinacji jest dużo, ale jeśli ktoś umie sobie poszukać dobrej promocji, to czasami są okazje lotu za 300-800 zł z powrotem do Polski.
 
Na lotnisku...

Polacy często latają tam także na sylwestra, bo Madera jest znana ze spektakularnych fajerwerków, jako jeden z największych pokazów sztucznych ogni na świecie. Poza tym jest tam robione charakterystyczne wino likierowe znane na całym świecie - Madera. Podziwiać można kwiaty i krajobrazy ze stromymi górami, zielonymi i kwitnącymi dolinami, panoramę morza i skarpy wybrzeża.
 

Zaskakujące są 9-kilometrowe plaże złotego piasku na wyspie Porto Santo. Warto się tam wybrać - podobno to jedna z 7 najlepszych plaż Portugalii. Na Porto Santo codziennie odbywają się loty z Madery. Podróż trwa 15 minut. Prócz tego można wybrać podróż promem „Lobo Marinho”, który jest najwygodniejszą formą przemieszczania się między Maderą a Porto Santo.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...